Od Drine ostala samo šikara

Bagerima, viljuškarima, kamionima preko poljoprivrednih zemljišta, šuma, privatnih parcela.

Republika Srpska 17.02.2024 | 08:28
Od Drine ostala samo šikara

Skoro svakodnevno se tako već 20 godina iz ušća rijeke Drine, na granici između Bosne i Hercegovine i Srbije, vrši nelegalno iskopavanje šljunka.

Ova vrsta pijeska iskopava se na području Srebrenice, Bratunca, Bijeljine i Zvornika, gradova na istoku Bosne i Hercegovine duž kojih protiče Drina, koja je i granica sa Srbijom.

Miodrag, koji je pristao govoriti za Radio Slobodna Evropa pod uslovom da mu se navede samo ime, živi i radi u Srbiji, a u selu Popovi kod Bijeljine, koje se nalazi uz rijeku, ima privatnu parcelu.

U tom selu, kaže, godinama se iskopava šljunak.

Na tom mjestu, dodaje on, prije deset godina je bilo vikend naselje, a sada je od Drine ostala samo "šikara".

"Zagradili su mi moj plac, preko mog dijela su ušli jedno 30 metara i tu su kroz Drinu nasuli put, ti kamioni su danonoćno vukli šljunak", navodi Miodrag.

Zbog nelegalnog iskopavanja na Drini dosad je podignuto i potvrđeno osam optužnica. Samo u prošloj godini, Okružno javno tužilaštvo u Doboju podiglo je i potvrdilo šest optužnica, zbog nelegalne eksploatacije šljunka.

U Okružnom javnom tužilaštvu u Bijeljini trenutno se radi na pet predmeta koji se odnose na nelegalno iskopavanje šljunka na Drini, od kojih su, kako je za RSE naveo portparol ovog tužilaštva, tri u fazi istrage, a za dva su potvrđene optužnice.

Inače, sliv i vodotok rijeke Drine odlikuje bogat i raznovrstan biodiverzitet i predstavlja stanište pojedinih strogo zaštićenih divljih vrsta.

Ilegalni kopovi se nalaze u donjem toku i ušću Drine za koje je Udruženje "Eko put" iz Bijeljine još 2016. godine pokrenulo aktivnosti za zaštitu tog područja kao prekogranični rezervat prirode. Ta procedura je u toku u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodprivrede RS.

Ko 'kopa' šljunak na Drini?

Javno preduzeće "Vode Srpske", koje je nadležno za dodjelu lokacija i dozvola, sklopilo je sa osam kompanija u prošloj godini ugovore za iskopavanje šljunka na Drini.

Ti ugovori se odnose na iskopavanje na području Bijeljine, Bratunca i Zvornika.

Za RSE iz Javnog preduzeća "Vode Srpske" nisu odgovorili na upit o nelegalnom iskopavanju šljunka na Drini.

Prema ugovoru, u koji je RSE imala uvid, dozvolu za iskopavanje na tri lokacije u Bijeljini dobila je kompanija "DMS", u vlasništvu direktora puteva RS Milana Dakića.

Dakić nije bio dostupan RSE za komentar.

U Centrima civilnih inicijativa (CCI), nevladinoj organizaciji koja prati dešavanja u vezi nelegalnog iskopavanja, kažu kako procjenjuju da je oko 20 ilegalnih šljunkara na ovom području.

"Šljunkari, uglavnom, vade materijal i više od onih koliko je propisano ugovorom i te poslove proširuju na priobalje i poljoprivredna zemljišta", kaže za RSE Ljubinko Đurić iz Centara civilnih inicijativa u Bijeljini.

U 2021. godini na zahtjev CCI-a, kako je Đurić rekao za RSE, inspekcija je provela ukupno 108 kontrola, a izrečene su 104 novčane kazne zbog nelegalnih iskopavanja šljunka.

Kazna je tada, između ostalog, izrečena i kompaniji "Integral inženjering" iz Laktaša, koja se, zbog korupcije, nalazi od oktobra 2022. godine na listi sankcionisanih u Sjedinjenim Američkim Državama.

Na ovu listu je stavljen i vlasnik te kompanije Slobodan Stanković, koji je početkom februara prošle godine preminuo.

"Integral Inženjering" trenutno gradi dionicu autoputa od graničnog prelaza Rača do Bijeljine. Inače, ova dionica je dio budućeg autoputa Beograd- Sarajevo.

Šta kažu drugi mještani Bijeljine i Zvornika?

