Отисак прста – шифра за мобилни телефон
Технолошки трендови предвиђају да ће више од половине власника паметних телефона желети да користи отисак прста уместо шифре, док је 48 одсто заинтересовано за скенирање зенице ока као начина за откључавање телефона.
Република Српска
03.01.2014 | 07:16
Технолошки трендови предвиђају да ће више од половине власника паметних телефона желети да користи отисак прста уместо шифре, док је 48 одсто заинтересовано за скенирање зенице ока као начина за откључавање телефона. Чак 74 одсто испитаника сматра да ће паметни телефони са овим опцијама бити уобичајена појава у 2014, показује истраживање Ериксон КонзјумерЛаб у коме је идентификовао 10 технолошких трендова у 2014.
Висока пенетрација и коришћење паметних телефона потпуно су променили начине комуникације и начине на које се користи интернет.
Зато улазимо у нову фазу, у којој корисници захтевају апликације које ће им помоћи да обаве дневне обавезе, куповину, комуникацију са државним институцијама.
Самим тим оне постају битније од самог телефона који се користи, наводе у Ериксону.
Постоји велико интересовање и за "корак у медицину" - крвни притисак, пулс, број корака су само неке од ставки које корисници желе да мере путем мобилних уређаја.
Истраживање показује да готово 40 одсто испитаника жели да њихови паметни телефони бележе све физичке активности током дана.
Неизоставан тренд је и приступ интернету на сваком месту, упркос томе што је задовољство корисника интернетом на њиховом паметном телефону још испод гласовне комуникације.
Корисници схватају да број цртица које показују јачину сигнала не мора да буде релевантан показатељ квалитета, јер оно што је довољно за добру гласовну комуникацију није увек и за сервисе на интернету.
Такође, приступ интернету није уједначен на глобалном нивоу, а паметни телефони су ту да смање дигитални јаз, јер јефтинији модели представљају идеалну замену за скупље кућне рачунаре, којима се могу повезати на интернет.
Чак 51 одсто испитаника навело је да је за њих мобилни телефон највреднији уређај, а за многе и једини начин да се повежу на интернет.
Када је реч о безбедности тј. приватности, истраживање указује да бенефити ипак превазилазе бриге. Скоро 56 одсто испитаника је изразило бригу за своју приватност, али је само четири одсто истакло да ће због тога користити интернет у мањој мери.
Следећи тренд показује да на коришћење интернета, посебно приликом избора видео садржаја, велики утицај имају пријатељи, те је 38 посто испитаника одговорило да је гледало видео клипове неколико пута недељно управо на препоруку.
Ериксоново истраживање указује на чињеницу да 48 одсто корисника на паметном телефону користи апликације које прате проток података када су повезани на интернет.
Њих 33 одсто жели да се увери да су потрошили тачно онолико колико им оператор наплаћује, а 31 одсто тако жели да лимитира себе да не би потрошили више од количине које имају у пакету.
До краја 2016. скоро 60 посто корисника паметних телефона очекује да ће сензори бити коришћени готово свуда - од здравства, превоза, аутомобила до кућа и њихових радних места.
Посебно изражен тренд је видео садржај на више уређаја, а укупно 19 одсто стримованог садржаја одлази на паметне телефоне и таблете. Управо због тога, корисници све чешће мењају локацију где прате ТВ програм и прилагођавају је свом животном стилу.
Многи ће започети гледање серије код куће, паузирати је и наставити да је гледају на мобилном уређају у превозу до посла. Како буду мењали локацију, тако ће мењати и уређаје.
КонзјумерЛаб више од 15 година испитује начине и навике људи приликом коришћења ИКТ производа и сервиса,а у студијама учествује око 100.000 људи из више од 40 земаља широм света.
Коментари / 0
Оставите коментар