ЛЕ - резултати квалификација

Лион, Торино, Ријека, Краснодар, Бриж, Омонија, Астра, Солигорск практично су завршили посао у 3. колу квалификација за Лигу Европе.

Фудбал 01.08.2014 | 18:30

Олимпик је са 4:1 славио код Младе Болеслав, Торино је забележио 3:0 код Бромапојкарне, Ријека је демолирала Викингур 5:1, а Бриж био убедљив против Брендбија са 3:0.

Оминија је лако савладала Металург 3:0, Астра је истим резултатом добила Либерец, а Солигорск са 5:2 шокирао Варагем. Убедљив је био и Елфсборг са 4:1 над Хафнарјфордуром, а Динамо је разорачао у Москви против Шмоне.

Дан је отворен у Казахстану, где је домаћи Шахтјор у Карагандију поразио сплитски Хајдук – 4:2 (2:0). Сплићани су се два пута враћали после дефицит од два гола, смањили су на 3:2 средином другог полувремена и имали велику прилику у финишу чак и за реми, али је промашаје казнио Жангилисбаја у последњим тренуцима меча.

У другом мечу дана, АИК је повео у деветом минуту против Астане голом Бахуи, али је Нусербајеб, пред крај првог полувремена, поставио коначан резултат (1:1). Дуел Нефчија и грузијске Чикхуре протекао је без голова, док је румунска Астра била убедљива против Либереца (3:0) – уз хет трик Фатаија.

Елфсборг је лако изашао на крај са Хафнарфјордуром, одличном игром у другом полувремену (4:1), а израелска Шамона успела је да издржи нападе Динама у Москви и избори вредан реми (1:1). Омонија је такође била убедљива против Металурга из Скопља (3:0), док се у сусрету Руха и Есбјерга мреже се нису тресле.

Лион није имао превише проблема на гостовању у Чешкој Млади Болеслав (4:1). Јатара и Гоналон су донели сигурних 2:0, да би Јатара својим другим поготком потврдио тријумф. Сличан сценарио виђен је и у Шведској – где је Торино савладао Бромапојкарну (3:0). Домаћи су се добро држали до крја првог дела игре, али је онда Сегерстем скривио пенал, који Ларондо претвара у вођство. Ларондо је погодио и после седам минута игре у наставку, да би Берето поставио коначан резултат.

ДИнамо из Минска је направио мало изненађење, минималном победом над Клужом, а гол одлуке постигао је Ненад Адамовић у 55 минуту. С друге стране, ПСВ је истим резултатом савладао Сент Полтен из Аустрије, иако је у последњих пола сата играо са десет играча.

Словачки Тренчин, који је елиминисао новосадску Војводину, одиграо је на домаћем терену без голова са премијерлигашем Халом, док је Плзењ голом Колара у надокнади времена, избегао порац од Петролула у Румунији, после водећег гола ветерана Муцуа петнаест минута раније (1:1). После пораза Хајдука у Карагандију, Ријека и Хајдук су сигурним наступима поправили вече у Хрватској.

Посебно је била убедљива Ријека, која је разбиља Викингур (5:1) на Фарским Острвима. Најзаслужнији за победу екипе са Кантриде били су Квржић и Крамарић са по два гола. Сплићани су имали нешто тежи задатак (2:0), али су сигурном игром и погоцима Рога и Бела, у првом полувремену, поразили Черноморец ('џелата' Црвене звезде из прошке сезоне).

Да је и белоруски фудбал у експанзији показао је Шахтјор из Солгорско, пошто је на убедљив начин славио у Варегему против Зултеа (5:2). Гости су после само 12 минута игре имали два гола предности, да би Плет у 40. минуту вратио наду домаћим навијачима. Ипак, само четири минута касније добија директан црвени, а Старгородски врача на два гола разилике. Конти поново враћа наду петнестак минута пре краја, али Белоруси са нова два гола готово пролазе у наредно коло.

Фаворити су наставили у истом ритму, па смо и у вечерњим терминима видели неколико убедљивих тријумфа. У Белгији, Клуб Бриж је без већих проблема изашао на крај са данским Бренбијем (3:0), Реал Сосиједад је захваљујући Зурутузе и Каналеса сломио дефанзивни Абердин (2:0), док се Краснодар прошетао кроз Мађарску и 'прегазио' Дебрецин (5:1).

Једини представник Босне и Херцеговине у овој рудни такмичења, Сарајево је поражено на стадиону Асим Ферхатовић Хасе од Атромитоса (2:1). Пузигаћа је анулирао водећи гол гостију са старта меча, али је Настос у финишу ипак поставио коначан резултат.