А ево и 10 најгорих трансфера летос!

Премијерлигаши доминирају на листи, а Ливерпул има чак два представника.

Фудбал 02.01.2015 | 08:30
А ево и 10 најгорих трансфера летос!

Где има ту се и просипа, те премијерлигаши доминирају на листи појачања која то нису била, ни шампион Шпаније се није прославио, а чак су и Свеци грешни

Током прве ере у Челсију Жозе Мурињо је открио рецепт за прављење доброг тима – „Да би направио укусан омлет, потребна су ти квалитетна јаја“, а неки клубови су овог лета завршили са мућковима у тигању. Притом су их папрено платили па је њиховим навијачима од јела из кухиња спортских директора, скаута и тренера озбиљно мука.

Наравно где има ту се и просипа, те су се Енглези највише пута преварили, али су чак и до сада прибрани и прорачунати, па скоро и непогрешиви тимови имали опасне промашаје, а колико су их коштали најбоље показују табела, статистика и наравно терен.

А на фудбалском тржишту нема рекламација.

10. АБЕЛ ЕРНАНДЕЗ (Палермо - Хал Сити) - 12,85 милиона евра

Требало је да буде шлаг на торту перфектно одрађеног прелазног рока Хал Ситија, да коначно докаже да нема равних Уругвајцима када се говори о шпицевима и голгетерском инстинкту, да коначно испуни потенцијал и равноправно стане поред Луиса Суареза и Единсона Каванија, али 24-годишњи нападач никако да процвета. Од снажног играча са идеалним физичким карактеристикама, одгајеног на Сицилији и то под оком благо речено контроверзног председника Палерма Мауриција Зампаринија се очекивало да одмах покаже зубе острвским штоперима, али Ернандез се утопио у сивило Тигрова. Хал кокетира са зоном испадања, а то ни не чуди када је 12.000.000 евра плаћен играч - доведен да неколико сезона решета на КЦ стадиону, а онда клубу донесе брдо новца - успео да постигне само три гола.

9. ФЕРНАНДО ТОРЕС (Челси - Милан) -?

На фудбалском тржишту нема рекламација, осим ако сте спортски директор Милана Адријано Галијани. Италијански клуб није платио Фернанда Тореса, новац Силвија Берлусконија је отишао само на плату вечито руменог играча, тако да није пуно изгубљено, ништа осим надања увек романтичних навијача Милана. Росонери су очекивали да ће Ел Нињо – Дечак поново прорадити баш на њихом Сан Сиру, баш под тренерском палицом дечака међу тренерима ФИлипеом Инзагијем, да ће црвено-црни део Милана добити новог хероја у шпицу којем ће правити заставе. Ипак деловало је као да је Суперпипо ближи да се пресвуче уз аут-линију, ускочи у игру и постигне гол – наравно из офсајда – пре него Шпанац. Играч Челсија је десет пута осетио шмек Серије А, а само је једном провео свих 90 минута на терену, притом постигавши тек један гол. Галијани је из буђелара извукао рачун који му је издао Роман Абрамович, замахао њим неколико пута, а Атлетико Мадрид се упецао те ће се Торес вратити кући, а Инзаги ће коначно добити оно о чему је целог лета кукао – левоного крило у виду Алесија Черчија.

8. ЈАН ОБЛАК (Бенфика - Атлетико Мадрид) - 16 милиона евра

Атлетико Мадрид је прошле године направио невероватан успех зато што је био тим, у правом смислу те речи, али двојица играча су се ипак издвојила – Дијего Коста и млади голман Тибо Куртоа. Јорганџије су Челсију направиле голмана за наредних 10 година, па су одлучили да то ураде и за себе те су Бенфики уплатили 16.000.000 евра за 21-годишњег Јана Облака. Савршена замена за Белгијанца, али навијачи шампиона Шпаније нису могли да уживају у тој помисли ни неколико недеља, пошто су се убрзо по обављеном трансферу Орлови огласили и рекли да им је Атлетико понудио да откупе уговор голмана којег су тек купили и то за мање новца?! Сви медији су пренели ту вест, те је Атлетико морао да демантује наводе Португалаца, али како је сезона почела ове тврдње из ЛИсабона су добиле на снази пошто је 30-годишњи и око 3.000.000 евра плаћени Мигел Анхел Моја постао први голман. Облак још није стао међу стативе у Примери, а само два пута је бранио за Јорганџије и примио пет голова на тим утакмицама – три од Олимпијакоса у Лиги шампиона, а два од Хоспиталитета у Купу Краља. Стоји да је Облак веома млад, али Дијего Симеоне је показао да му године нису битне када је пружио шансу Куртои, тако да дефинитивно постоји проблем са Словенцом, а Атлетико није спреман да га открије. Није ни чудо што је Симоне Скуфет био прва жеља Јорганџија.

