BiH je federalna država sa dvije federalne jedinice

Postavlja se pitanje zašto se to osporava, uglavnom na bošnjačkoj strani, pa i na srpskoj.

Republika Srpska 11.01.2024 | 12:11
BiH je federalna država sa dvije federalne jedinice

Autor: Profesor dr Petar Kunić, redovni profesor, naučni savjetnik Evropskog defendologija centra, Banja Luka

U javnom diskursu, uglavnom u Sarajevu i dijelu međunarodne zajednice, preovladava stanovište da je Dejtonski sporazum zaustavio rat i uspostavio mir u Bosni i Hercegovini i time završio svoju misiju. Međutim, namjerno se zanemaruje činjenica da je njime uspostavljena nova ustavna struktura države kojom je bivša Republika Bosna i Hercegovina u teritorijalno-političkom pogledu podijeljena na dva dijela, odnosno na dva entiteta: Republiku Srpsku i Federaciju Bosne i Hercegovine.

Isto tako, prema ustavnoj strukturi, Bosna i Hercegovina je postala federalna država sa dvije federalne jedinice (dva entiteta). Iako je na početku imala niz konfederalnih elemenata, prenosom mnogih nadležnosti sa entiteta na državu, ona je faktički postala klasična federacija, tačnije asimetrična federacija, s obzirom da su njeni sastavni dijelovi Republika Srpska i Federacija Bosne i Hercegovine koji imaju različitu organizacionu strukturu u vršenju vlasti. 

Državi se osporava federalni karakter, iako taj karakter potvrđuju određeni naučni krugovi, jer država nema u svom nazivu oznaku federacije, što nije teško opovrgnuti jer njen federalni karakter ne proizlazi iz naziva već iz sadržaja ključnih ustavnih odredbi. Prema Ustavu Bosne i Hercegovine, član III t. 1, 2, 3, 4. i 5, izvršena je podjela nadležnosti u oblasti zakonodavne, izvršne i sudske vlasti između države i federalnih jedinica (entiteta). Suverenitet pripada centralnoj vlasti s tim da članice federacije, entiteti u Bosni i Hercegovini, imaju značajne elemente unutrašnjeg suvereniteta. 

U međunarodnim odnosima, federalna država nastupa kao cjelina, a federalne jedinice (entiteti) samo u okvirima koje određuje državni ustav. Ustav sadrži federalnu klauzulu ili presumpciju nadležnosti u korist federalnih jedinica (entiteta). Presumpcija nadležnosti, kao jedan od glavnih ustavnih principa u podjeli nadležnosti između države i entiteta, odnosno između federalne države i federalnih jedinica se namjerno zaobilazi jer predstavlja glavnu branu za očuvanje ustavom uspostavljenih nadležnosti entiteta, odnosno federalnih jedinica.

Ovom klauzulom utvrđeno je da su nadležnosti koje nisu članom III tačka 1. Ustava Bosne i Hercegovine izričito definisane kao nadležnosti države Bosne i Hercegovine, pripadaju entitetima, a što potvrđuje član III tačka 3a. Ustava Bosne i Hercegovine koji kaže da sve vladine funkcije i ovlaštenja koja nisu ovim ustavom izričito povjerene institucijama Bosne i Hercegovine pripadaju entitetima.

U federalnim državama postoji zajedničko državljanstvo i državljanstvo federalnih jedinica (entiteta).  Državljanstvo države konstituiše se ipso iure, a državljanstvo entiteta prema prebivalištu, što je učinjeno Ustavom Bosne i Hercegovine (član I tačka 7.) 

Sve federacije imaju dvodomni sistem, što ima i Bosna i Hercegovina. Ključne odredbe Ustava Bosne i Hercegovine nedvosmisleno upućuju na činjenicu da je Bosna i Hercegovina federalna država sa određenim specifičnostima.

Postavlja se pitanje zašto se to osporava, uglavnom na bošnjačkoj strani, pa i na srpskoj.

