Видео: Голмани који обиљежише 2014.!

Због њих смо уживали чак и на мечевима где није било голова.

Фудбал 01.01.2015 | 23:20
Видео: Голмани који обиљежише 2014.!

Знате како се оно каже – добар голман је пола тима. Што више фудбала погледате, све вам је јасније да ова тврдња стварно пије воду, јер смо у доста ситуација протекле године видели како једна голманова грешка може да екипу кошта меча. Исто тако смо видели и неке бравурозне интервенције које су давале крила тимовима и уздизале их из нокдауна.

Када се прича о голманима, мора се почети од оног најбољег, од оног који је у конкуренцији за најпрестижнију светску фудбалску награду.

МАНУЕЛ НОЈЕР

Неки од чувара мреже малопре поменуту тезу су чак и буквално схватили, па је тако освајач Светског првенства са Немачком Мануел Нојер заувек унапредио посао чувара мреже, поставши прави једанаести играч своје екипе, коме свако може да дода лопту када је у були, а овај ће се снаћи, па можда чак и направити повољну акцију за свој тим. Разуме се да су то његове карактеристике још од раније, само је сад био један од најзапаженијих фудбалера на свету. Човек који може да игра лагано на позицији штопера, али и задњег везног, с обзиром на пас који поседује, једини је голман у конкуренцији за Златну лопту. Зато он мора бити први поменут у нашем новогодишњем подсећању на краљеве петерца. Уживајте у његовим мајсторијама.

ТИБО КУРТОА

Један од двојице голмана са листе који су 1992. годиште. Он је у протеклој сезони скидао и могуће и немогуће, у потпуности је стасао, па би се сви сложили да је он најбољи светски голман када не би постојао Нојер. Позиционирање, фантастична сигурност, један на један ситуације, рефлекси, параде, физичке предиспозиције – све ово краси младог Белгијанца који је са 22 године збацио легендарног Петра Чеха са Челсијеве гол линије. И на Мундијалу је показао зашто га већ сад сматрају великим, иако са својом репрезентацијом није успео да догура даље од четвртфинала, где их је сачекала и матирала Аргентина.

МАТИЈА ПЕРИН

Свима је добро познат онај стереотип да момци који су задужени за можда и најпрљавији део посла у фудбалу „нису сасвим нормални“, што се ове године у доста ситуација показало тачним. Зато је ред да поменемо најмлађег, а можда и најлуђег од свих на листи. Голман Ђенове Матија Перин оним што на терену показује заслужује да га називају новим Буфоном, али у неким тренуцима је његово понашање ван терена показало да му нису све овце на броју. Наиме, он је крајем протекле године био ухапшен због вожње у пијаном стању, што је једна од ствари коју велики господин Ђиђи себи никада не би дозволио. Но када се то гурне под тепих и када се погледају снимци његових бравура међу стативама, остаје нам само да кажемо да је шеснаестерац у 2014. години добио још једну звезду. Од голманских умећа, он поседује готово све - од доброг позиционирања, преко перфектних рефлекса, брањења један на један ситуација и читања игре, до сјајних физичких предиспозиција.

ТИМ ХАУАРД

Амерички ветеран је доказао тезу да су голмани као вино и жене - што су старији, то су бољи. О његовим квалитетима већ годинама је све познато, као и о раније честим киксевима, али да ли сте знали да је он постао рекордер Светских првенстава по броју одбрањених шутева на једној утакмици? У осмини финала Мундијала са Белгијом зауставио је чак 15 удараца према голу, што је апсолутни рекорд од када се тако нешто мери (од 1966). Такође је и својом формом у Евертону доказао да је много утакмица испред овог тридесетпетогодишњака, који је под старе дане знатно смањио број грешака, које су током неких претходних сезона дебело коштале тимове за које је играо. Посебно Евертон, а још раније и Манчестер јунајтед.

ДАВИД ДЕ ХЕА

Управо тим из града текстила очигледно зна да одабере голмана, иако је као Хауард, и млади Шпанац који је пре одласка на Олд Трафорд већ освојио Лигу Европе, имао неколико киксева у првим сезонама за Црвене ђаволе. Али после пар сјајних одбрана, спашених чистих голова, навијачи су га заволели, а он је почео да добија на самопоуздању. Мукотрпни тренинзи донели су сјајне представе на терену. У наш избор је упао пошто су он и Руни убедљиво најзаслужнији за успон Манчестера на табели. У неким утакмицама где је цео тим потпуно заказивао, он је доказивао тезу којом је текст и започет – голман може да преокрене ситуацију. Он је већ постао познат као један од најбољих „футсал“ и „рукометних“ голмана у фудбалу. Ногама се користи скоро боље него рукама, па су његове одбране неретко врло атрактивне.