7. НЕМАЊА ВИДИЋ (Манчестер Јунајтед - Интер) - слободан играч

Интер је видео прилику и приграбио ју је – довели су капитена Манчестер Јунајтеда и то без обештећења, стену, “убицу” како су му певали на Олд Трафорду, али године и више повреде су учиниле своје те је Немања Видић разочарао Нероазуре. Грешке 33-годишњака су коштале Интер губитком бодова више пута, а ветеран се ипак није лако - како је најављивано - навикао на формацију 3-5-2. Видић је девет пута чинио бедем испред гола Самира Хандановича у Серији А, али откако је Роберто Манчини заменио Валтера Мацарија српски играч се није ознојио на званичној утакмици. Већ су се појавиле гласине како ће Видић већ у јануару променити средину, мада и прелазак у Јувентус и повратак у Манчестер Јунајтед делује подједнако нереално, за сад делује да Манчини планира да га држи на клупи. Колико ће то трпети један од најбољих дефанзиваца у 21. веку? – Питање је које постављају и бројни клубови широм Европе.

6. ШЕЈН ЛОНГ (Хал Сити - Саутемптон)

Овог лета управу Саутемптона су навијачи чекали иза угла са лудачким кошуљама јер су продали кичму тима, али Свеци су показали магију на трансфер тржишту и већи део полусезоне су уз холандске аквизиције Душана Тадића и Грацијана Пелеа држали друго место на табели. Али играчи из Ередивизије нису били најскупља појачања тима са Британије, ту част је понео Шејн Лонг? Да, исти онај Шејн Лонг који је већи део каријере провео у Чемпионшипу, а у прошле четири сезоне Премијер лиге укупно постигао 23 гола. Тај младић из Републике Ирске је коштао преко 15.000.000 евра, а екипи је донео два гола у енглеском првенству. А не може се рећи да му Роналд Куман није пружио шансу, за својих 19 наступа у енглеском првенству нападач је успео да покаже само једно – да и Свеци уме да погреше, и то дебело.

5. ФИЛИПЕ ЛУИС (Атлетико Мадрид - Челси) - 20,3 милиона евра

Игре, резултати, дуга клупа, а и финансијска моћ Челсија због које не морају толико да брину о учинку једног појачања скоро да забрањују стављање неког играча са Стамфорд Бриџа на ову листу, али пребогати тим из Лондона је ипак направио грешку. Моралну, ако не пословну, пошто су лишили љубитеље фудбала уживања у гледању једног од тренутно двојице (уз Давида Алабу) најбољих левих бекова на планети. Уместо да Филипеа Луиса користе као савршеног чувара левог бока што и јесте – Бразилац служи као грејач клупе енглеских стадиона. И то 20.000.000 евра вредан грејач клупе. Фудбалер који је у 2014. години постао првак Шпаније и дошао до финала Лиге шампиона са Атлетико Мадридом је само четири пута био стартер у Премијер лиги, а резерва је десноногом играчу, природном десном беку, али и Мурињовом миљенику Цезару Аспиликуети. Једна од највећих неправди прошле године је изостанак Филипеа Луиса са Мундијала у домовини, али ако настави да провера удобност клупа за резервне играче по Енглеској неће ни моћи да се нада месту у репрезентацији.

4. ЋИРО ИМОБИЛЕ (Торино - Борусија Дортмунд) - 20 милиона евра

Плавокоси Италијан је летос виђен као пун погодак челника дортмундске Борусије, заменили су најбољег стрелца Бундеслиге најбољим стрелцем Серије А. Притом се Ћиро Имобиле у потпуности уклапа у игру коју форсира Јирген Клип – стално притиска и кидише на играче те почиње дефанзиву око казненог противника, али нешто не штима, и то озбиљно. Екипу је летос напустио само Роберт Левандовски, а Италијан није успео да попуни место “издајника”, барем не у првенству, те ни не чуди што Милионерима ту гори – налазе се у зони испадања. Три гола која је постигао 20.000.000 евра плаћени 24-годишњак нису ни близу очекиваног, чак ни када се њима дода добар учинак у Лиги шампиона где је Имобиле четири пута тресао мрежу. Са купом укупно осам голова – два више од упола мање плаћеног Адријана Рамоса.

