Сочи од данас центар планете
Највећа смотра спорта у овој години, Зимске олимпијске игре, почиње данас у Сочију, гдје ће се у наредних 17 дана близу 3.
Република Српска
07.02.2014 | 09:30
Највећа смотра спорта у овој години, Зимске олимпијске игре, почиње данас у Сочију, гдје ће се у наредних 17 дана близу 3.000 спортиста из 82. земље борити у седам спортова, односно 15 дисциплина, а биће подијељено укупно 98 златних медаља.
Ово су 22. ЗОИ, а прве које се одржавају у Русији. Домаћин је уложио много новца, 51 милијарду долара, чак четири пута више него што су мислили (12 милијарди), чиме су оборили рекорд Љетних олимпијских игара у Пекингу 2008. године, које су коштале 44 милијарде долара.
Колико је та сума велика, најбоље илуструје податак да су претходне Зимске олимпијске игре у Ванкуверу коштале "само" осам милијарди долара.
За прве ЗОИ на територији Русије (Москва 1980. организовала Љетне ОИ), укупно је изграђено 11 борилишта, подијељених у двије групе - Олимпијски парк у граду на обалама Црног мора и планински комплекс Краснаја пољана.
Занимљиво, најбројнија је експедиција САД са 230 спортиста, пет више од домаћина Русије и прве прогнозе говоре да ће управо они имати највише успјеха на овогодишњим ЗОИ.
Церемонији свечаног отварања на Олимпијском стадиону "Фишт", која почиње у петак, у 17.15 по средњоевропском времену, присуствоваће и Милорад Додик, предсједник РС, којег је у Сочи позвао Владимир Путин, предсједник Русије.
Руси много очекују од ових ОИ и зато су од момента када су добили организацију кренули у тоталну ревитализаицију града који лежи на обали Црног мора. У околини Сочија су реновирани путеви, жељезница и потребна инфраструктура, а изграђени су нова борилишта и дворане за које су многи спортисти казали да заиста одузимају дах.
Први утисци оних који су стигли у Сочи били су углавном позитивни, али било је и оних који су се жалили, прије свега на смјештај новинара, пошто неки хотели нису завршени. На борилиштима је слика другачија, спремна су и дотјерана да угосте такмичаре.
Такмичари су одушевељени и чињеницом да је сваком олимпијцу обезбијеђен бицикл па омогу да обиђу цијели град, а много је просторија за рекреацију, попут сала за стони тенис, билијар, флипере и остале друге занимације.
Зимске олимпијске игре условиле су и велики пораст цијена у Сочију, па је све готово дупло скупље него обично, али то ће бити мање занимљиво када почну такмичења за медаље и када они најбољи и најсрећнији испуне сан сваког спортисте и око врата ставе олимпијско одличје.
Олимпијски бакља стигла је у сриједу у Сочи, послије пута од 65.000 километра, што је најдужа рута у историји ОИ. Свечани дочек организован је на тргу испред Центра националних култура "Мазлумјан", гдје је бакља довезена возом из Кубања. Олимпијски пламен дочекало је неколико хиљада људи, а први носилац бакље у Сочију био је бивши репрезентативац Совјетског Савеза у одбојци и освајач златне олимпијске медаље Владимир Кондра.
Олимпијска бакља на путу до Сочија била је на Сјеверном полу, спуштена је у Бајкалско језеро, најдубље на свијету, надлетјела је највиши вулкан на свијету на полуострву Камчатки, а космонаути су је однијели чак и у свемир. Пламен је кроз Русију кренуо 7. октобра из Москве, а прошао је више од 130 градова.
Већину свог пута пламен је путовао авионима, возовима, аутомобилима, а чак и санкама. Некадашњи стонотениски судија Александар Каптаренко (101) постао је најстарији носилац олимпијске бакље, пошто је с њом трчао 200 метара у Новосибирску.
Коментари / 0
Оставите коментар