Lov u mutnom na "ničijoj zemlji", ovako ostali mještani okolnih sela u Bijeljini i Zvorniku objašnjavaju za RSE stanje sa nelegalnom eksploatacijom šljunka na rijeci Drini.

Dodaje i kako su se putevi namjenski pravili da prolaze kroz privatne parcele, a da o tome niko od mještana nije upoznat.

Uslijed nelegalne eksploatacije šljunka, mještani Zvornika navode kako su devastirane i ogromne površine poljoprivrednog zemljišta.

Dušan (puno ime i prezime poznati redakciji RSE-a) iz sela Tršić kod Zvornika kaže da je imao problem sa privatnom imovinom zbog nelegalne eksploatacije šljunka.

Drina i kao 'divlje odlagalište otpada'

Obala Drine, od sela Amajlije u Bijeljini, pa prema ušću do Pavlovića mosta u Bijeljini, potpuno je uništena i ne poštuje se pravilo da se materijal vadi isključivo iz korita Drine, upozoravaju ekloški aktivisti iz Bijeljine.

"Taj šljunak se vadi i sa obale što je zabranjeno," kaže Snježana Jović Jagodić iz "Eko puta" Bijeljina.

Te šljunkare koje se nalaze na svakih 100 metara na Drini, služe i kao divlje odlagalište otpada što je dodatni problem, kažu ekološki aktivisti.

"Obala Drine nije uređena. Odvozi se sa tih bara i jezera sav otpad što predstavlja veliki dodatni problem po okoliš i rijeku", kaže Jović - Jagodić.

I drugi ekološki aktivisti upozoravaju da nelegalna iskopavanja na Drini dovode i do čestih poplava i kod najmanjih kiša.

"Velike su te jame koje povlače velike količine voda, i onda voda prodire u naselje Janja, nekoliko hiljada dunuma poljoprivrednih zemljišta je uništeno", kaže Elvir Ibrišimović iz "Eko zeleni" Bijeljina.

Šta je urađeno da se spriječi 'lov u mutnom'?

Ministar poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić kaže za RSE da su "već pokrenute određene aktivnosti na sprečavanju zloupotreba na Drini". Obaviješten je, kaže, da se nelegalno izvađeni šljunak na Drini mjeri 'desetinama hiljada kubika'.

Problem je, dodaje on, linija razgraničenja i nadležnosti, jer dio sela koja se nalaze u RS katastarski pripadaju Srbiji.

"Spriječiće se sve to. Mi smo organizovali sastanak sa resorom voda Republike Srbije i ministricom. Dogovorili smo što prije da se utvrde količine i način eksploatisanja, a onda vodne naknade i sve ono što je bitno da se uskladi", kaže za RSE Minić.

Istovremeno, republički inspektorat je u protekloj godini kontrolisao 13 kompanija koje iskopavaju šljunak na Drini i u dva slučaja su izdati prekršajni nalozi i podnesena jedna krivična prijava, poručeno je iz Inspektorata za RSE.

I u 2022. godini inspektorat je na lijevoj obali Drine, nizvodno od Pavlovića mosta, također, kontrolisao iskopavanje šljunka. Tada su sankcionisane i prijavljene MUP -u dvije kompanije.

Iz inspektorata za RSE kažu kako bi povećanje kazni za nelegalno iskopavanje šljunka na Drini doprinijelo suzbijanju ovih aktivnosti.

Revizori uočili niz propusta nadležnih institucija

U izvještaju Glavnog revizora Republike Srpske o eksploataciji riječnog materijala iz rijeke Drine, koji je posljednji put objavljen prije dvije godine, navodi se da se nadležne institucije nisu organizovano bavile eksploatacijom šljunka i pijeska iz vodotoka i priobalnog zemljišta rijeke Drine, na način da nisu osigurali potrebnu zaštitu vodotoka i vodnog zemljišta od nedozvoljenih aktivnosti.

Nisu osigurani ni dokazi da su stvarno izvađene količina šljunka prijavljene nadležnim institucijama, niti se raspolaže stvarnim količinama iskopanog šljunka.

U izvještaju je navedeno i kako se dodjela lokacija na kojima se iskopavao šljunak, a što je u nadležnosti preduzeća "Vode Srpske" nije zasnivala na planskim dokumentima, te analizama stanja vodotoka.

U izvještaju se ističe da se nadzor nad realizacijom ugovora svodio bez jasnog pristupa šta se, kada i kako kontroliše.

"Kontrola je vršena jednom u 72 dana realizacije ugovora. Izvođenje radova nije kontrolisano, niti su kontrolisane količine stvarno izvađenog riječnog materijala. Nisu kontrolisana ni mjesta na kome izvođači radova deponuju šljunak i pijesak, kao i količine tog deponovanog materijala", naveli su revizori.

