Četiri šumska gazdinstva pred zabranom rada

Šumska gazdinstva „Zelengora“ Kalinovik, „Treskavica“ Trnovo, „Doboj“ iz Doboja i „Majevica“ iz Lopara nemaju važeće šumsko-privredne osnove zbog čega im prijeti zabrana redovne sječe ili praktično zabrana rada, otkriva CAPITAL.

Republika Srpska 03.02.2024 | 14:16
Četiri šumska gazdinstva pred zabranom rada

Ova četiri šumska gazdinstva od početka godine rade bez šumsko-privrednih osnova (ŠPO) kao najvažnijeg planskog dokumenta bez koga praktično ne bi smjeli da izvode nikakve radove na području gazdinstva.

Uprkos tome, u ovim gazdinstvima izvode radove na osnovu privremenog sjekoreda za koji su dobili saglasnost uprave „Šuma Srpske“, ali iz republičke šumarske inspekcije kažu za CAPITAL da se u gazdinstvima koja nemaju važeću šumsko-privrednu osnovu izriče mjera zabrane redovne sječe.

Direktor ŠG „Treskavica“ Trnovo Miroslav Bjelica potvrdio je za CAPITAL da ovo gazdinstvo nema usvojenu ŠPO i da trenutno radi po privremenom sjekoredu.

„Mi imamo informaciju da je naša ŠPO gotova i da bi vrlo brzo trebala da bude usvojena, a do tada radimo po privremenom sjekoredu“, kaže kratko Bjelica.

I direktor ŠG „Doboj“ Dragan Banjac kratko je potvrdio za naš portal da je desetogodišnja ŠPO za ovo gazdinstvo istekla prošle godine i da rade po privremenom sjekoredu, dok direktori ŠG „Majevica“ Lopare Milan Todorović i „Zelengora“ Kalinovik Branka Bozalo koji su nedavno imenovani na te funkcije nisu odgovarali na naše pozive.

Iz Inspektorata RS odgovorili su da republička šumarska inspekcija u januaru ove godine nije vršila kontrole u šumskim gazdinstvima „Zelengora“, „Treskavica“, „Doboj“ i „Majevica“, te da bez izvršene kontrole ne mogu tvrditi da li je za ta gazdinstva usvojena nova šumskoprivredna osnova.

Prema njihovim riječima, praksa republičke šumarske inspekcije je da se u zimskom periodu početkom godine, kada radovi u šumarstvu miruju, veća pažnja posveti sektoru lovstva, kako bi se sa poboljšanjem vremenskih prilika i uspostavljanjem uslova na terenu, kadrovski resursi mogli usmjeriti na terenski rad direktno u šumskim gazdinstvima.

S tim u vezi, navode dalje iz Inspektorata RS, u narednom periodu je planirana kontrola donošenja godišnjeg plana gazdovanja šumama, kao i provođenja mjera zaštite šuma od požara, a u okviru kojih će biti utvrđeno i da li šumska gazdinstva imaju važeće šumskoprivredne osnove.

“U slučaju da se utvrdi da šumsko gazdinstvo ne posjeduje važeću šumskoprivrednu osnovu, inspektor izriče mjeru zabrane redovne sječe koja ostaje na snazi do otklanjanja utvrđenih propusta“, kaže se u odgovoru na pitanja CAPITAL-a.

Iz Inspektorata dalje preciziraju da je u skladu sa zakonom o šumama, javno preduzeće šumarstva „Šume RS“, odnosno Istraživačko-razvojni i projektni centar Banjaluka kao njen organizacioni dio dužan izrađivati šumsko-privredne osnove za šume.

„Prijedlog šumsko-privredne osnove se u propisanoj proceduri upućuju resornom ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koje ga dostavlja na mišljenje opštini za čiju teritoriju se radi ŠPO. Ukoliko je dobijeno pozitivno mišljenje Komisije za recenziju ŠPO, ministarstvo donosi rješenje o davanju saglasnosti na osnovu“, objašnjavaju iz Inspektorata.

