Зимница празни кућни буџет
Домаћинства у Републици Српској већ првих септембарских дана очекује велики удар на кућне буџете, јер им почетком јесени предстоји спремање зимнице и набавка огрева.
Република Српска 31.08.2014 | 14:07
Просечна потрошачка корпа за четворочлану породицу која износи око 1.800 марака може да покрије само ове трошкове. Оне породице, међутим, које имају школску децу, имаће и додатне издатке, због којих ће тешко успети да премосте септембар.
Према подацима са пијаца широм Српске, ове године припрема зимнице биће папрено скупа у односу на годину пре. Процена је да ће за једну четворочлану породицу бити потребно да издвоји од 200 до 300 марака, како би напунила тегле, флаше и каце, и то под условом да се определи за „синдикалну“ зимницу, односно да за зиму остави кисели купус, мало краставаца, паприке и нешто ајвара.
Продавци на бањалучкој тржници кажу да су припреме за зимницу увелико почеле, али да се осети да грађани издвајају мање новца.
- Највише иду купус и краставци. Док шаргарепа, паприка, патлиџан иду слабије. Вероватно и зато што су скупљи него прошле године - каже продавачица Слава Б.
Иначе, за килограм краставаца треба издвојити од једне до 1,5 марке, зависно од квалитета. Килограм купуса кошта од 0,8 до 1,4, парадајз између марке и две, црвени лук од 0,7 до 1,2 марке.
За оне који су ипак решили да праве ајвар, цене су доста високе, јер се паприка креће око две марке за
килограм, а патлиџан је марку, и дупло је скупљи негао прошле године.
И цене воћа су знатно више него иначе. Брескве коштају око 2,5 марака, кајсије од две до три марке, док паковање од пола килограма купина кошта 1,5 КМ, малина 2,5 КМ, крушака две КМ.
Ако се на све ове трошкове дода и новац потребан за огрев, а познато је да десет метара дрва кошта од 600 до 700 марака и да са резањем и превозом то изађе на 900 до 1.000 КМ, јасно је да ће многи новчаници у септембру остати празни.
- Ове године људи најчешће наручују по пет метара и тако два или три месеца заредом - прича Драган В. који се годинама бави продајом дрвета.
ПОПЛАВЕ УТИЦАЛЕ НА ПОСКУПЉЕЊЕ
Драгован Петровић, секретар Удружења за заштиту потрошача РС, каже да је ова година веома лоша за грађане, јер су поплаве које су погодиле Српску доста утицале да цене поврћа и воћа „скоче“.
- Увек је јул био месец кад цене иду надоле, али су сада због поплава порасле и „ударају“ на буџете грађана. Овај тренд ће се, нажалост, наставити и у септембру кад највише грађана почиње да прави зимницу - поручио је Петровић.
Коментари / 0
Оставите коментар