Kome smeta federalna država koja omogućava ravnopravnost tri naroda?

Sigurno onima koji žele da vladaju drugima. Najprisutnije je osporavanje na bošnjačkoj strani kako od političkog vodstva, tako i od određenih intelektualnih krugova, ocjenjujući da je Bosna i Hercegovina jedinstvena država koja nema organizacione oznake federacije što, kako smo već istakli, nema bitnu ulogu u odnosu na sadržaj ustavnih odredbi.

Takvu organizacionu oznaku nemaju ni Belgija, Austrija i Australija a tretiraju se kao federalne države.

Jedinstvena ili unitarna država nema političko-teritorijalne podjele, a pored toga ignoriše nacionalnu složenost i izražavanje nacionalnih pripadnosti.

U takvoj državi državna vlast se konstituiše na većinskom principu, što odudara od ustavnih rješenja u Bosni i Hercegovini. Sa srpske strane osporava se kapacitet države Bosne i Hercegovine koja se označava kao državna zajednica (u krajnjoj liniji sve države su zajednice), dok se Republika Srpska potencira kao država koja iako ima visok stepen državnosti nema kapacitet države pogotovo poslije penosa nekih ključnih nadležnosti kao što je odbrana, jedan dio finansija, policijskih struktura, pravosuđa i dr. sa entiteta na državu.

Republika Srpska nije ni administrativna jedinica kako to ističu neki iz političkih i intelektualnih krugova iz Sarajeva, što predstavlja negiranje i omalovažavanje Republike Srpske kao političko-teritorijalne zajednice sa kapacitetom federalne jedinice.

Iako je prenosom i preuzimanjem nadležnosti sa entiteta na državu, Bosna i Hercegovina postala država sa potencijalom klasične federalne države, i dalje je na sceni prisutan trend urušavanja entiteta putem osporavanja njihove nadležnosti.

Kao glavni instrument u ostvarivanju tog cilja koristi se Ustavni sud Bosne i Hercegovine. Inicijativa uglavnom dolazi od bošnjačke političke strukture uz podršku OHR-a i dijela tzv. međunarodne zajednice. Ustavni sud zahvaljujući svojoj strukturi sa inostranim elementom i nedostatku Zakona o radu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koji imaju gotovo sve zemlje svijeta, preglasava srpske članove suda i donosi odluke na štetu Republike Srpske.

Svoje odluke, u pravilu, situira u političko zaleđe, uvijek u vidu zaštite ljudskih prava ili suvereniteta Bosne i Hercegovine, prevazilaženjem svojih kompetencija donosi odluke u korist države. Pri tome negira ustavna ovlaštenja entiteta čime dosljedno slijedi protagoniste bošnjačke politike i njihovu koncepciju unitarne države.

Ustavni sud je sebi dao za pravo da svojim odlukama uređuje pitanja koja su rezervisana za zakon, čime izbjegava svaki vid parlamentarne regulative prethodne kontrole i time ostvaruje put svoje samovolje i rješava tipično politička pitanja, kao što su pitanje granice između entiteta i imovine entiteta, koja predstavljaju ključna pitanja ustavnog statutsa entiteta iako su ta pitanja jasno i čak precizno pravno određena. Aneks 2. (član I i član II) Dejtonskog sporazuma označava razdvajanje entiteta graničnom linijom, dok Ustav Bosne i Hercegovine u članu I tačka 4. koristi izraz granica.

Oba izraza su sasvim sigurno bliža „granici“ nego „liniji razgraničenja“ kako je označio Ustavni sud Bosne i Hercegovine. Tvrdnja OHR-a da ne postoji administrativna granica između entiteta je pravno neutemeljena i zlonamjerna. Nikom, pa ni OHR-u, nije dozvoljeno prikrivanje i falsifikovanje činjenica i pri tome krivo tumačenje ustava. 

