Doboj: Plaćanje grijanja teško izbjeći i kada ne griju

Udruženju za zaštitu potrošača iz Doboja obratilo se više etažnih vlasnika zbog problema sa gradskim grijanjem na višim spratovima. Stanovi se se nalaze u centru grada. Iako nemaju grijanje redovno primaju račune. Grijanje bi trebalo stići narednih dana, ali problem je što stanari moraju platiti i račune za period od mjesec i po kada nisu imali grijanje.

Republika Srpska 27.11.2024 | 07:27
Doboj: Plaćanje grijanja teško izbjeći i kada ne griju

Udruženje za zaštitu potrošača iz Doboja navodi da su u ovom slučaju u pravu i  Gradska toplana i stanari koji traže umanjenje računa.
"Zakon je i na jednoj i na drugoj strani, a evo o čemu se radi ukratko samo, ekspanziona posuda koja opslužuje 7 zgrada u centru grada je oštećena, pukla je i naravno samim tim  nije blo moguće da  se uspostavi grejanje. To je bilo početkom oktobra, 10-ak  dana prije početka grejne sezone toplana je ustanovila kvar, riješila donekle problem, jer su oni  krenuli sa grejanjem", navodi Snežana Šešlija iz Udruženja potrošača.

Puni računi su isporučeni svim stanarima i onima koji su imali i koji nisu imali grijanje.

Problem je, kaže ona, u tome što ne postoji adekvatno zakonsko rješenje, ne postoji zakonski i podzakonski akt koji bi omogućio rješenje nastalog problema.

"Stanari na višim spratovima, treći, četvrti, peti  nemaju grejanja, znači ne cela zgrada. Oni prema odluci Gradske toplane ne mogu tražiti umanjenje računa. Nažalost to se produžilo i na novembar, tako da prava zakonska odrednica koja bi rekla  na koji način da zatraže, da ulože prigovor  da im se umanje računi, mi je nismo pronašli u zakonu, mislim ona ima, ali nije jasno rečeno, jer ako se kaže da vi na osnovu merenja   temperature u etažnoj jedinici dajete fakturu ili ne. Ono što smo mi kao udruženje uradili jeste da smo sugerisali Gradskoj toplani da se sačeka  i sa fakturisanjem i da probamo na neki način da se možda i te fakture kasnije izdaju, uključili smo Ministarstvo trgovine  odnosno Kancelariju  za zaštitu potrošača Republike Srpske,"objašnjava Šešlija.

U odgovoru Gradske toplane navode da su na problem upozoravali i prije grejne sezone i da su za održavanje zakonom zaduženi sami stanari i da  trenutno prema Zakonu sad ne mogu umanjiti dospjele fakture. Iz Toplane navode da u toku dana očekuju nesmetanu isporuku toplotne energije.

(BN) Foto: BN

Komentari / 10

Ostavite komentar
Name

Doboj

27.11.2024 07:52

Dobro je, kud bi da im nedaju da plate.

ODGOVORITE
Name

Dragan

27.11.2024 07:55

Ta udruženja za zaštitu potrošača ne rade ništa, džaba gubite vrijeme.Platite račune i to je to.Ako vam se ne dopada isključite gradsko grijanje...Drugog izbora nema.

ODGOVORITE
Name

😱😱😱😱

27.11.2024 07:57

Sve sami lopovluk, Toplana,Vodovod račune fakturišu napamet. Treba podmiriti lopove Obru, Jerinića, Vulićku i ostale lešinare. Fuj šta napravili od Doboja.

ODGOVORITE
Name

Xx

27.11.2024 07:58

Prodaš stan kao i ja i neces placat

ODGOVORITE
Name

Hahaha

27.11.2024 08:15

Za koga je Doboj glasao? Smrzavaj te se po vašem izboru.

ODGOVORITE
Name

borac

27.11.2024 08:44

Mi volimo srbsku zemlju i treba placati i ono sto nemamo.Moramo stegnuti kais da bi nasi bogatasi mogli parirati federalcima.

ODGOVORITE
Name

Iskreno

27.11.2024 10:50

Ja stvarno ne mogu shvatiti da plaćaš nešto što nemaš. Mi smo toliko glup narod, bojimo se tužbi. Neka tuže, idemi u zatvor. Pa dosta više bezobrazluka.

Name

Doboj tomejarabi

27.11.2024 15:19

Kriminal sirokih razmjera se desio u Gradskoj Toplani Doboj! Direktor-sef servisa- sef uprave( zenska osoba). Izmedju 300 000 i 400 000 km samo njih troje su uzeli od direktnih sporazuma koji su sprovedeni iza zakljucanih vrata a sve objavili na sajtu javnih nabavki. Mole se sve nadlezne sluzbe da ispitaju i privedu doticne za tesku kradju, oduzmu auta kuce stanove i vrate nivac u firmu kako bii mogla redovno da posluje i funkcionise!!!

ODGOVORITE
Name

Žeks

09.12.2024 13:18

Možete misliti vlasnici etažnih jedinica plaćaju grijanje, a kada se desi kvar kažu da su oni dužni naći izvođača radova da zamijeni ili popravi cijevi,a stavili su u odluku opštine da se pod unutrašnjim instalacijama podrazumijeva od podstanice do ulaza u zgradu, zamislite cijevi koje se nalaze pod zemljom van zgrade stavili da su to unutrašnje instalacije, zdrav razum ne razumije

ODGOVORITE
Name

Siki

28.01.2025 10:43

Dobro oni griju kada je plus 12, a kada treba zamijeniti dotrajale cijevi onda se ide po prioritetima, prvo onima iz gradske administracije i ostalim gradskim facama gdje su se ugnijezdili

ODGOVORITE