Историја СП у кошарци: Колумбија 1982.

Од Маниле (1978) до Калија (1982), између два светска првенства, селектори на клупи Југославије смењивали су се као на траци.

Кошарка 05.09.2014 | 08:00

После професора Александра Николића, који је освајањем титуле у Манили рекао "збогом" репрезентацији, на клупу је сео Петар Сканси (1979). Само годину дана касније "плаве" је предводио тандем Ранко Жеравица - Мирко Новосел (и освојио златну олимпијску медаљу у Москви), да би већ 1981. главнокомандујући био Богдан Тањевић.

Тањевић је, међутим, исте године демисионирао и репрезентацију је на Светско првенство у Колумбију (Кали) повео Жеравица. У међувремену од националног тима опростили су се Крешимир Ћосић и Зоран Славнић, играчи без којих се златна генерација није могла замислити. Али, без обзира на све недаће са којим се репрезентација суочавала, почетак шампионата у Калију је обећавао. У групи су савладани Чехословачка (101:80), Уругвај (101:77) и Канада (88:78) и Југославија је са прве позиције ушла у завршни део турнира.

Завршница је, међутим, почела поразом од САД (81:88). Нови неуспех уследио је три дана касније када је и СССР био бољи од нашег тима - 99:94. У међувремену савладана је Шпанија са 108:91, а после утакмице са СССР-ом, Колумбија (97:88) и Аустралија (105:91). Најзад, у борби за бронзану медаљу, поново Шпанија са 119:117.

Интересантно је да је Југославија, и поред два пораза имала шансу да се нађе у финалу и брани титулу светског првака. Услов је био да СССР савлада
САД И Шпанију.

Према општем мишљењу учесника Мондијала финале СССР - Југославија спречио је пуковник Александар Гомељски који је све учинио да да његова "зборнаја" изгуби од САД. Совјети су тај меч у финалној групи стварно изгубили, али су се Американцима реванширали у финалу (95:94) и освојили злато.

Узалудни су били комплименти које је "Совјетски спорт" делио нашим играчима. Посебно Кићановићу и Далипагићу које су називали "великим
мајсторима". За утеху остала је чињеница да је Кићановић са 190 кошева био први стрелац шампионата.

На 9. Светском првенству кошаркаша, које је одржано 1982. године у Калију (Колумбија), постигнути су ови резултати:

Бразил - Обала Слоноваче 102:79 (60:31)
Аустралија - Обала Слоноваче 80:59 (34:25)
СССР - Бразил 99:92 (51:53)

ГРУПА Ц:
Канада - Уругвај 87:78 (49:40)
Југославија - Чехословачка 101:80 (46:40)
Југославија - Уругвај 101:77 (54:34)
Канада - Чехословачка 104:99 (46:52)
Чехословачка - Уругвај 111:84 (50:42)
Југославија - Канада 88:78 (50:39)

У финалну рунду пласирале су се по две првопласиране репрезентације из сваке групе (Шпанија, САД, СССР, Аустралија, Југославија и Канада) и Колумбија као домаћин.

Резултати за пласман од 8. до 13. места:
Панама - Обала Слоноваèе 117:83 (53:33)
Бразил - Кина 93:79 (57:32)
Чехословачка - Кина 111:88 (54:40)
Уругвај - Панама 75:92 (32:47)
Чехословачка - Обала Слоноваче 94:92 (46:40)

13. Обала Слоноваче

Најбољи стрелац на шампионату био је Драган Кићановић са 188 кошева на девет утакмица. Са Американцем Гленом Риверсом, Кићановић је поделио и прво место на листи најбољих асистентата (4,1 по утакмици), док је Бразилац Оскар Шмит био најефикаснији појединац једне утакмице, постигавши 38 поена у мечу у којем је његов тим савладао Уругвај са 96:77.