3. ДЕЈАН ЛОВРЕН (Саутемптон - Ливерпул) - 25 милиона евра

Ливерпул је летос прошао кроз синдром “Герета Бејла”, продали су најбољег играча Луиса Суареза за огромне паре и попут Тотенхема када је добио новац од Реал Мадрида, почео да купује на велико. А продавачи су то умели да искористе, Саутемптон је одбијао да пусти Дејана Ловрена на Енфилд, играч се озбиљно и побунио, а Свеци су онда одлучили да дају зелено светло. Само негде усред тог ценкања – у Ливерпулу се и даље питају како – цена је скочила на 25.000.000 евра. Почетком августа се веровало само да су Црвени били само прелаки на новчанику, али Хрват је активно радио на томе да докаже да су најоштрији критичари били у праву. Константим грешкама је уваљивао тим у проблеме, два пута је направио грешке које су директно резултирале головима, а чак је и уназадио прошле сезоне изненађујуће доброг Мартина Шкртела. Ловрен је прошле сезоне био више него коректан, али ове је непрепознатљив, упркос свему Брендан Роџерс га држи у екипи, за разлику од голмана Симона Мињолеа. Вероватно је и стратегу тешко да поред свих проблема које има призна и да је 25.000.000 евра било превише за 25-годишњака.

2. АЛЕСИО ЧЕРЧИ (Торино - Атлетико Мадрид) - 15 милиона евра

План Дијега Симеона је био јасан – желео је двојицу крилних играча који не би само гађали високог Марија Манџукића у главу, већ и сами умеју да се стуште ка голу, одапну хитац или пребаце одбрану када се то најмање очекује. Аргентинац је имао половичан учинак. Антоан Гризман је пун погодак, али је Алесио Черчи потпуно разочарао. А толико дуго га је меркао популарни Чоло, још од лета 2013. године, а за његов потпис је морао да се избори са налетима италијанских тимова, али је на крају ипак изгубио битку. Атлетико није открио шта је у питању, да ли се Черчију превише свидео мадридски ноћни живот не знамо, али Италијан је провео само 114 минута!!! на терену у Примери, а једини гол за Јорганџије је постигао у гажењу Малме у оквиру Лиге шампиона. Кратка епизода на Висенте Калдерону је већ завршена, после мање од шест месеци Черчи се враћа у домовину, и то у Милан, код још једног тренера којем је био велика жеља – Филипа Инзагија. Да ли ће га повратак на Чизму вратити на старо – а прошле сезоне је био феноменалан са Имобилеом у тандему – остаје да видимо, оно што је сигурно је да се неко у Торину ове јесени опасно смејао и трљао руке.

1. МАРИО БАЛОТЕЛИ (Милан - Ливерпул) - 20,5 милиона евра

Зашто увек он? Зато што је имао најтежи посао од свих – да замени уругвајског маестра Луиса Суареза, зато што је стигао на стадион где су очекивања увек највиша и далеко од реалности, зато што је помпезан, арогантан и егоистичан и тиме далеко више боде очи и иритира него скромни Имобиле, Торес и други, али на крају се ипак своди на то што је одиграо најлошију полусезону откако су љубитељи фудбала први пут чули за Марија Балотелија. Италијан је плаћен 20.000.000 евра, није успео да затресе мрежу у Премијер лиги, а провео је 729 минута на терену, док је први и знантно јефтинији пик Црвених Лоик Реми - којег нису довели због наводних срчаних проблема - успео да се два пута упише у стрелце и то за 166 минута! Супермарио је само два пута прослављао погодак у црвеном дресу, по једном у Лига купу и Лиги шампиона – 10.000.000 евра по голу. Чак је и тренер екипе Брендан Роџерс више пута изјавио како се клуб коцкао када је купио 24-годишњака, а у децембру је чак рекао и да се он не уклапа у стил игре тима. Изгледа да су се на Енфилду опасно преварили када су уместо играча који има проблем са срцем довели играча који има проблема са главом.

Коментари / 0

Оставите коментар