10 најбољих куповина у 2014.

Погледајте ко је имао најбољи укус и осећај приликом прелазног рока минулог лета.

Фудбал 02.01.2015 | 08:00
10 најбољих куповина у 2014.

Можда је још рано да се подвуче црта на учинак летошњих појачања у европском фудбалу, али полусезона је некима била сасвим довољно да се покажу као екстра куповине. Аквизицје попут Алексиса Санчеза, Дијега Косте или Сеска Фабрегаса већ сада могу да се окарактеришу као пуни погоци какав год расплет био у пролећној расподели трофеја. Наравно, премијерлигаши су највише уложили, па су и њихова појачања била под највећом лупом.

10. ЈАСИН БРАИМИ (Гранада - Порто) - 6,5 милиона евра

Можда и најбољи „мали посао“ одрађен прошлог лета. Али, Портов скаутинг је толико пута показао да уме да погоди у мету. Алжирац Браими није могао толико да се истакне у скромном тиму Гранаде, али су ловци на таленте из Порта видели довољно да би се одлучили да га купе. За само 6,5 милиона евра. Браими се фантастично уклопио у тим Змајева и постао један од носилаца игре. У 20 одиграних мечева је постигао осам голова и показао се као најбоље појачање у португалској Примеири. Проглашен је и за играча године у Алжиру, а Маурисио Покетино је већ спремио 20 милиона евра да га доведе у Тотенхем. Ипак, како то обично бива са Портом, прва понуда се одбија, преговори ће бити дуги и тешки. Браимијева цена расте из утакмице у утакмицу. Заслужио је.

9. ЖЕРЕМИ МЕНЕЗ (ПСЖ - Милан) - без обештећења

Његов таленат никада није био споран, али луда глава, себичност и препотентност су га спечили да направи много више него што је до сада уадио. Зато је Менез био коцка прошлог лета. Без обзира што је био слободан играч пошто ПСЖ није желео да настави сарадњу са њим. Први је реаговао стари лисац Галијани и веровао да Менез може да постане један од играча који ће повући екипу напред. Инзаги је такође инсистирао на трансферу и Француз се опет обрео на Апенинима. Почетак сезоне је припао Хонди, али када је упалио моторе, Менез је постао играч око кога се врти игра Милана. Експеримент са прекомандом на „лажну деветку“ је упалио и Инзаги је у Французу добио оно што није имао у Торесу или Пацинију. Менез је постао ударна игрла Росонера и постигао неке прелепе голове као она мајсторија против Парме, пласирка у дербију са Интером или соло акција против Наполија... У многим анкетама је проглашен најбољим појачањем Серије А за претходну полусезону.

8. ЏЕЈМС РОДРИГЕЗ (Монако - Реал Мадрид) - 80 милиона евра

Сва та попмпа која се летос дигла око Родригеза је најмање ишла у прилог њему. Знало се још у Порту да је реч о дечку дијамантског талента. У Монаку је некако био затурен иако је пружао сјајне партије, а онда је уследио Бразил. Феноменана издања на Светском првенству су направила од Џејмса, Мундијалску старлету. Довољно да Флорентино Перез полуди за њим. Као и годину дана раније у случају Бејла, први утисак је био да Родригез не вреди те паре, да је преплаћен, али логика и Флорентино Перез често не иду једно са другим. На Хамесу је било да оправда огроман уложени новац и понови партије са Мундијала у најјачој могућој конкуренцији. Као и да замени миљеника навијача Анхела Ди Марију. Замилсите само да му је лоше крренуло, каква лавина критика би уследила због продаје Ди Марије и његовог довођења. Ипак, сјајни Колумбијац је показао за само пола године да је заиста саткан од најфинијег фудбалског материјала. Свеједно у којој формацији играо, да ли на стани, да ли као плејмејкер или полушпиц, увек је био на висини задатка. Далеко је Џејмс од прве позиције у нападу, али је и тако из сенке у 25 мечева уписао девет погодака и осам асистенција, постижући голове на најразличитије могуће начине. Фанатично посвећен сопственом усаврашавању попут саиграча Кристијана Роналда, млади Колумбијац је незамењив код Анћелотија. Воли да се жртвује за тим и одрађује лавовски део посла у дефанзиви покривајући велики простор иза ударног трилинга, а сам каже да му прија нова улога у Реалу. Старлета расте у аса светског калибра.

