Regionalna saradnja mora biti unaprijeđena

Bramerc kaže da je jedini način da se zadovolji pravda da se ustupi krivično gonjenje zemljama u kojima su zločini počinjeni.

Bosna i Hercegovina 23.09.2024 | 17:02
Regionalna saradnja mora biti unaprijeđena

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu danas je izjavio da je, 30 godina nakon rata, još uvijek je prisutan veliki interes javnosti što znači da počinioce ratnih zločina treba privesti pravdi.

"Međunarodni tribunal je okončao svoj rad na predmetima i sada se bavimo podrškom domaćim sudovima kako bi završili svoj dio posla. Haški tribunal je svoj rad okonačao, niko nije izbjegao pravdu, ali postoje stotine onih koji utočište nađu u susjednim državama. Budući da ustavi tih zemalja zabranjuju izručenje, ne postoji način da se ovdje procesuiraju za zločine koje su počinili", kazao je Bramerc nakon sastanka sa predsjednikom VSTS Halilom Lagumdžijom.

Bramerc kaže da je jedini način da se zadovolji pravda da se ustupi krivično gonjenje zemljama u kojima su zločini počinjeni.

"Pitanje koje se postavljalo je šta ove zemlje kažu u vezi sa ovim problemom... Bio sam nedavno u Zagrebu, Beogradu i Podgorici i dobio sam uvjerenja da će oni procesuirati ove predmete ako im krivično gonjenje bude ustupljeno. Imali smo danas i sastanak sa predstavnicima udruženja žrtava sa svih strana i oni imaju pravo da budu nezadovoljni i upućuju kritike", kazao je on i dodao:

"Regionalna saradnja mora biti unapređena, inače ne možemo očekivati napredak. Srbija u zakonu nema pravnu kvalifikaciju genocida, a Hrvatska zločina protiv čovječnosti, ali razgovarali smo o tome da im se ustupi krivično gonjenje, pa će oni dati pravnu kvalifikaciju u skladu sa svojim zakonodavstvom. Bolje je da se goni na bilo koji način nego da slučajevi ostanu neriješeni".

Bramerc je rekao da je BiH najaktivnija zemlja regije kada se radi o procesuiranju ratnih zločina.

"Imamo tone stranica materijala kojima možemo pomoći i većinu zahtjeva dobijamo od BiH", kazao je on.

Predsjednik VSTS Halil Lagumdžija kaže da od ukupnog broja predmeta preko 40% predmeta je sa procesnom smetnjom, gdje su osumnjičene ili optužene osobe nedostupne bh. pravosuđu.

"Većina ih se nalazi u Srbiji i Hrvatskoj, a sve države svijeta imaju neke zakonske odredbe gdje nisu obavezne izručiti tražene osobe. Gdje i imamo raspisane potjernice, ako oni ne prelaze granice, nema posljedica", kazao je on.

Bh. pravosuđe je prepoznalo problem i zaključili smo da treba poboljšati regionalnu saradnju.

"Tu su bili predstavnici VSTV-a, ministarstva pravde, tužilaštva i suda BiH i razgovarali smo sa Seržom Bramercom. On može pomoći i izvršiti pritisak na susjedne države kako bismo došli do pravde.
Za to nam je potrebna saglasnost udruženja i dobili smo načelnu saglasnost", kazao je Lagumdžija.

On jerekao da nije zadovoljan odgovorom sudova i tužilaštava, a razmjere zločina su ogromne, te će jedan broj predmeta sigurno ostati sa nepoznatim počiniocima.

"Strategija i zaključci VSTV-a su jasni, dali smo nalog da se u istragama prioritet da velikim, najznačajnim predmetima iz tzv. kategorije A haške liste. U posljednje vrijeme imamo poboljašanje u tom dijelu.
Odluka suda je da se manje složeni predmeti spuste na niže nivoe, a složenim da se bave u Sudu i Tužilaštvu BiH. To se trebalo uraditi i prije 10 godina", kazao jeon.

(BN) Foto: BN

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

++

23.09.2024 17:26

Sta je sa mahmuljinom i dudakovicem? Jel se ceka prirodna smrt?

ODGOVORITE