ЂАНЛУИЂИ БУФОН

Ако Хауарда можемо да упоредимо са вином, Ђиђи Буфон заслужује паралелу са вискијем. Када је њему дан мрежа мирује, ни мува не може да уђе у њу, а паукови у угловима безбрижно могу да развијају праве куће. Иако има 36 година, један од најбољих италијанских голмана свих времена (вечита тема - Буфон вс Зоф) је и даље највећи мајстор позиционирања на свету. Њему у доста случајева није потребно ни да се баци; лаик би рекао да га „лопте саме погађају“. А када треба да се баци, ни то није проблем, јер као и код сваког мајстора са Апенина, Ђиђијеви потези имају доста шмека. Неки би рекли: „Па није он за ову листу, шта је урадио против Хрвата, превише је матор“, али они се не сећају да је још кардиналнији грешку направио против Шкота у квалификацијама за Мундијал (и у Глазгову је било 1:1) који је Италија после и освојила. Форма код њега није пролазна ствар, па смо се зато одлучили да њега ставимо на ову листу. Пре четрдесете његова каријера сигурно неће бити окончана.

Италијани ништа нису урадили у Бразилу, испали су у групи, али дефинитивно голман није кривац за тако нешто. Управо је тај Мундијал лансирао највише добрих чувара мреже, тачније, они су својим фантастичним представама лансирали своје репрезентације у други круг такмичења, па и даље од тога.

КЛАУДИО БРАВО

Велики део фудбалске јавности није имао појма да је чилеански и бивши чувар мреже Реал Сосиједада толико добар голман. Они који су пратили тим из Сан Себастијана могли су да виде много добрих интервенција, али је одбрана тог тима заказивала на многим мечевима па његов пун потенцијал није могао да буде приказан. Он је класичан представник господара петерца који процват доживе тек на почетку треће деценије, а зенит његове каријере десио се управо прошлог лета. Тада је на Мундијалу био скоро несавладив, чиме се препоручио Барселони.

Чиле је испао у осмини финала на пенале од Бразила, али је он чак и на том мечу блистао, одбранивши неколико зицера. Када је почела клупска сезона, он је од дебија у Барси, па све до меча деветог кола са Реал Мадридом био несавладан у Примери.

КЕЈЛОР НАВАС

Човек који је на најважнијем фудбалском догађају у четири године заблистао. Брава је 2014. лансирала у Барсу, Наваса у Реал. Наступи на Мундијалу били су савршени. Костарика је стигла до четвртфинала где их је зауставила Холандија после извођења пенала. Али он није кривац за то, о кривцу ћемо мало касније. Навас је готово својеручно победио Грке, а уз помоћ Брајана Руиза Италијане, па људи из Краљевског клуба нису много размишљали када су одлучили да га доведу. На његову несрећу, Икер Касиљас се вратио у форму, па за сада брани само у Лиги шампиона, али је и то врло ласкава улога за чувара мреже који је до јуче бранио у Левантеу. Ово је дефинитивно била његова година.

ГИЉЕРМО ОЧОА

Када добијете мачку, назовите је Очоа. То је главни одјек који је остао после наступа на Мундијалу мексичког чувара мреже. Својим фантастичним рефлексима Гиљермо је наговестио пад Бразила усред њихове авлије, пошто на том мечу другог кола групне фазе играчи Кариока нису успели да га савладају. Против Хрвата и Камерунаца је такође блистао, а онај меч са Холандијом пожелеће брзо да заборави – не због тога што је лоше бранио, већ због поклоњеног пенала над Робеном после кога га је Хунтелар савладао и послао кући. Он је пре првенства бранио за Ажаксио, где се добрано напримао голова, али је у право време ушао у форму, па је после Мундијала задужио дрес Малаге. Нажалост, тамо још увек није дебитовао у Примери, па није немогуће да већ у јануару напусти овај клуб, на чијем је голу стандардан Карлос Идрис Камени.

<ифраме срц="хттпс://www.yоутубе.цом/ембед/Паx9ГQнy7тЕ" wидтх="425" хеигхт="350">

ТИМ КРУЛ

А ево и главног кривца за испадање Костарике са Светског првенства. Наравно поред Луја ван Гала. Овај голман није бранио ниједан минут док га селектор није гурнуо у ватру у одсудном тренутку. Наиме, тренутни тренер Манчестер јунајтеда је у 120. минуту меча извео Јаспера Силесена убацивши Крула, што се показало као велики погодак, можда и најбоља тренерска одлука на целом Мундијалу. Уследила је пенал серија која је заувек ушла у фудбалску историју. Крул је пре сваког једанаестерца прилазио противничким играчима и покушавао да их деконцентрише, што му је у два наврата и успело, у другој и у последњој серији. Оно што је још фасцинантније је то да је голман Њукасла приликом сваког покушаја погодио страну. Тако је Костарикин џелат постао један од десет најупечатљивијих голмана године.

<ифраме срц="хттпс://www.yоутубе.цом/ембед/QТо-8-ЗАкУА" wидтх="425" хеигхт="350">

Коментари / 0

Оставите коментар