Jači od Vrhovnog suda: „Lukić-invest“ nastavio gradnju uprkos zabrani

– Uprkos zabrani Okružnog suda u Banjaluci koju je potvrdio i Vrhovni sud BiH, kompanija “Lukić-invest” nastavila je radove na stambeno poslovnoj zgradi u banjalučkom naselju Mjesec bez građevinske dozvole i mimo novog regulacionog plana.

Republika Srpska 17.07.2025 | 20:00
Jači od Vrhovnog suda: „Lukić-invest“ nastavio gradnju uprkos zabrani

Prema tvrdnjama stanovnika okolnih kuća koji su u sporu sa investitorom, sud je još krajem prošle godine naredio obustavljanje radova u skladu sa rješenjem gradskog građevinskog inspektora, ali to se nije dogodilo, te umjesto toga, svakodnevno viđaju majstore koji rade u unutrašnjosti zgrade.

U međuvremenu, inspektor je donio i rješenje o rušenju objekta, na šta se investitor žalio Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS.

Prema riječima advokatice Vanje Lakić, ministarstvo je žalbu usvojilo i vratilo gradskom inspektoru na ponovno odlučivanje, ali novo rješenje nikada nisu dobili, pa ni ne znaju šta je odlučeno.

“Interesantno je da onaj dan kada je gradski inspektor zabranio gradnju po potvrđenoj naredbi suda, morao biti sačinjen i zapisnik u kojoj je fazi gradnja. Taj zapisnik nam nije pokazan, a sada kada su nastavili radove, mi ne znamo koliko su još uradili, da li su ugrađivali, na primjer vrata ili parket“, kaže Lakić za CAPITAL.

Jedan od vlasnika kuća neposredno pored ove zgrade Aleksandar Predojević, koji je u sporu sa investitorom, kaže da je zgrada opasana crvenom trakom i da se stvara privid da radova nema. Međutim, svi koji žive u tom naselju jasno vide majstore koji izvode unutrašnje radove u zgradi i kroz prozore i balkone bacaju smeće. Sporo i tiho, ali ih izvode svakodnevno.

“Vidimo ih svaki dan, nastavili su da rade, a sud je zabranio radove i naredio rušenje. Prijavljujemo gradskoj inspekciji svaki put kada vidimo radnike i snimimo ih čak, ali dok oni izađu na teren, ovi se povuku. Kao da im neko javi“, kaže Predojević.

Inače, Okružni sud u Banjaluci odlučio je da kompanija “Lukić-invest” ne može dalje da gradi zgradu u Ulici Krajiških brigada sve do okončanja postupka u kojem će se konačno saznati kako će biti riješena zavrzlama sa građevinskom dozvolom za ovaj objekat.

Problem zbog koga je ovaj objekat od prošle godine opasan crvenom trakom započeo je još 8. marta 2019. godine kada je “Lukić-invest” podnio zahtjev za izdavanje lokacijskih uslova. Prema tadašnjem Regulacionom planu, na ovoj lokaciji predviđen šestospratni stambeno-poslovni objekat.

Samo petnaestak dana kasnije, 24. marta na snagu je stupio novi RP po kojem je na navedenoj adresi predviđen objekat od tri sprata i manjih površinskih gabarita nego prema dotadašnjem RP-u.

Dakle, investitor je prvo dobio lokacijske uslove i građevinsku dozvolu. Nekoliko dana kasnije je promijenjen regulacioni plan za to područje, a Grad je propustio da uključi u njega dozvolu koju je sam izdao.

Firma „Lukić-invest“ je lokacijske uslove dobila rješenjem od 16. septembra 2019. godine.

Na osnovu njih je u septembru sljedeće godine podnijela zahtjev za izdavanje građevinske dozvole.

Odjeljenje za prostorno uređenje je 17. januara 2022. godine izdalo građevinsku dozvolu.

Kada je započela izgradnja dva mjeseca kasnije, vlasnici susjednih parcela su se na rješenje Odjeljenja za prostorno uređenje Grada Banjaluka o izdavanju građevinske dozvole žalili Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, ali njihova žalba je odbijena, nakon čega su podnijeli tužbu.

Okružni sud u Banjaluci je 28. novembra 2022. godine prihvatio njihove navode i uvažio žalbu i resorno ministarstvo u junu 2023. godine u potpunosti poništava građevinsku dozvolu.

Na upite portala CAPITAL do objave ovog teksta iz Gradske uprave Banjaluka nisu odgovorili iako smo pitanja poslali prije 15 dana.

