Novi kredit od 100 miliona: Ima li lijeka za spas zdravstva? 

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske  sklopio je ugovor o kreditnom zaduženju od 100 miliona KM sa jednom od banka, iako dugovanja za doprinose iznose čak 177 miliona KM! Kredit će se realizovati u nekoliko plasmanova, od čega je do 30. juna 2024. povučeno 20 miliona KM.

Republika Srpska 25.07.2024 | 17:20
Novi kredit od 100 miliona: Ima li lijeka za spas zdravstva? 

 “Ukupan iznos otplate kredita na godišnjem nivou iznosi 6,43% redovno ostvarenih prihoda FZO RS, što je znatno manje od dozvoljenog limita od 18%. Zaključno sa 30. junom ove godine, obaveze Fonda po osnovu kredita iznose 174,5 miliona KM, što je blagi pad u odnosu na kraj 2023. godine kada su iznosile 174,9 miliona KM. Nasuprot tome, dug prema Fondu za doprinose za zdravstveno osiguranje iznosi oko 177 miliona KM, što ukazuje na to da redovna uplata doprinosa može smanjiti potrebu za kreditnim zaduživanjem”, ističu u Fondu za BUKU.

Naglašavaju i da troškovi za finansiranje zdravstvene zaštite kontinuirano rastu i u 2023. godini su povećani za 118 miliona KM u odnosu na 2022. godinu, posebno u segmentu bolničke i primarne zdravstvene zaštite, troškova lijekova i refundacija neto plate za vrijeme bolovanja.

Smanjenje stope doprinosa za zdravstvo sa 12% na 10,2% dodatno je, kažu, takođe opteretilo Fond sa procijenjenim godišnjim gubicima od oko 111 miliona KM.

BRISANJE SA LISTE UMJESTO STVARNE SANACIJA FINANSIJSKOG STANJA

A da su zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj u ogromnoj finansijskoj  dubiozi godinama je dokumentovala Poreska uprava Republike Srpske. 

Prema njihovim objavama listu najvećih najveći dužnika za poreze i doprinose po pravilu je predvodio Univerzitetsko klinički centar RS, a društvo u top 10 su mu najčešće pravili Klinički centar Istočno Sarajevo, Bolnica Sveti apostol Luka i Bolnica Foča.

Međutim od 30. septembra prošle godine UKC Republike Srpske i druge bolnice izbrisane su sa liste najvećih poreskih dužnika!

Poreska uprava Republike Srpske objasnila je da je razlog njihovog "brisanja" odgađanje plaćanja poreskog duga na godinu dana, u skladu sa Zaključkom Vlade Republike Srpske. .

Prije “brisanja”, zaključno sa krajem juna prošle godine UKCRS je bio ubjedljivo najveći dužnik u Republici Srpskoj sa 53,5 miliona maraka, a zanimljivo je I to što je ova ustanova uspjela za samo tri mjeseca- od marta do juna prošle godine svoj dug povećati za 3,2 miliona maraka.

Bolnica “Srbija” iz Istočnog Sarajeva prije godinu dana imala je dug od 30,3 miliona maraka, a bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina 15,2 miliona KM.

Univerzitetske bolnice Foča i Bolnice Gradiška, su dugovale 16,4 miliona KM, odnosno 15,4 miliona maraka i nalazile su se na 4, te 6. mjestu.

Bolnica “Dr Mladen Stojanović” Prijedor, koja se nalazila na devetom mjestu, imala je dug od 9,2 miliona KM.

NAJVEĆI PROBLEM SU DIREKTORI

Sve veće zaduženje zdravstvenog sektora u Republici Srpskoj, posebno od strane Fonda zdravstvenog osiguranja i primarnih nivoa zdravstvene za BUKU je prokomentarisala prim. dr Zorislava Lukić, predsjednica Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske.

Ona smatra da su naš najveći problem neodgovorni direktori.

“Priznajem da ima časnih izuzetaka, ali opet samo izuzetaka. Ni jedan direktor javne zdravstvene ustanove nije sankcionisan, a ja sam u Samostalnom sindikatu od osnivanja i pažljivo to pratim. Većina zdravstvenih ustanova posluje sa gubitkom, podižu se krediti za plate radnicima, ne uplaćuju se doprinosi, godinama se ne isplaćuju ostale naknade, pa čak direktori i pomoćnici direktora dolaze na posao kada im to padne na pamet”, ističe Lukić dodajući da je svima u sindikatu jasno da se direktori postavljaju po političkoj osnovi, ali vladajući trebaju da izaberu najbolje i najsposobnije, a da smijene one koji direktno upropaštavaju zdravstveni sistem.

PRELAZAK NA ALTERNATIVNE IZVORE PRIHODA

Problemom održivosti sadašnjeg modela finansiranja zdravstvene zaštite bavili su se brojni ekonomski stručnjaci i davali određene preporuke kako bi u budućnosti taj model mogao da izgleda. Jedno od rješenja ponudili su Marko Matić i Ognjen Đukić u analizi Sistem zdravstvene zaštite u BiH -Finansijski izazovi i opcije za reforme.