Obrazlažući svoju odluku o imovini, Ustavni sud Bosne i Hercegovine ističe da cjelokupni pravni sistem entiteta mora biti u saglasnosti sa Ustavom Bosne i Hercegovine, te da je imovina stvar regulisanja državne vlasti, da bi ta vlast bila suštinski a ne formalno suverena vlast, „samim tim regulisanjem državne imovine je njena isključiva nadležnost“.

Ovim činom Ustavni sud Bosne i Hercegovine bez ustavnog osnova ograničava prava entiteta u oblastima koja su predviđena i rezervisana za nadležnost entiteta.

Da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine uzurpirao nadležnost entiteta govore sljedeće odredbe Ustava Bosne i Hercegovine:

U članu III tačka 1. Ustava Bosne i Hercegovine taksativno su utvrđene isključive nadležnosti Bosne i Hercegovine gdje nije navedena imovina vezana za teritorij koji je dodijeljen entitetima a time i imovina.

Da su entiteti nadležni da svojim zakonima regulišu ovo pitanje potvrđuje član III tačka 3a. Ustava Bosne i Hercegovine koji kaže „sve vladine funkcije i ovlaštenja koja nisu ovim ustavom izričito povjerene institucijama Bosne i Hercegovine pripadaju entitetima“.

To je tzv. federalna klauzula koju uglavnom imaju federalne države, negdje je ta klauzula u korist entiteta (federalnih jedinica), a negdje u korist države.

U Ustavu Bosne i Hercegovine je u korist entiteta, pa stoga imovina pripada entitetima, jer nije uključena u nadležnost države.

Da regulisanje imovine pripada entitetima, dodatno potvrđuje i odredba člana III tačka 5. Ustava Bosne i Hercegovine kojim su predviđene i dodatne nadležnosti prema kojem Bosna i Hercegovina može preuzeti sve druge poslove o kojima se entiteti slože, između ostalog „za poslove koji su nužni za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti i međunarodnog statusa Bosne i Hercegovine“.

Dakle, radi se o poslovima odnosno nadležnostima koje se odnose na očuvanje suvereniteta Bosne i Hercegovine na koje se Ustavni sud Bosne i Hercegovine poziva. Međutim, za prenos tih nadležnosti potrebna je saglasnost entiteta te se stoga regulisanje imovine ne može prenijeti na državu bez volje entiteta (član III tačka 5a. Ustava). 

Donošenjem odluka Ustavnog suda koje se odnose na pitanje imovine, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je zloupotrijebio svoja ovlaštenja i promijenio Ustav za šta nije nadležan. On nije nadležan da stvara ustavne norme, već da ih tumači i primjenjuje. (Iudicis est ius dicere, non dare!).

U evropsko-kontinentalnom sistemu kojem pripada i Bosna i Hercegovina, funkciju stvaranja prava imaju zakonodavni organi a ne sudovi.

Sudovi imaju tu ulogu tamo gdje nema kodifikovanog ustava, gdje je ustavna suprematija dodijeljena sudovima. Bosna i Hercegovina ima kodifikovan Ustav, pa ustavna suprematija pripada zakonodavnim organima. Preuzimanje nadležnosti izvan okvira Dejtonskog ustava kao što je to slučaj sa imovinom, ustavni sud Bosne i Hercegovine je uzurpirao nadležnost, jer je to moguće samo ako se entiteti slože, što bez sumnje predstavlja rizičan potez. 

Nema pravno utemeljenog stanovišta koje može dokazati da imovina ne pripada entitetskoj regulativi. 

Odluka Ustavnog suda o imovini nema ustavno utemeljenje, već političke konotacije kreirane u cilju stvaranja unitarne države na štetu entiteta (federalnih jedinica), što Ustavni sud svojim odlukama prati u kontinuitetu. Kao najviša pravna instanca sa međunarodnim elementom (sa trojicom stranih sudija), on ruši balans uspostavljen Dejtonskim sporazumom i narušava odnose između države i entiteta i izoštrava polarizaciju u društvu.