Ni Ranko Lukić, vlasnik ove kompanije nije se javljao na telefonske pozive.

Ranije je za CAPITAL rekao da neće tek tako da popusti i pristane da mu se ruši zgrada za koju je blagovremeno obezbijedio svu dokumentaciju.

“Mi smo imali obezbijeđene lokacijske uslove i dok sam predao za građevinsku dozvolu, promijenjen je regulacioni plan i to tako da nisu uvaženi moji lokacijski uslovi koje su mi prethodno odobrili. Ljude koji su dali kaparu obavijestio sam o svemu da imaju pravo povrata, da kupe stanove na drugim lokacijama i da im platim kirije prema ugovoru. Međutim, svi su pristali da sačekaju rješenje“, kaže Lukić.

Dodao je tada da neće lako odustati jer je mnogo uložio i da ne očekuje bilo šta osim presude u svoju korist jer je sve gradio u dobroj vjeri.

“Neka tuže slobodno, imam ja advokate, a na kraju ću im poništiti taj regulacioni plan. Tražio sam vanredno preispitivanje svih odluka i dozvola u vezi ovog objekta pred sudom i samo tu presudu čekam“, kaže Lukić. Ta presuda je kasnije donesena u korist susjeda, čime je odbijen njegov zahtjev za vanredno preispitivanje.

(Capital

Komentari / 27

Ostavite komentar
Name

To

17.07.2025 20:17

Je nasa realnost da jedan obicni majmum povezan sa vlascu bude jaci od zakona i drzave

ODGOVORITE
Name

Zvornik

17.07.2025 22:19

N8je to nista, u Zvorniku su dva covjeka jaca od svih stanovnika, djece, beba, koji udisu uzasno spaljivanhe otpada u Aljmini,. Postoji li gradski ekolog ili ne daj Boze republicka ekoloska inspekcija? Sram ih bilo. Ima li iko odgovornosti a o moralu ne treba ni pricati.

Name

Reeee

17.07.2025 20:23

Nije investitor ,,jači,, nego isti je pribavio sve zakonom propisane dozvole poceo graditi i onda netko naprasno se sjeti u gradskoj upravi hajmo promjeniti regulacioni plan, znaci sama gradska vlast sebi ,,uskace u stomak,,. Pretpostavljam da je u pitanju reket, na koji Lukic nije pristao, i onda jos nadju komsiju koji ce prijavljivati izgradnju objekta koji je gradska vlast odobrila. Nije Lukic pravio niti zapoceo praviti bez svih potrebnih dozvola. Radi se o rijetko postenom investitoru za razliku od ostalih. Sve i jedan Sud mora donijeti rjesenje u njegovu korist. Kako bi bilo sad tim komsijama oko zgrade da gradska uprava ponisti njihove dozvole za kuće u blizini, ako ih uopste imaju, pa da preko noci im se stavi traka i da isele. Cim se reket ne daje, hajmo mu zaustaviti gradnju. A bom ekipa iz gradske vlasti imaju nekoliko novih stanova odakle i kako??? Od plate jel ;)

ODGOVORITE
Name

re Reee

17.07.2025 21:23

Pa ako je sud presudio da je objekat nezakonito sagrađen šta ti onda pišeš o rijetko poštenom investitoru.Ako si retardiran nije ostatak čitalaca ratardiran.

Name

Re reeeee

17.07.2025 21:37

Dosta je vas seljacina sa Manjace idite čuvajte ovce i završite osam razreda osnovne škole i naučite citati i pisati I pričati , vojka tujka noj ... a ne prodati ovce pa graditi kao to može na manjaci pa može i u gradu

Name

Xx

17.07.2025 22:21

A jest i poštenjačina,od čega se obogatio,jel od cigara?

Name

RE

17.07.2025 23:32

Ma šta nam to sve napisa.Ti investitori su prave ljudine i poštenjačine 😂.Kako da ne.Ne zna se koji je veći prevarant i lopovčina.I,naravno,svi povezani sa mafijašima na vlasti.

Name

Nikola

18.07.2025 01:08

"Dosta je vas seljačina sa Manjače 😆" Sreća pa je dotični gospodin Lukić, odakle? Heh.. gle čuda.. porijeklom SA.. "Londona"🤣

Name

Pravda

17.07.2025 20:26

Sta nam pokusavate farbati oci za zgradu koja dobila dozvolu prije izgradnje, gdje Kumova zgrada kakve su tamo dozvole, koja kosta 100 miliona KM??? I kako se pravila afera od temelja do krova.