Naš sagovornik odlično upućen u stanje u šumarstvu kaže da šumska gazdinstva ne bi smjela ništa da rade bez usvojene ŠPO i objašnjava da je to kao da neko gradi kuću bez građevinske dozvole i mimo regulacionog plana.

„Zamislite da imate automobil u odličnom stanju kome ništa ne fali i koji bi bez problema mogao u saobraćaj, ali nije registrovan. Vi možete voziti dok vas ne uhvati policija ili dok ne napravite saobraćajnu nesreću. Tako je isto i sa gazdinstvima. U njima se može raditi dok ne dođe šumarska inspekcija koja na uvid prvo traži ŠPO. Ako to nemate, oni su po zakonu obavezni da vam zabrane sječu“, objašnjava naš sagovornik koji je insistirao na anonimnosti.

Za razliku od Inspektorata RS koji nam je u najkraćem roku poslao odgovore iz „Šuma Srpske“ juče nisu odgovorili na naša pitanja ko je odgovoran za to što četiri gazdinstva nemaju važeće šumsko-privredne osnove, kao ni na pitanja po kojim planskim dokumentima trenutno rade za gazdinstva i ko će biti odgovoran ako se desi neka nesreća prilikom izvođenja radova u gazdinstvu koje posluje bez ŠPO.

(Capital)  Foto:Pixabay

Komentari / 11

Ostavite komentar
Name

Lija

03.02.2024 14:20

Šta će Deba sad, odakle će crpiti novac?? Kako vladati u oskrnavljenom Kalinoviku?

ODGOVORITE
Name

LALOVIĆ-KNEŽIĆ

05.02.2024 19:43

Dođite I ŠIPOVO PA IZMJERITE ZALIHE PO LAGERIMA PA SABERITE STANJE I UTVRDITE MANJAK JER U TOTALNOM MINUSU SMO ALI VIDIMO KAO DA IMA ZALIHA PO LAGERIMA.

Name

majevica

03.02.2024 14:29

Majevicu su zadnjih 5 godina sijekli od januara do decembra sve mjesece u godini i gotov su sve isjekli da bi je oslobodili da kopače litijuma.

ODGOVORITE
Name

Pa da

03.02.2024 15:45

Golu sjecu sad ce popuniti RUDARENJE! masakr nad sumama masakr nad planinanamaaa rijekamaa narox rastjeralii opljackaliiSve kategorije ! Radnikeee Penzionere sve socijalne kategorijee Sirotinju naoravili od istatk i sad kupuju za Siguran Glas! Zlo nevidjeno!

Name

SOKOLAC

03.02.2024 15:29

Ovo treba zakljucati pod hitno,tempirana bomba,naduvan rezultat,knjizenje obaveza iz 2023 ne ide lako u SAP,problemi veliki!!!

ODGOVORITE
Name

a koliko..

03.02.2024 15:29

ih ima u bijeljini i okolini koje bi trebalo kljuc u bravu

ODGOVORITE
Name

Mićo

03.02.2024 15:44

Za osnove je krivo JP šume RS,ono izrađuje osnove preko IRCa, kome ne plaća radove ..a Prpointeru sve isplaćeno avansno....propast sistema.Sve to treba posmjenjivati i procesuirati u zadnjih 15 godina...uništili su šume RS

ODGOVORITE
Name

Šumar

03.02.2024 15:58

Naprimali su menadžera, preko 3500 viška radnika ,nepismeni menadžeri u Upravi JP,ne znaju šta je kubik a vode JP Š RS.Ovo je nevuđen paradoks,treba tu bagru rastjerati a odgovorne pozatvorati.Uništili su šume totalno...

ODGOVORITE
Name

Re šumsr

03.02.2024 19:50

Šumaru ne lupaj gluposti, kakve 3500 viška, višak radnika je oko 700. Al nije to problem u JPŠ, problem je nerealno niska cijena drvnih sortimenta, a što pogoduje drvoprerađivačima i JPŠ baca u dubiozu

Name

Majevica

03.02.2024 16:34

Priprema se put za kopanje litijuma na Majevici

ODGOVORITE
Name

Gori gora

03.02.2024 17:13

Gori borovina.

ODGOVORITE