Тражење потврде - кршење споразума
Поступци Завода за пензијско-инвалидско осигурање Федерације БиХ, који од будућих пензионера тражи изјаве о мјесту боравка од 1992.
Република Српска
20.07.2013 | 12:41
Поступци Завода за пензијско-инвалидско осигурање Федерације БиХ, који од будућих пензионера тражи изјаве о мјесту боравка од 1992. до 1996. године, као и доказ о учешћу у рату, су неутемељени, штетни за кориснике права и у супротности са Споразумом о социјалном осигурању СР Југославије и БиХ из 2004. године, кажу у Фонду ПИО Србије.Директор сектора за остваривање права у Фонду ПИО Србије Владимир Станковић каже Срни да захтјеви федералног Завода нису основани, тим прије што нико од осигураника није подносио захтјев да им се на основу учешћа у рату утврђују посебан стаж или права, већ само желе да остваре пензију за период који су тамо радили.
Он је навео да је у посљедњих неколико мјесеци на адресу Фонда ПИО Србије стигло 70 негативних рјешења из БиХ, због чега је затражен хитан састанак са представницима федералног завода.
"Овај проблем могао би бити решен у септембру. Иако није реч о великом броју оштећених, Србија има проблем који мора да реши због оних осигураника који у БиХ имају део радног стажа, а сада живе у Србији и имају право на део пензије из БиХ", појаснио је Станковић.
Он је констатовао да кршење Споразума о социјалном осигурању, који се примјењује од 2004. године, има негативне посљедице, не само за будуће кориснике пензије, него и за носиоца пензијског и инвалидског осигурања из Србије.
"На овај начин део пензијског стажа остварен на подручју БиХ остаје на терету Фонда ПИО Србије, што је у супротности са одредбама Споразума", закључио је Станковић.
Одредбе Споразума о социјалном осигурању из 2004. године, који су потписали представници тадашње Савезне Републике Југославије и БиХ, предвиђају да се дио стажа остварен у БиХ сабира са стажом у Србији и на тај начин остварује. Споразумом није предвиђено никакво давање изјава, нити доказа о томе гдје је осигураник боравио током рата.
Коментари / 0
Оставите коментар