7. ТОНИ КРОС (Бајерн - Реал Мадрид) - 25 милиона евра

Обе летошње трговине на реалцији Реал Мадрид - Бајерн Минхен су се показале као фантастични потези. Тони Крос се феноменално уклопио у Реалу, Ћаби Алонсо је одушевио по доласку у Баварску. Тешко се одлучити ко је боље прошао у тим трансферима, али блага предност ипак иде Кросу. Истина је да је био три пута скупљи од Алонса, али Реал је у њему добио плејмејкера за наредних десетак година. Немац је скоро десет година млађи од искусног Баска и због тога се у перспективи може рећи да је боље решење. Пред Алонсом је можда још две године врхунског фудбала и то ће бити крај. Немац је код Анћелотија постао неизсотаван део стартних 11, а није га омела ни лакша повреда. Са просечном оценом 7,6 је девети најбоље оцењени играч Примере по избору специјализованог портала за фудбалску статистику „Wхосцоред.цом“. По прецизности пасова, Крос је први у Шпанији јер је 93 одсто његових додавања било тачно, а други је асистент Примере. Бајерн ретко када прави грешке, али чини се да су Баварци погрешили када се нису потрудили да задрже своје дете и тако олако су га пустили у Реал Мадрид за само 25 милиона евра.

6. ХАКАН ЧАЛХАНОГЛУ (Хамбург - Бајер Леверкузен) - 14,5 милиона евра

Још се у очајном Хамбургу прошле сезоне видело да је Хакан Чалханоглу будућа звезда. Била му је то прва сезона у Бундеслиги, али му то није сметало да израсте у најбољег играча и једину светлу тачку клуба са севера Немачке. Трансфер у неки озбиљнији клуб је био логичан след догађаја и млади Турчин се преселио у Бајер из Леверкузена. Идеалну средину за талентоване играче који су у налету. Тренер Роџер Шмит је у прошлој сезони у Салцбургу лансирао сјајне офанзивне попут Манеа и Кампла, а Чалханоглуа је промовисао у вошу Леверкузена. Све у игри Фармацеута се врти око младог Турчина. Међутим, оно што је постало његова лична карта је страшан шут. Турчин испаљује пројеткила из слободњака. Већ је постигао пет спектакуларних голова од поечтка сезоне и многи да због разорног ударца већ сада пореде са Жунињом. У сваком случају, Бајер Леверкузен је направио феноменалан потез куповином 20-годишњег везисте за 14,5 милиона евра.

5. ГРАЦИЈАНО ПЕЛЕ (Фејенорд - Саутемптон) - 10 милиона евра

Сјајан утисак је оставио и наш Душан Тадић по доласку из Холандије у Саутемптон, али Грацијано Пеле је ипак заслужио пре Србина да се нађе на овој листи. Знао је Роналд Куман кога доводи јер је у Фејенорду већ имао прилику да се увери у способности италијанске гол-машине. Због случајева Кежмана, Алвеса или Лука де Јонга, на Острву имају предрасуде да стрелци из Холандије нису ниво Премијер лиге, али их је Пеле експресно демантовао. Италијан блиста од када је дошао на Сент Мериз и најзаслужнији је што се нису оствариле црне прогнозе да ће Саутемптон доживети фијаско после летошњег егзодуса најбољих играча. Постигао је осам голова, а неки од них су били прелепи попут маказица против Ренџерса. Сваки евро од десет милиона уложених у његов трансфер се до сада исплатио Свецима.

4. ЕРИК ЧУПО-МОТИНГ (Мајнц - Хановер) - без обештећења

Можда Ерик Чупо-Мотинг није велико фудбалско име, можда Шалке није крем европског фудбала, али овај Камерунац је оставио без текста навијаче Краљевско-плавих од када је летос дошао из Мајнца. На 19 мечева Бундеслиге ове јесени је постигао девет голова и трећи је стрелац лиге, уписао је још четири асистенције, а углавном су његови голови решавали мечеве и доносили бодове. У збиру голова и асистенција је други најкориснији фудбалер немачког првенства. Када се на све то дода, да је дошао прошлог лета у Гелзенкирхен као слободан играч без плаћања обештећења, онда је јасно какав је потез тада направила управа Шалкеа. Камерунац је постао фатално оружје екипе из Гелзенкирхена и један од најбољих потеза летње фудбалске пијаце.