Njihova analiza je pokazala da sadašnji model karakteriše izrazito visoka zavisnost sistema od doprinosa zaposlenih što nije optimalno rješenje za BiH imajući u vidu nisku stopu zaposlenosti i proces starenja stanovništva. Ovakav model, zaključuju, uz rastuće troškove i potrebe zdravstvenog sektora, dovodi do nedostatka sredstava, stvaranja gubitaka i akumulacije dugova. Takođe, doprinosi predstavljaju relativno „regresivan“ način za finansiranje zdravstva  jer ne oporezuju druge vrste prihoda koje ostvaruju uglavnom bogatije grupe stanovništva, kao npr. dobit, dividenda ili prihodi od imovine.

Naglašavaju da problem održivosti finansiranja zdravstvene zaštite nije karakterističan samo za BiH već i za većinu evropskih zemalja koje koriste tzv. Bizmarkov model.

Ipak, u zemljama EU se u posljednje vrijeme može uočiti trend kretanja prema „miks modelu“ kod kojeg i drugi izvori finansiranja, osim doprinosa, dobijaju veće učešće.

(Buka/foto: Buka) 

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

Peroi

25.07.2024 17:55

Ove bijede znaju samo uzeti kredit.

ODGOVORITE
Name

Jovo

25.07.2024 19:00

Zar ovo nije krivično djelo i zašto Tužilašvo RS ne radi.Protiv Načelnika Teslića je pokrenut postupak iako nema krivičnog djela.Ovaj entitet je nesporno privatizovan od strane jednog nečovjeka i ovdje pravda ne stanuje

Name

Milan

25.07.2024 19:37

Kakav ministar zdravlja,takvo nam je i zdravstvo. Jad i cemer.

Name

Ceca

26.07.2024 13:14

Ali zato svi dosadašnji direktori Fonda Zdravstva milioneri. Krenuvši od Kljajčina, Tomaša i sada Kusturića, a sistem se bori da opstane.

Name

Te Milan

26.07.2024 14:42

Milane, ozbiljno ste ljuti i očigledno veze s pameću nemate. Jer da imate, nešto biste znali o Bizmarkovom modelu. Isto tako o nezaposlenima koji imaju punu zdravstvenu skrb. Rekla bih da ne znate ni o robovima nacrno vani koji se ovdje liječe jer se vode kao nezaposleni. Ustati pa reci Dr Alen.

Name

Jaffa

25.07.2024 18:31

Državne firme, koje godinama nisu plaćali poreze i doprinose. I nikom ništa? Poreska, inspekcije, sudovi ne smiju ni da pisnu. Stranci žmire. Vlast pljačka budžet i resurse RS.

ODGOVORITE
Name

Re

25.07.2024 18:56

Pa imamo mi mix model. Sve lijekove i dosta usluga plaća narod direktno. A nije problem u prilivu nego u trošenju sredstava i korupciji.

ODGOVORITE
Name

ipe

25.07.2024 19:07

Počeli ste i novac građana iz banaka izvlačiti,putem ovi kredita.Dok sve ne spič*ate nećete stati.

ODGOVORITE
Name

Đetić

25.07.2024 20:04

Nije tačno da su problem samo direktori. Osnovni problem je sistemski tačnije fond zdravstva. Direktori su samo ambiciozne neznalice i žrtveni jarci.

ODGOVORITE
Name

Rade

25.07.2024 22:48

Ma mozete uzeti i sto milijardi vama je opet malo zdravsto od toga nece vidjeti ni fening.Bez jake plate doktoru i medicinskom osoblju bez 5 hiljadarki doktoru i jedno 3 hiljade medicinskom osoblju tesko mozete izvuci zdravstveni sistem.A vi to sto pricate negdje da ulazete okacite macku o rep tu suplju pricu.Mozete imati najsavremenije bolnice ko ce raditi u njima???Svaki doktor ima svoju privatnu kliniku sta ste uradili da zadrzite ove ljude?A da zaborivih jeste postavili ste sebi u parlament klime da se ne pregrijete od mukotrpnog rada.

ODGOVORITE
Name

О_о

26.07.2024 01:56

Уведите легалну наплату услуга, јер толико руља угура у приватне џепове, а нигдје се не књижи. Ето га и нема више губиташа, нема "хватања везе", а и листе чекања ће бити краће, пуно краће или идемо приватнику гурати у џеп наше личне кредите. Народу дође на исто, а бар неће бити прилика да стално краду и кредите, мало им било таквим алавима!

ODGOVORITE
Name

Miroslav

26.07.2024 12:53

Kako se trose pare koje drzava da bolnicama? Ko to kontrolise? A bolnice su nam devastirane, prljave, zahrdjale, sve skripi, kao da su nicije. Veliki broj lekova bolesnici sami moraju kupiti. Ocito da je vreme, da se kontrolise ko i kako trosi novac. Kredit ce samo zakrpiti rupe, ali ne sve, pa kad se potrosi, opet smo na istom. Koliki su troskovi po bolnicama, samo za nemedicinsko osoblje, i koliko ih je bez potrebe zaposleno? Neko se mora hrabro i odlucno upustiti u generalno pospremanje nasih bolnica.

ODGOVORITE
Name

србђак

27.07.2024 13:37

Сви који су управљали здравственим системом су се трудили да га опљачкају од Кума Шкрбића директора Кљајчина и осталих све голи лопови

ODGOVORITE