Košarkaši Srbije pobijedili Gruziju - gaze ka EP 2025.

Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je Gruziju rezultatom 76:63 u meču drugog kola grupe G kvalfikacija za Evropsko prvenstvo 2025. godine.

Sport 26.02.2024 | 19:51

Reprezentacija Srbije je odlično otvorila meč, posle prve deonice je vodila 21:12, a sredinom treće je imala plus 13 - 38:25. Serijom 6:0 je okončala prvo poluvreme pa se na odmor otišlo vođstvom "orlova" 38:31.

Srbija je loše otvorila treću deonicu, pa je ekipa selektora Aleksandra Džikića smanjila na samo minus četiri (39:43) u 23. minutu. Odbila je Srbija taj napad i povela ponovo plus 10 (51:41) u 26. minutu, a na kraju treće deonice vodila je 60:52. Smanjila je Gruzija na minus četiri (56:60), ali je Srbija odgovorila serijom 11:0 i u poslednjih šest minuta ušla vođstvom 71:56, posle čega utakmica i bila prelomljena.

Četu Svetislava Pešića je ka pobedi predvodio Marko Gudurić sa 16 poena, Vanja Marinković je dao 15, Aleksa Avramović 12, a Filip Petrušev 11. Tornike Šengelija je bio najefikasniji u Gruziji sa 17 poena, 15 je dao Džo Tomason.

U drugom meču grupe G Finska je kao domaćin pobedila Dansku rezultatom 89:85 iako je na poluvremenu gubila čak 16 razlike (42:58). Srbija je tako jedina sa maksimalnim učinkom posle dva kola, Finska i Danska imaju skor 1-1, dok je Gruzija počela sa dva poraza.

Srbija naredne mečeve u kvalifikacijama igra u novembru, kad će 21. gostovati Danskoj, a tri dana kasnije će ugostiti istog rivala. Plasman na Evropsko prvenstvo će obezbediti dve najboljeplasirane selekcije ne računajući Finsku, koja kao jedan od domaćina Evrobasketa ima garantovano učešće.