Negativna percepcija o Republici Srpskoj stvorena putem medijske propagande iz Sarajeva, nekih zapadnih zemalja i OHR-a ne dozvoljava Ustavnom sudu kršenje Ustava Bosne i Hercegovine i preuzimanje nadležnosti od entiteta. U takvoj situaciji Republika Srpska morala je proglasiti nulifikaciju odluka Ustavnog suda o imovini jer se kosi sa osnovnim pravima Republike.

Da bi se uspostavili normalni odnosi između Republike Srpske i države, Sarajevo mora napustiti svoj ideološki konstrukt konstituisan u laboratorijumu velikog bošnjačkog hegemonizma koji smatra da je Republika Srpska subverzivni projekt protiv Bosne i Hercegovine. Realan domet takve politike je destruktivan.

Bosna i Hercegovina može uspješno funkcionisati u sadašnjim ustavnim okvirima bez zadiranja u imovinu i teritoriju entiteta.

Svako zadiranje u imovinu i teritoriju entiteta, ruši se konstitutivnost koja bez teritorijalnosti je više kozmetička konotacija nego konkretna supstanca.

Isto tako, iz Republike Srpske mora se prestati prijetnjom separatizmom i vraćanjem nadležnosti koje su prenesene na državu. Priča o nezavisnosti Republike Srpske je besmislena i nije dostižna, te predstavlja političku propagandu koja je štetna za Republiku, a kojom se gradi politički uticaj u Republici Srpskoj.

Pravo na samoopredjeljenje je izuzetno složeno, izuzetno je teško to sprovesti u međunarodnom pravu i praktično nemoguće, jer se kosi sa teritorijalnim integritetom države čije se granice ne mogu mijenjati silom ili intervencijom druge države. Vraćanje prenesenih nadležnosti pravno nije moguće bez potrebne većine u parlamentarnoj proceduri Bosne i Hercegovine, što faktički nije ostvarivo.

(BN) Foto: BN 

Komentari / 57

Ostavite komentar
Name

mile

11.01.2024 12:26

retko realan tekst o BiH i Srpskoj .da je pameti u Srpskoj , koristi li bi ove argumente da vrate neke nadleznosti , zaustave otimanje drugih ,i stabliziju Srpsku kao minimum drzvavu u drzavi .

ODGOVORITE
Name

Re

11.01.2024 13:30

Drzava u drzavi je nonsens, druze.

Name

duduk

11.01.2024 15:03

ali Dodig će RS sahraniti koja je finnasijski prodata a sve pare je uzeo Dodig 10 milijardi KM, i svaki dan ukrade koji milion+ njegovi saučesnici 20%, a koferi su spremni i samaljot/avion za bijeg...

Name

Re mile

11.01.2024 15:28

I ne znam čemu ovo guranje u zajednicku državu. Očigledno ne možemo zajedno. Čemu tolika čežnja da ta BiH ostane u sadašnjim granicama kad je stanje neodrživo. Niti Bošnjaci imaju veze sa Laktašima niti Srbi sa Grudama ili Kaknjom. Čemu pretvaranje kad pola BiH ne želi niti bosanski pasoš niti BiH kao svoju domovinu. Nije ovde 5-10% stanovnistva u pitanju nego oko 50%. A kako stvari stoje biće i više.

Name

Re

11.01.2024 17:03

Nema toga ustava i suda koji može nešto riješiti ako se ne primjenjuje. Očito da su dvije trenutne političke opcije pod uticajem stranaca konfrontirane. Jedni hoće unitarnu državu a drugi su za podjelu. Ispašta narod koji jedinu opciju ima da se iseli. Ili da jednom kaže stop ovakvoj politici.

