"Glupi" dug je kada se zadužujete da biste održavali likvidnost budžeta

- Standard građana u BiH sporo raste, a Bosna i Hercegovina je jedna od najnerazvijenijih država u Evropi. Takvo stanje će se vjerovatno zadržati i u budućnosti, zbog neispunjavanja uslova iz reformske agende plana razvoja, koje je postavila EU, rekao je, između ostalog, gostujući u rubrici “Aktuelno”, jutarnjeg programa BN televizije, prof. dr Admir Čavalić, ekonomski analitičar.

Republika Srpska 16.10.2024 | 09:45
"Glupi" dug je kada se zadužujete da biste održavali likvidnost budžeta

- Zbog neispunjavanja uslova iz reformske agende, BiH će izgleda biti jedina zemlja iz regiona koja neće dobiti sredstva iz evropskih fondova. Biće to udar na našu privredu jer razvojne projekte vezujemo upravo za Evropsku uniju, smatra Čavalić, ali i dodaje da će se, ako uzmemo u obzir istoruju našeg pregovaranja sa EU, problem na kraju povoljno rješiti, samo što će proces ići znatno sporije.

“Tu je riječ o par stotina miliona koji idu u kontinuitetu ili milijardi konvertibilnih maraka koje možemo dobiti. Nismo se usaglasili oko ključnih pitanja. Mislim da je to problem i da će cijenu platiti, ne samo privrednici, već i građani, jer ovdje govorimo o projektima koji treba da izvrše transformaciju našeg društva i privrede. To je putna infrastruktura, energetsko pitanje i slično”, kaže Čavalić.

Na pitanje šta to znači za građane, Čavalić kaže: “Znači skuplji račun za električnu energiju, komunalije, znači lošije puteve… To je indirektno povezano sa činjenicom da nije bilo političkog konsenzusa da se pregovara sa EU, koja je spremna da ta sredstva da ili kroz grant, ili kroz kreditni aranžman.”

Statistike pokazuju da Bosna i Hercegovina spada u red najnerazvijenijih, zemalja u Evropi i da naši sugrađani nisu zadovoljni standardom. Čavalić pojašnjava da su faktori koja utiču na naš životni standard realan rast ličnog dohotka, koga nerijetko pojede inflacija, te da nas spašavaju neformalna ekonomija i dijaspora.

“Ako bismo pogledali statistiku penzija i minimalnih primanja, ne možemo da objasnimo kako ljudi egzistiraju. Sa druge strane, ako uzmete taj faktor uticaja, da neko možda iz vana šalje novac nekim formalnim ili neformalnim kanalima, ili da možda neko privređuje, ima svoje poljoprivredno gazdinstvo i neformalno prodaje svoje proizvode, onda dolazimo na činjenicu koja objašnjava taj naš životni standard.“, kaže prof. dr Čavalić.

S’ obzirom na trend sve češćeg zaduživanja Republike Srpske i FBiH, Čavalić kaže da još ne idemo putem dužničkog ropstva, ali da postoje negativne tendencije.

“Pametni dug je ako imate neku značajnu reformu - hoćete nešto da reformišete, pa je bolno i kratkoročno, a dugoročno donosi rezultate. Gradnja kapitalnih objekata, puteva ili njihova rekonstrukcija, ili bilo šta što je dobro za privredu – to su pametni dugovi. Glupi dug je, ako tako možemo da ga nazovemo, kada se zadužujete da biste održavali likvidnost budžeta, tekuću budžetsku potrošnju – da bude na vrijeme plata ili penzija. Nemam ništa protiv toga, ali se tako samo održava “status quo”, a sa druge strane povećava se nivo zaduženja”, pojašnjava Čavalić.

On smatra da redovnost isplata penzija i plata u javnom sektoru još uvjek neće biti dovedena u pitanje, te da kroz ovaj stepen zaduživanja, nećemo doživjeti takozvani “grčki scenario”.

(BN) Foto: BN 

Komentari / 8

Ostavite komentar
Name

prika

16.10.2024 10:33

Kume čitava država funkcioniše na glupom dugu, od privrede do pojedinca.

ODGOVORITE
Name

Pitanje za prof. dr?

16.10.2024 10:36

Ko daje kredite BiH da bi se isplaćivale plate zaposlenima u javnom sektoru koji za uzvrat pruža podršku strankama za ostanak na vlasti u posljednjih 20 godina? Ja mislim da je to EU/USA kojima odgovara ovakvo stanje u BiH. To i laik, kao što sam ja, može da zaključi.

ODGOVORITE
Name

Re

16.10.2024 12:19

Bitno je da nama odgovara koji cemo to vracati. A USA/EU kad budu glasali umjesto nas onda necemo dizati kredite sigurno.

Name

Ehhh

16.10.2024 13:04

Kad daju ne valjaju kad ne daju ne valjaju! Činjenica da se ti kao laik usudiš raspravljati o stvarima kao sto au unutrašnji i vanjski javni dug, govore o tome da se kod nas grijesi kad dijete ima 3 godine.

Name

Niko

16.10.2024 11:15

Imaju oni para to su pokradene pare od naroda samo im je problem kako da ubace u legalne tokove

ODGOVORITE
Name

Glasaj

16.10.2024 11:36

Glasaj stoko I dalje za stoku. Njima je bolje kada je narodu gore. Glasaj, glasaj, mrzi, mrzi,.....

ODGOVORITE
Name

Viola

16.10.2024 11:48

Šta nas briga, mi Srbi ćemo ionako u BRIKS, tamo je sve super, a plate veće nego u Švici. Sad kada bi bila anketa, ovdje bi 90 % Srba, i to oni uglavnom konzervativni i tradicionalni primitivci, rusofili, i ostali zatrovani nacionalizmom i lažnim patriotizmom bi reklo da želi u BRIKS, šta god to bilo.

ODGOVORITE
Name

Cajo

16.10.2024 13:58

Djeca čiči šalju pare iz Austrije, novo auto u dvorištu, kuća picnuta, krov, fasada, stolarija, a on sa pemzijom od 450 KM srbuje uz Dodika, gleda Ćirilicu, i sanja o Uzbekistanu, Turkmenistanu i ostalim "demokratskim" vu....binama, koje bi sutra u BRIKS. Kada je taj BRIKS, tako dobra stvar kolika je onda plata u Brazilu, Indiji i Kini. Vjerovatno kao i u Rusiji. Nikakva.