Ešton: Čast mi je da pomognem - implementacija je najvažnija

Šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton izjavila je večeras da je Ivici Dačiću i Hašimu Tačiju ponudila pomoć u sprovodjenju "briselskog sporazuma", ali i u nastavku razgovora Beograda Prištine, ističući da je "implementacija sada najvažnija".

Republika Srpska 22.04.2013 | 22:40
Ešton: Čast mi je da pomognem - implementacija je najvažnija
Šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton izjavila je večeras da je Ivici Dačiću i Hašimu Tačiju ponudila pomoć u sprovodjenju "briselskog sporazuma", ali i u nastavku razgovora Beograda Prištine, ističući da je "implementacija sada najvažnija". "Ponudila sam da učestvujem ne samo u implementaciji, već i kako budu nastavljali svoj dijalog", rekla je Ešton na konferenciji za novinare posle sastanka šefova diplomatija članica Unije, koji su u izjavama za medije sporazum označili kao istorijski. "Ja sam na raspolaganju i čast mi je da pomognem", naglasila je Ešton. Ona je podržala Evropsku komisiju, koja je danas preporučila da se sa Srbijom otvore pristupni pregovori. "EK je navela u izveštaju da je Srbija ispunila kriterijume iz decembra 2012. godine i Evropski savet sada može da pokrene neophodne procedure, kako bi u junu mogao da donese odluku o otvaranju pregovora sa Srbijom", rekla je visoka predstavnica EU. Ešton je navela da je zavdovoljna što je Vlada Srbije danas jednoglasno usvojila sporazum koji je u petak parafiran u Briselu i što je to takodje učinjeno u Prištini. "Implementacija je sada najvažnije. Nešto o čemu razgovaramo je već u implementaciji i nadam se da će odlučnost koju smo do sada videli postojati i kada bude trebalo primenjivati svaki od tih elemenata. Podržaću ih u tome", rekla je Ešton. Šefica diplomatije EU je još jednom pohvalila hrabrost, liderstvo i, kako je istakla, odlučnost premijera i njihovih timova i ocenila da time "odvode svoje narode od prošlosti i vode ih u budućnost".

Komentari / 0

Ostavite komentar