Name

Logos

11.01.2024 18:05

Budžetski prihodi nameću zaključak da je ovakva organizacija države neodrživa.Nažalost nezasiti i pohlepni političari iz sva tri naroda su doveli do toga da je jedino rješenje unitarna država bez entiteta,distrikta i kantona sa JAKOM lokalnom samoupravom.

Name

Decko

11.01.2024 19:23

Tvoj SNSD je pristao na vracanje nadleznosti drzavi, oni su kao Srbi glasali za to! Sta sad hoces, ne razumijem?

Name

Kojih 50%?

11.01.2024 20:49

Pravoslavaca ima manje od 30% a Katolika nema ni 12%! Ne morate vi voljeti BiH, ali je ne smijete rušiti bez razloga! Vi ste je napali jer ste htjeli uništiti Bošnjake, Bosnace i islam! Takvi nam ne trebaju! Odjebite od BiH! Ima Srba i Hrvata koji vole BiH!

Name

Re kojih 50%

11.01.2024 22:11

Laprdaš bezveze kao da se nešto pitaš. Mi smo u svojoj Republici Srpskoj domaćini a ti možeš gluposti prosipati u svojoj Federaciji. Nisi ni tamo nikakav faktor već običana neznalica.

Name

Bog i batina

11.01.2024 12:26

I sta sad??

ODGOVORITE
Name

Dayton 2

11.01.2024 12:33

Pa šta onda predlažeš ljudino, Dayton 2 pa nek se onda dijeli po procentu stanovništva. Ta podjela bi bila najjrealnija, ako ovako više ne može.

ODGOVORITE
Name

Re

11.01.2024 14:49

Taj Dejton 2 bi ukinuo i entitete

Name

Replika

11.01.2024 15:17

Mize ali po procentu vlasništva zemlje pa da vidimo gdje je ko

Name

Re

11.01.2024 15:29

Nevjerovatno je da upravo cackanjem ustava BiH se najvise rusi Srpska koja postoji na osnovu tog ustava.

Name

Re dejton

11.01.2024 15:50

Svako sebi.il cemo ovako jos 50 godina.uglavnom nema unitarne bih

Name

Damir

11.01.2024 17:33

Mi smo se Borili za nasu Drzavu ko vas je tjerao da dolazite u Sarajevo i nase Institucije mozete li shvatiti ili ste toliko Glupi!

Name

Srbin

11.01.2024 17:37

Srbima pripada oko 60 % Bosne i Hercegovine po gruntu I katastru! Nebitan je broj Srpskog naroda vec koliko posjeduje zemlje u svom vlasnistvu!

Name

Sargan

11.01.2024 12:35

Jel bilo nekih novih Zaduzenja, Stizul Plate Penzije, Frizideri Prazni

ODGOVORITE
Name

TOKMSK

11.01.2024 15:58

I moj frižider liči na zatvor zimi - otvoriš a ono samo svjetla, rešetke i ledenice.

Name

Normalan

11.01.2024 16:05

Nema još VENTOLINA za inhalaciju djece. A milion za paradu sluga da se vožd osjeća superijorno.

Name

Milan

11.01.2024 18:11

Znam ali ništa od toga

Name

Zlaja

11.01.2024 12:50

I što je najvažnije sva imovina pripada državi ,a ne entitetima i gotova priča.

ODGOVORITE
Name

Stari Dobojlija

11.01.2024 13:04

Sve nesto bivsa BiH ex tzv samo je Republika Srpska trajna kategorija hahahahahaahahah joj kako ce se ovo jednog dana nekom o glavu odbit !

Name

Re zlaja

11.01.2024 15:18

Nisi ti izgleda razumio tekst

Name

Re

11.01.2024 15:53

Jedno su zelje.drzava ne postoji.zna se po dejtonu kome pripada.Znaci imovima Republike Srpske pripada Srpskoj.to sto pokusavate silom da otmete to vam nece uspjeti.

