На разговору за посао највише одбијају фразе
На разговору за посао не понављајте фразе које сте прочитали на интернету, научите основне ствари о компанији у којој желите да радите и потрудите се да пошаљете оригинално мотивационо писмо, поручили су младима стручњаци за људске ресурсе (ХР).
Занимљивости 26.04.2014 | 17:14
Директорка људских ресурса која одлучује ко ће добити посао у "Дењуб фудс групи" Тијана Тадић рекла је да је на интервјуу за посао битно представити себе у правом свјетлу и говорити истину.
Свака лаж је лако провјерљива, а поред лажних информација, проблематичне су и фразе које кандидати налазе на интернету, поручила је она након међународне конференције "ХР Бусинес с Арена 2014", поосвећене запошљавању младих.
"Ми смо професионалци и умијемо да препознамо флоскуле које кандидати науче са интернета попут оне 'ја сам радохоличар', или 'запоставио сам и породицу, дјецу и пријатеље зато што сам вриједан радник и желим да изгарам на послу'. То није нешто што на разговору за посао желимо да чујемо", каже Тадићева.
Интервју за посао је стресна ситуација, наводи она, и додаје да је сасвим у реду бити нервозан или имати знојав длан.
Тадић је дала и савет за оне којима се дланови зноје: "Антиперспирант на десни длан и он ће бити сув. Тако вам неће бити непријатно кад се рукујете са менаџером људских ресурса."Кључно приликом одабира кандидата је, како каже, његова стварна мотивација и потенцијал, док на свему осталом може да се ради.
"Ипак, припрема за разговор за посао подразумијева истраживање о компанији, одлазак на веб сајт и информисање преко пријатеља, клијената како би добро познавали производе и вриједности те фирме", рекла је саговорница Тањуга.
ХР менаџерка Лимунда Милица Ивић изјавила је да многи гријеше што у биографији не наводе радно искуство ако их фирма није пријавила, или волонтирање, па чак се, како каже, рачуна и рад преко студентске задруге, јер и то говори о особи.
"Млади у ЦВ обично не ставе искуство попут волонтирања, рада у кафићима или преко омладинских задруга. Нама се десавало да тек на разговору дођемо до тога шта су све радили, а нису уписали у ЦВ. На питање зашто то нису урадили, обучно одговоре, 'па тамо нисам био пријављен'", каже она.Савјетује да се у биографији обавезно све наведе, јер то ХР менаџерима много значи. Како је указала, фразе треба избјегавати.
"Многи пишу да су тимски играчи, како могу да раде под стресом, али то су неке уопштене ствари на основу којих ми не можемо да закључимо ништа. Зато је важно мотивационо писмо гдје се види каква је особа кандидат, какве вриједности има. То је суштина, да се преклопе вриједности компаније и кандидата, а вјештине и посебна знања се надомјесте", поручује Лимунда Милица Ивић.
Упитана које биографије се одбацују у старту, ХР стручњак компаније "Кока Кола Хеленик" Наташа Продановић, каже да постоји пуно параметара који се узимају у обзир.
"Критеријуми варирају од позиције до позиције за коју се особа пријавила. Не укључујемо у даљи ток селекције кандидате који у биографијама нису одговорили на основне услове конкурса", каже Продановићева.
Директори компанија не учествују у процесу одабира, али имају очекивања од оних који добију посао. Предсједник управе у НЛБ банци Јанко Међа каже да је њему битно да запослени покаже разумијевање клијената.
"Данас банке имају лошу репутацију махом зато што су се у протеклим декадама удаљиле од рада са клијенатима. Нама требају млади људи способни да разумију тржиште, трендове и клијенте", наводи он.Друго, како каже, од оних који су процијењени као таленти очекује се и одговарајући карактер.
"Не мислим на таленат у смислу знања и вјештина. Волио бих да запослим људе са карактером, који не одустају кад ствари постану тешке. Волио бих да нађем људе који се не боје изазова и вољни су да дају све од себе кад ствари не иду онако како су планирали", рекао је Међа по завршетку међународне конференције која је у Дубровнику окупила стручњаке за људске ресурсе из региона, директоре и професоре како би говорили о запошљавању младих.
Иначе, Инфоарена овакав догађај организује 12. пут.
Коментари / 0
Оставите коментар