Историја се пише у Примери: Меси - 253, Зара - 251!

Фудбалер Барселоне Лионел Меси постао је у мечу 12. кола Примере против Севиље најбољи стрелац у историји Примере!

Фудбал 23.11.2014 | 10:20

Фантастични Аргентинац срушио је рекорд Телма Заре (251) стар пола века, пошто је са три поготка против Андалужана стигао до броја од 253 постигнута гола у шпанском шампионату.

Двадесетседмогодишњи Аргентинац се најпре у 21 минуту изједначио са легендарним нападачем Атлетик Билбаа са краја педесетих, да би се у 72. минуту коначно осамио на вечној листи стрелаца.

Зара је рекорд поставио 1955. године, у 15 одиграних сезона, а за 251 гол било му је потребно 278 сусрета, док је Месију требало једанаест дуела више.

Меси се први пут у листу стрелаца у дресу тима из Каталоније уписао са само 17 година – када је у мају 2005. године био прецизан у мечу против Албасетеа.

До краја сусрета на Ноу Кампу (5:1) успео је да упише и 27. хет-трик у дресу Блаугране, и уједно стигне до укупно 397. поготка за клуб у који је стигао са 14 година – и у којем је провео целу каријеру.

Четворостурки освајач Златне лопте је до невероватног учинка стигао за десет сезона, погађавши мрежу противника у просеку од 0.87, а само се у сезони 2011/12 – 50 пута уписао у листу стрелаца.

Током година иза себе је оставио легендарне – Уга Санчеса (234/347), Раула Гонсалеса Бланка (228/550), Алфреда ди Стефана (227/329) и Цесара Родригеса (226/382) иза себе. Такође, Меси дели прво место на вечној листи стрелаца Лиге шампиона са Раулом, пошто су обојица по 71 пут били прецизни у елитном такмичењу.

Једини од активних играча који би могао да стиге Месија је његов највећи ривал Кристијано Роналдо, који је за пет сезона на Сантијаго Бернабеу постигао 199 голова на 177 одиграних мечева у Примери (1.13 по мечу). Али, само у случају да Аргентинац одлучи да напусти Каталонију.

Прилику да се и ту осами на челу вечне листе имаће већ средином следеће недеље, када Барселона буде гостовала код АПОЕЛ.