ODGOVORITE
Name

Reee reeee

17.07.2025 22:02

Procitaj prvo da su mu dali dozvolu a onda istu ponistili upitaj se zasto, nisu dobili pare, a taj sud okruzni stiti gradske kriminalce, isto da vama grad ponisti gradevinsku dozvolu, ali nebitno ima vrhovni sud, ustavni i medunarodni, nema sanse da investitor izgubi. Upitajte se zasto sumu dali dozvolu pa ponistili?! Pametnom dosta.

Name

Feniks

18.07.2025 06:37

Ako je iz Glamoča onda je svaka priča suvišna.

Name

Prijedorčanin M.

17.07.2025 21:09

Ništa Lukiću ne mogu,čovjek na vrijeme i u skladu zakona obezbjedio graðevinsku dozvolu,može još tražiti i odštetu za usporavanje i ometanje gradnje,po običaju sa grbače naroda,ma neko iz vlasi hoće mito i sve riješeno.

ODGOVORITE
Name

SNSD Banja Luka

17.07.2025 21:10

Dozvolio mu Vuk Višekruna

ODGOVORITE
Name

Paprikovac

17.07.2025 21:10

Dozvolio mu Draško Stanivuković

ODGOVORITE
Name

Raja iz grada

17.07.2025 21:10

On i Mile su braća?!

ODGOVORITE
Name

Burle ili Milokrad

17.07.2025 22:18

Neko iz politike tj SNSD stoji iza njega

ODGOVORITE
Name

Brat

17.07.2025 22:30

Lukic 100% u pravu, napravio zgradu u skladu sa zakonom i dozvolama. I ispostovao sve buduce kupce drugim nekretninama ili vratio kaparu. Nije gospodin Lukić, Đoko Ekvator koji milione duzan narodu, a stanova nigdje na vidiku.

ODGOVORITE
Name

Rambo

17.07.2025 22:36

To ti je kad ne radi sud i tuzilastvo i ovi bliski rezimu rade sta hoce i kako hoce. Znaju da nece odgovarati. Ponasaju se bahato , nadobudno. Govore znas ti ko sam ja a do juce gonio konjska kola. Da ne povrijedim konje. Izvinjavam se konjima

ODGOVORITE
Name

Mare

17.07.2025 23:19

Nekada su bili braca vise nisu .....

ODGOVORITE
Name

Jednostavno

17.07.2025 23:43

Samo rusiti.

ODGOVORITE
Name

O braco

18.07.2025 01:18

Pa to se radi ita kulisa,investitor, rezim,sud ,dogovore se jao fol nek oni tuzakaju, mi cemo kao suditi, al nece biti izvrsenja presude, vrijme ce uciniti svoje, zgrada ce se zavrsiti,koce rusiti toliku zgradu

Name

Vjerovatno

18.07.2025 07:29

Je dozvolu dobio na ,,castan,, nacin u Golickinom ministarstvi za debelu sumu novca a onaj koje izdao nije izasao na teren da bar pogleda okolinu i da vidi da ce zgrada sa vise spratova smetati okolnim kucama i okruzenju koji su manjih gabarita i spratnosti

ODGOVORITE
Name

Stole

18.07.2025 07:37

Neko je odgovoran i neko mora debelo da odgovara dok zakon vredi za jedne a druge ne dotiče toga ce biti sve više krenulo je od 2 papka vinovnik zašticen i sada svako zeli kroiti zakon po svojoj mjeri vlast je najveci krivac rudar sigurno nije

ODGOVORITE
Name

Nn

18.07.2025 07:56

Ludi ljudi covjek je sagradijo zgradu niko nije rwagovo dosada,ljudi pare dali za stanove sad bi neko rusijo,o budala i lude price boze mili

ODGOVORITE
Name

RUŠI NEKA PLATI

18.07.2025 08:11

Srušiti mu treba o njegovom trošku. Ta građevinska mafija radi šta hoćr mimo zakona. Uz podršku vrha tz vlasti to samo ukazuje na korupciju vlastodržaca bahatije . Nije on krenuo u to bez Podrške korumpiranog snsda

ODGOVORITE
Name

leo

18.07.2025 08:29

Daj bolan pustite ljude da rade i investiraju,svi od toga imaju korist,tamo se radi i gradi i ima zivota,postoje ovi dokoni sto traze dlaku u jajetu.

ODGOVORITE
Name

Mac

18.07.2025 15:43

Ovo je onaj poznati banjalučki reketas!!! Ko stoji iz ovoga reketasa za reketiranje se ide na robiju ozbiljnu!

ODGOVORITE