Od 2017. do 2020. godine, "Vode Srpske" zaključile su 35 ugovora o vađenju materijala iz vodotoka Drine sa 14 kompanija na 12 lokacija.

Ugovorena količina je bila 1,7 miliona metara kubnih, a izvođači radova su prijavili da su eksploatisali 1,1 milion metara kubnih, za šta je obračunata naknada u vrijednosti 1,7 miliona maraka (oko 900.000 eura).

(RSE)

Komentari / 34

Ostavite komentar
Name

Pravnik

17.02.2024 08:42

Srbima je uvjek u krvi da nešto pljačkaju. Ako neimaju da pljačkaju druge onda oljačkaju sami sebe.

ODGOVORITE
Name

4$

17.02.2024 09:17

Razlog je neukost i gordost kao i slaba vjera (bilo izrazeno u doba komunista). Srbin je Srbinu najveci neprijatelj.

Name

tuga

17.02.2024 10:24

Nazalost, u pravu ste.

Name

Borac

17.02.2024 11:58

Zali te se misku,on je to sve naplatio.

Name

Re Pravnik

17.02.2024 15:40

Respekt za odgovora.

Name

Pero Đurić

17.02.2024 08:42

Narodni poslanik, SDS

ODGOVORITE
Name

Neko

17.02.2024 09:07

Gledam Drinu a dusa me boli.

ODGOVORITE
Name

Nisam znao

17.02.2024 09:10

Da je šljunak vrsta pijeska?!

ODGOVORITE
Name

sanja

17.02.2024 12:01

Kao da je to sad bitno, zavisi od granulacije šta se naziva šljunkom, a šta pijeskom, drinski pijesak u suštini više podsjeća na šljunak, nije puderast kao Dunavski pijesak na primjer.

Name

Dobro jutro ministre

17.02.2024 09:27

Spriječiće se! Vjetovatno, kad završe.

ODGOVORITE
Name

+

17.02.2024 09:30

Ma to zlo će Milorad uzeti sebi u plus. ON ĆE BITI TAJ, KOJI JE SRUŠIO GRANICI IZMEĐU SRBIJE I RS. ON ĆE JOŠ LOPOV ISPOSLOVATI NOBELOVU NAGRADU. TAJ ĐAVO U SVE IKREĆE.

ODGOVORITE
Name

Milan

17.02.2024 09:42

Samo Sipa moze uhapsiti obog kabadahiju direktora puteva

ODGOVORITE
Name

Zlatko

17.02.2024 09:55

Vozi Miško Vepar je glavni bos mafije za pljačku šljunka i uzima milione na tom kriminalu zajedno sa Milanom Dakićem i Nedeljkom Ćorićem, a pod pokroviteljstvom Vojina Papka koji ima haciendu na Drini. Vozi Miško Vepar godišnje opljačka oko 15 miliona KM, Dakić i Ćorić svaki po 5. Policija i tužilaštvo su u dilu sa njima, tako da svaki tužilac iz Bijeljine ima po 3-4 stana u Novom Sadu i Beogradu. Da niko od konkurencije ne bi smio da se javi, angažovali su opasne kriminalce, sa dugogodišnjim zatvorskim stažom, da osiguravaju kriminal. I ptice na grani znaju svaki detalj o tome, a cijela Semberija ćuti u strahu i gleda stotine kamiona dnevno kako pljačkaju šljunak u interesu ove grupe. Naravno, dio ide Burli i crvenoj sekti koji im je dao ove pozicije jer su lopovi i njegove vjerne sluge. Žalosno je da Republika Srpska postaje poznata samo po kriminalu vlasti, crvene sekte, i odlasu mladih ljudi.

ODGOVORITE
Name

Alan ford

17.02.2024 10:09

Ljudi pa sta ovo radite.

ODGOVORITE
Name

Ozbiljna analiza

17.02.2024 11:32

Imamo jedan probem - pljačka i jedan način da se problem riješi - vrljika

Name

Mladen Delic

17.02.2024 17:51

Ljudi moji, da li je ovo moooggguuccccceeee!

