Технологија мијења студије новинарства

Интернет и убрзани развој технологије брзо мењају начин на који људи долазе до вести, као и начин на који новинари преносе вести. Данас постоји више начина него икада да се пренесе информација и исприча новинарска прича. Један колеџ у Лос Анђелесу припрема нову генерацију новинара уз помоћ најсавременије технологије. Када је Фејт Милер уписала студије журналистике…није тачно знала шта је чека.

Свијет 06.11.2014 | 22:21
Технологија мијења студије новинарства

“Нисам очекивала да ћу у школи извештавати о стварним догадјајима, нити сам знала колико се рада улаже у то”.

За разлику од ранијих генерација новинара, студенти школе новинарства Аненберг на Универзитету Јужне Калифорније уче како да преносе вести на свим платформама, укључујући телевизију, радио и интернет… а то није све, каже Вилоу Беј, директорка Школе журналистике.

“Данас очекујемо од новинара да знају да користе најразноврснија технолошка средства да би обављали истраживање за своје приче, проверавали чињенице, анализирали то истраживање. Очекујемо од њих да буду вешти у писању вести и извештаја за више медија. Очекујемо да се све више буду сопствени представници за маркетинг и дистрибуцију, да преносе приче публици и шире те информације што даље могу да досегну”.

Они све то уче у најсавременијием медија центру, новинарској редакцији будућности, где студенти новинарства, који раде на телевизији, радију и вебу седе једни уз друге и сарађују. Такође, сви морају да буду вични технологији, што значи да науче основне језике компјутерског програмирања.
“Треба да знају како функционише веб и да умеју да се играју том технологијом”.

Професор дигиталног новинарства Роберт Хернандес демонстрира нека од најсавременијих оруђа на интернет, која репортери могу да користе да би испричали причу на различите начине.

“Можете да телефоном снимате панораму од 360 степени. Можете да причате о томе како торнадо изгледа, како је ишчупао дрвеће из тла. На њиховом телефону постоји апликација која спаја слику и нарацију”.

Студенти такодје могу да иду на часове на којима се експериментише са Гугл наочарима, уређајем који има конекцију са интернетом, а може да снима слику и звук.

Вил Федерман је студент штампаног и дигиталног новинарства.

"Мислим да је у овом тренутку тржиште рада такво да ако немате широк дијапазон знања и по мало се разумете у све, биће вам веома тешко да пронађете посао”.

Циљ није само да се студенти припреме за стваран свет, већ да буду вешти у коришћењу технологије, тако да могу да се брзо адаптирају како се она развија.

Међутим, уз нову технологију, будући новинари морају да буду опрезни – каже извршни директор универзитетског медија центра Серена Ча.

“На пољу новинарства морамо врло пажљиво да разматрамо како да научимо студенте да одговорно користе та средства? Да, нова техологија често отвара нова питања - јер можете да манипулишете реалношћу, чак и више него раније”.

Особље универзитета истиче да је у сржи све те технологије и даље традиционално новинарство, којим студент морају да овладају, и науче како да напишу и испричају причу на упечатљив начин, а при томе буду прецизни, праведни и објективни.

Коментари / 0

Оставите коментар