3. СЕСК ФАБРЕГАС (Барселона - Челси) - 33 милиона евра

Још један у низу којег није грејало сунце Шпаније, али на тмурном Острву блиста. Или је у Шпанији заиста толико јача конкуренција или су гиганти Примере направили толико лоше процене или је Острво сиомашно таквим асовима. Шта год да је у питању, Сеск Фабрегас је оживео у Челсију! Чакни у капитенских данима из Арсенала није играо овако добро. Сеск је последњи делић за слагалицу коју је Мурињо почео да слаже пре годину и по дана. Плејмејкер за којим је овај тим Челсија просто вапио. Забележио је невероватних 13 асистенција у Премијер лиги, а тек је половина сезоне. Прошле сезоне, Џерард је са истом бројком био Краљ асистенција за целу сезону. Још осам успешних гол додавања му фали да изједначи рекорд Тјерија Анрија. У просеку направи 3,33 шансе својим саиграчима, до сада их је створио 61! Сескова додавања просто секу противничке одбране, а заједно са Матићем чини најбољи тандем у везном реду на Острву. У Барселони су га гурали на све могуће позиције осим ове за коју се знало да је његово царство. Да ли је Бускетс заиста био вредан оваквог губитка? Муриња то не занима. За 33 милиона ева је добио плејмејкера о каквом је сањао.

2. ДИЈЕГО КОСТА (Атлетико Мадрид - Челси) - 37 милиона евра

У Примери није био мега звезда, на Острву је Бог! Ако изузмемо Дрогбу, Челсију је савршено одговарао надимак Гробље нападача. Тамо нису прошли ни Креспо, Шевченко или Торес. Огроман терет је лебдео над Дијегом Костом. Да ли је он само први међу једнакима из Симеонеове армије? Да ли може да игра под већим притиском сада када није у кожи аутсајдера? Да ли су повреде омеле његов развој? На сва питања је одговорио на најбољи могући начин. Головима! Ређао их је као од шале и оповргао све теорије о аклиматизацији на нову средину. У 16 утакмица у Премијер лиги је дао 13 голова, постиже гол на на савких 83 минута на терену и највећи је фаворит да сезону заврши као први стрелац такмичења. Он је егзекутор који је био потреабн Мурињовом пројекту. Човек који ће умети да користи оно што му сервирају Азар, Фабрегас, Вилијан, Матић... Кориснији је него Торес, Ето и Ба заједно прошле године. Код њих је сваки пети шут завршавао у голу. Код Косте сваки трећи иде иза леђа голману. Много је активнији у иги од поменуте тројице, има дупло више контаката са лоптом иако игра на ивици офсајда. У просеку створи и две шансе саиграчима што је за шпица његових карактеристика сјајан податак. Да ли ико мисли да је 37 милиона евра уложених у Косту било превише?

1. АЛЕКСИС САНЧЕЗ (Барселона - Арсенал) - 42,5 милиона евра

Нисмо имали дилему ко је најбоља летошња аквизиција. Не постоји куповина као што је Алексис Санчез. Чилеанац попут локомотиве вуче тим Арсенала и једини је разлог што Венгер и даље живи у заблуди да је на правом путу и што Тобџије могу да се надају да ће и следеће године бити део Лиге шампиона. Зар није Алексис једини играч Арсенала због којег се узврпољите и напрегнете очекујући да ће баш оно учинити нешто несвакидашње са лоптом? Толико је изнад остатка екипе да не постоје бројке и статистика који то могу верно да дочарају. Али кад смо већ код бројки, да поменемо да је дао 14 голова у 26 утакмица, да је у истом периоду седам пута асистирао, а многи од његових голова су долазили као плод индивидуалних акција. Свеједно је да ли игра као најистуренији нападач или по крилу. Он је опција више за коју год тактику се Венгер одлучи. Није скупоцени себични нападач већ играч који је ове сезоне припремио највише шанси саиграчима у Арсеналу. Ни Озил у улози плејмејкера не ствара толико прилика завршним пасовима. Вероватно многи играчи Арсенала када не знају шта да раде, додају лопту Алексису јер верују да ће тај момак да уради нешто. У Барселони би требало добро да се запитају зашто овај момак никада није имао пуно поверење и зашто је морао да се доказује више од осталих. Нико не може да каже да Алексис не вреди уложених 42,5 милиона евра.

Коментари / 0

Оставите коментар