Name

GarsonjerA

17.02.2024 10:20

Podstanari stetocine

ODGOVORITE
Name

AR

17.02.2024 10:41

Prije mjesec dana postavili su tablu sa natpisom vode srpske U janji na skoro izgradjenom nasipu Kada su upitani od lokalnog stanovnistva sta im to znaci odgovor je da ce toboze da odrzavaju taj nasip I vrse kopanje sljunka Iskopaju 100-kamiona prospu jedan na taj nasip I tako svaki dan A I ono sto toboze naspu razvale do te mjere da se nemoze normalno voziti kolima obalom drine Javasluk bezvlasce lopovluk nevidjeni

ODGOVORITE
Name

mile

17.02.2024 12:03

To se zove legalizovana pljačka pod pokroviteljstvom Voda Srpske i Miška Milovanovića.

Name

AR-e

17.02.2024 16:42

Ti si totalna nepimena budala! Sta si napisao, bog te jebo!? Ni tacke, ni zareza... Izdajnice!

Name

Realno

17.02.2024 10:51

Da Bog da nas Drina sve potopila i podavila. Bolje nismo ni zaslužili.

ODGOVORITE
Name

Re realno

17.02.2024 17:54

Ostavite to Dodiku, kad je vec poceo.

Name

Koja nemoć drzave

17.02.2024 11:15

Milan Dakić direktor Puteva Srpske, vlasnik firme koja kopa i vadi sljunak decenijama, usput pijandura, usput Dodin igrač, i država kobajagi eto ne može da stane u kraj uništavanju Drine. Smijurija od entiteta i vlasti u njemu, Smijurija od inspektorata, Smijurija od tuzilastva i sudova. Živio Dakić buduci predsjednik RS a možda i BiH i ne može mi niko ništa.

ODGOVORITE
Name

Strasnoooo

17.02.2024 11:21

Ovi paraziti sve opljackaseee! Sumee rijekee zemljistee jis Vazduh ostaoo??!!!! Ili su i njega zagadilii?! To je Genocid!! Poljoprivredno zemljiste Drzavno od Poljoprivredne skole u Banjaluci hijene raskomadaleeeee!!! Trgovinom je Teb Ti Men! Milioneeeeeee zgradeeee genocid nad poljoprivrednim zemljistem !!! Zgradoljubiii napravili !! Drzavno zemljiste po katastru leglu kriminalaa sa sudijamaa kofumpiranim privatnicimaa lopovima partijasima poharalii prisvojili oteliii i tako pljacka traje od 1990 godine pocetkom rata u ratu i postratnooo do danas!!!! Za Ginisa!

ODGOVORITE
Name

+

17.02.2024 11:43

Bog vam nedao srece!!!!pokradoste i unististe sami sebe.prokleto vam sve bilo! Kad radite tako svom narodu i svojoj zemlji ni zamisliti nije šta bi drugima radili.

ODGOVORITE
Name

666

17.02.2024 12:37

Koji proklet narod!

ODGOVORITE
Name

Šta hoćete?

17.02.2024 12:41

Uklanja se granica izmedju Srbije i RS po planu Nestirovića, Vučića, Šešelja.

ODGOVORITE
Name

Joja

17.02.2024 12:53

Odlicno formirajte ribnjak pecanje sarana je biznis u eu malo to iskoristite sta kukate samo , ma ljubomorni sto vi ne radite luzeri

ODGOVORITE
Name

Ilija

17.02.2024 13:30

A jest je Dakić iskasapio i unakazio. U zatvor sa njim.

ODGOVORITE
Name

STEVIĆI

17.02.2024 14:16

Ne smijete da pomete NIKOS Bratunac, vlasništvo Bojana Trninića, nevinog mlađeg sina. Tata ministar, buraz direktor i odbornik, dns u koaliciji sa sektom, Miško gleda kroz prste, I gle čuda Mikan Trninić, finansijski direktor u Vodama Krađa šljunka cveta, betonska radi, ito samo sa dva zaposlena. Biće opet vatromet u Bratuncu.

ODGOVORITE
Name

MaXXim

17.02.2024 14:41

Kad se hoće sve se može, primer za to je Darko komerc iz Laktaša. Džaba šuplja i prazna priča. I kome je do ekologije, kad Drinom milioni protiču. Zna se u čijim džepovima ti milioni trebaju biti, skupa je kampanja

ODGOVORITE
Name

Marko Kraljević

17.02.2024 15:33

Ne damo nikome naše poljoprivredno zemljište, šume, rijeke, Jahorinu... Njima najbolje upravljaju SNSD -eovi kadrovi.

ODGOVORITE
Name

Boća

17.02.2024 16:27

Pitajte Zorana Mitrovića šta je ostalo. Od fukare uvijek ostane samo šikara.

ODGOVORITE
Name

Ja

17.02.2024 16:31

Proklet im okot, od najmanjeg, do najvećeg! Da Bog da im se sve vratilo, istom tom Drinom!

ODGOVORITE