Izvoz podbacio, uvoz raste: Provalija dublja od 6 milijardi

Spoljnorgovinski deficit Bosne i Hercegovine u prvoj polovini ove godine iznosi 6,1 milijardu maraka što znači da je povećan za skoro milijardu i dvjesto miliona u odnosu na prvu polovinu prošle godine. Podaci Spoljnotrgovinske komore BiH pokazuju da se, u istom periodu, izvoz smanjio za skoro 730 miliona maraka, a najveći pad je zabilježen u izvozu električne energije, tekstila i proizvoda od željeza i čelika.

Bosna i Hercegovina 25.07.2024 | 15:38
Izvoz podbacio, uvoz raste: Provalija dublja od 6 milijardi

U prvoj polovini ove godine Bosna i Hercegovina je ustvarila ukupan izvoz od oko 8,2 milijarde maraka, a uvoz od čak 14,3 milijarde. Tako je spoljnotrgovinski deficit Bosne i Hercegovine porastao na 6,1 milijardu maraka. Izvoz roba iz BiH je u prvih šest mjeseci ove godine, u odnosu na isti period prošle, smanjen za oko 730 miliona maraka, a najveći pad se bilježi u izvozu u Evropsku uniju..

„I na prvu, svako bi pomislio da je to ogroman pad, što ustvari i jeste. Međutim, ako malo dublje analizirate, vidjećete da taj pad čine tri proizvoda, odnosno tri tarife. To su električna energija u iznosu od 382 miliona maraka pada u odnosu na isti referentni period prethodne godine, proizvodi željezo i čelik pad preko dvjesto miliona, te proizvodi tekstilne industrije, pad preko sedamdeset miliona“,  kaže direktor Sektora za makroekonomski sistem STK BiH Slaviša Ćeranić.

Iz Spoljnotrgovinske komore BiH pojašnjavaju da je došlo do pada izvoza, odnosno zarade od prodaje električne energije zemljama Evropske unije, prije svega zbog pada cijene megavat sata, ali i zbog smanjene proizvodnje struje u BiH zbog sušne godine. Tako električna energija više nije glavni izvozni proizvod, nego je to sada izolovana žica, odnosno kablovi.

Ćeranić kaže i da se krize u Evropskoj uniji uvijek odraze na izvoz iz BiH, pa je došlo i do pada izvoza namještaja i tekstilnih proizvoda.

„Imali smo stambenu krizu u Njemačkoj, u Austriji, u Sloveniji i u ovom referentnom periodu zabilježen je pad izvoza namještaja za deset posto. Kada je riječ o tekstilnoj industriji, trenutno skladišta na nivou EU zbog smanjene potrošnje i zbog svih procesa koji su se dešavali u prethodnom periodu su puna, dolazi do smanjenja narudžbi i to se reflektuje na smanjenje u tom sektoru“, ističe Ćeranić.

Ogroman deficit u robnoj razmjeni se bilježi i u poljoprivredno- prehrambenom sektoru, pa se za oko 1,9 milijardi maraka vrijednosti proizvoda, više uvezlo, nego izvezlo iz BiH... U ovom sektoru je primjetan prekomjeran uvoz.

„To je npr. voda, bezalkoholna pića, uvoz piva i slično“, dodaje saradnica u Sektoru za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH Amila Šehić

Jedina grana privrede koja je ostvarila suficit u robnoj razmjeni je drvna industrija koja je za 600 miliona maraka više izvezla nego uvezla, ali na ovu zaradu od izvoza je značajno uticalo to što je ukinuta zabrana izvoza neobrađenog drveta, tako da je BiH ponovo postala zemlja koja ostvaruje profit na prodaji šumskog bogatstva, a ne finalnih proizvoda.

(BN/foto: Pixabay)

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

Milan

25.07.2024 16:28

Ministar klosarac.

ODGOVORITE
Name

Ja

25.07.2024 18:45

Jos sad kad sankcijama stegnu jos vise nema nam spasa,samo srbuj pa makar i slamu jeo.

Name

Budala kao i ti

25.07.2024 22:25

Ja samo Knjaz Miloš kiselu i Jelena pivo točim, mlijeko i sireve iz Srbije svakako,natenane šunke,carnex paštete,vino Tikveš,ulje samo da nije bimal,brašno iz Srbije najbolje,simpo namještaj...Kakve smo mi bosanske budale.

ODGOVORITE