Поднесен извјештај против Селимовића
Агенција за истраге и заштиту БиХ /Сипа/ поднијела је Тужилаштву БиХ извјештај против директора Дирекције за координацију полицијских тијела БиХ у оставци Химзе Селимовића због ратног злочина над Србима на подручју Горажда, потврђено је Срни из Сипе.
Република Српска
04.03.2014 | 08:35
Агенција за истраге и заштиту БиХ /Сипа/ поднијела је Тужилаштву БиХ извјештај против директора Дирекције за координацију полицијских тијела БиХ у оставци Химзе Селимовића због ратног злочина над Србима на подручју Горажда, потврђено је Срни из Сипе.
Полицијски службеник Сипе Кристина Јозић рекла је да су, осим Селимовића, пријављени и недавно смијењени начелник Сектора полиције Федералне управе полиције Един Врањ и још 11 лица.
Срна сазнаје да су, између осталих, извјештаји поднесени против Заима Имамовића, Авдије Шабановића, Алије Топаловића, Омера Билића и Ахмеда Сејдића.
Она је додала да Сипа дужи временски период предузима мјере и радње из своје надлежности на утврђивању потребних чињеница у вези са одређеним догађајима на подручју Горажда за вријеме ратних дешавања у БиХ, у складу са одредбама Закона о кривичном поступку БиХ, Закона о полицијским службеницима БиХ и Стратегији за рад на предметима ратних злочина БиХ.
Јозићева је рекла да су ове активности 20. фебруара резултирале подношењем извјештаја о почињеном кривичном дјелу Тужилаштву БиХ против 13 лица због постојања основа сумње да су починили кривично дјело ратни злочин против цивилног становништва, ратни злочин против рањеника и болесника и ратни злочин против ратних заробљеника.
Срна сазнаје да је извјештај поднесен због основа сумње да су током напада војних и полицијских снага такозване Армије БиХ у мјесту Стрмица, Међеђа и другим мјестима са тог подручја, а касније у згради горажданског ЗОИЛ-а, Селимовић и Врањ заједно са осталим припадницима такозване Армије БиХ, од 21. јануара 1993. до октобра 1994. године, учествовали у затварању, те психичком и физичком злостављању српских цивила и припадника Војске Републике Српске /ВРС/.
Према изјавама већине свједока које су дали у фебруару прошле године, Селимовић и Врањ били су стално присутни у затвореничком објекту у подрумским просторијама у згради ЗОИЛ-а у Горажду.
Петорица свједока су потврдила да су их у већини случајева Селимовић и Врањ испитивали, малтретирали, злостављали и тукли, док остали свједоци у својим изјавама наводе и друга лица која су их злостављала за вријеме заточеништва.
Свједоци су потврдили да је Селимовић у то вријеме обављао једну од руководних функција и био начелник надлежан за безбједност.
Према изјави једног од свједока, сви затвореници су одвојено испитивани у просторији изнад затвора. Овог свједока је, како је навео, више пута испитивао Селимовић, са којим је повремено био и исљедник Врањ.
Свједок је рекао да су се питања односила на информације везане за ратне активности јединица Војске Републике Српске на подручју Рудог и околних градова, бројност јединица, расположивост оружјем и борбеном техником.
Приликом испитивања, према казивању овог свједока, након сваког негативног одговора слиједило је злостављање и тортура. Он је навео да су га једном приликом Селимовић и Врањ пребацили преко стола и ударали по леђима и глави, што је оставило тешке и трајне посљедице по његово здравље, због чега је више пута лијечен у Србији.
Овај свједок је навео да је Селимовић ногом ударио у међуножје његовог синовца, који је присуствовао испитивању.
Тортуре које је починио Селимовић потврдио је још један свједок у својој изјави, у којој је навео да га је једном, приликом изласка из ћелије, Селимовић ухватио за косу и одвукао у просторију за испитивање, гдје му је пријетио и физички га злостављао.
Према ријечима свједока, испитивања су интензивно трајала првих 17 дана, и то више пута дневно, а повремено и ноћу, уз стално физичко злостављање.
Један од свједока је навео да је у то вријеме Селимовић био начелник за безбједност Источно-босанске оперативне групе /ИБОГ/ и један од надређених у логору. Овај свједок је напоменуо да га је лично Селимовић, неколико дана пред његову размјену, одвео у канцеларију гдје га је вријеђао и пријетио му.
Свједок је изјавио да му је том приликом Селимовић опсовао мајку, рекавши "најрадије бих те сад заклао, нема ми ништа теже него што те морам пустити на размјену", након чега га је 15 до 20 минута физички злостављао.
Остали свједоци су изјавили да су и други против којих је поднесен извјештај Тужилаштву, учествовали у злостављању затвореника.
Тако је, између осталих, један командант наредио да се неколико затвореника пошаље у тунел у рејону Стрмице испред припадника такозване Армије БиХ, како би очистили мине. Посљедица тога било је страдање двојице затвореника.
На подручју општине Горажде у протеклом рату убијено је неколико стотина српских цивила, од којих су многи прошли кроз логоре који су се налазили у просторијама МУП-а, у згради ЗОИЛ-а, те у Мујкановићима и штампарији у Витковићима.
Коментари / 0
Оставите коментар