Parastos za ubijene Srbe na Zalazju kod Srebrenice
Na Zalazju kod Srebrenice počeo je parastos za 69 poginulih i 22 zarobljena, pa ubijena Srbina na Petrovdan 1992. godine.
Republika Srpska 12.07.2024 | 13:00
Prislužene su svijeće za pokoj duša poginulih iz ovog sela u tri rata u 20. vijeku kod spomenika i spomen-kosturnice.
Veći broj građana prisustvuje parastosu, kao i rukovodsta opština Srebrenica i Bratunac, Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila, te zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke Aleksandar Šešelj.
Parastosu su prethodile posjete srpskom groblju u Bratuncu i stratištima u Biljači i Sasama, gdje je položeno cvijeće i prislužene svijeće za pokoj duša ubijenih.
Nastavljajući plansko sistematsko etničko čišćenje srpskih prostora započeto u aprilu, brojne muslimanske snage iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića, na veliki pravoslavni praznik Petrovdan, 12. jula 1992. godine, upale su u više manjih srpskih sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini, ubijajući, pljačkajući i paleći sve pred sobom.
Toga dana u borbi "prsa u prsa" ubijeno je 69, a ranjeno mnogo više srpskih boraca i civila, a 22 su nestala i zarobljena.
Posmrtni ostaci 10 nestalih Srba slučajno su pronađeni i ekshumirani 10. juna 2011. godine iz masovne grobnice na Zalazju, prilikom traženja nastradalih Bošnjaka.
Identifikovani su tek poslije više od godinu dana i sahranjeni na Petrovdan 2012. godine, dok je dvoje ekshumirano, identifikovano i sahranjeno ranije.
Deset nestalih Srba još nisu pronađeni i njima se gubi svaki trag u logoru u bivšoj srebreničkoj policijskoj stanici.
Za ove, kao i za mnoge druge masovne zločine počinjene nad Srbima iz Srebrenice i srednjeg Podrinja, još niko nije odgovarao.
(Srna) Foto: Srna
Oglasio se i Dodik: Sve nade ulaže u Roda Blagojevića
29.06.2025 | 09:10