Name

Presipanje

11.01.2024 12:52

iz šupljeg u prazno razni analitićari nehljebovci strućnjaci lupetaju 29 godina sve što im padne napamet! Stoka od sva 3 naroda u BiH bulji u televizore arlauču svako za svoje lopove navija a nas u BiH je svake godine sve manje i manje djeca se ne rađaju niko ne vidi da ćemo svi zajedno nestati za najdalje 50 godina!

ODGOVORITE
Name

x

11.01.2024 13:16

U istoriji su narodi nestajali, pa i ova "3 ponosna naroda" će nestati... Doseljavanje je već počelo, a vi se i dalje koljite međusobno iako ste isti narod, ali eto ne kontate baš to...

Name

Domaćin

11.01.2024 13:35

Dodik ima zadatak da uništi ovaj entitet i vrlo je uspješan u tome,dok to shvatite biće kasno..živi bili pa vidjeli..

Name

Pajo

11.01.2024 13:05

Ok, i šta sad? Kako odbraniti ovu ustavnu poziciju RS od Šmita? Na kraju krajeve, autor Dejtona je živ, zašto nikad nije pozvan u Banjaluku na panel diskusiju sa stručnjacima, kao što je gospodin Kunić, a ne da nam Ustav tumače Cvijanović, Izetbegović i slični? Ono što je jasno, sad već preko 25 godina, je da su Bošnjaci najveći protivnici Dejtona, jer on definiše poziciju RS koju nikad niti jedna bošnjačka struktura nije priznala kao trajnu kategoriju! Krajnji cilj Bošnjaka je nestajanje RS i to je trajna orjentacija koja se neće završiti ni sa Šmitom, niti bilo kojim njegovim nasljednikom. Politika realnog bez guranja prsta u oko autorima samog Dejtona je ono što smo trebali raditi, da bismo se štitili, a s obzirom da smo postali ruska finansijska i politička prćija, naša situacija nije ružičasta, čak štaviše, dali smo argumente onima koji krše Ustav da sa tim nastave još jače, jer prijatelji njihovih neprijatelja su i njihovi neprijatelji! Pozivati se samo na zakone ne vrijedi, sila nameće i ono što je protivno i pravu i pravdi.

ODGOVORITE
Name

M

11.01.2024 13:54

Najveci neprijatelji su politicari. Otvorite oci vise.

Name

Xxx

11.01.2024 13:07

Bravo profesore Kunicu svesi tacno reko. Neznam sta federalci hoce Izgleda hoce da ostanu i bez onog stosu dobili dejtonom. Ako budu pametovali Hrvacka ce im uzeti i ovo sto su dobili dejtonom. Kudce onda jer oni nemaju pored sebeatice ka Srbi i Hrvati igrajuse nakraju ostace bez icega

ODGOVORITE
Name

Re Xxx

11.01.2024 14:31

Nepismenko izlizan si kao i profesor Kunić!Ajd što je izlizan već je totalni izlapio,a i ti s njim!

Name

Brateeeeee

11.01.2024 15:19

KOJI LIK!!!! HAHAHAHAHAHAAAAAAAAAA

Name

jaaa

11.01.2024 13:07

BiH je protektorat stranih sila,nikakva to država nije sem na papiru,okolo gladac a unutra jadac,prava BiH se raspala čim je Titu noga zabolila🤣

ODGOVORITE
Name

BIh33

11.01.2024 13:09

BIH je demokratska parlamentarna Republika cak i ovo po dejtonom

ODGOVORITE
Name

Yu

11.01.2024 13:19

Ovaj sto je ovo piso,on nema pojma.Bih je feudalna drzava sa 2,5 miliona kmetova u kojoj kmetovi imaju pravo da rade ali ne sta oni hoce nego sta Baje kazu. Ovo je bajka za narodne mase.

ODGOVORITE
Name

+

11.01.2024 13:21

Bravo. Realan tekst. Imovina pripada ENTITETIMA. A ZAJEDNIČKO OVIM DOSLOVCE FEDERALNIM JEDINICAMA, SU ZAJEDNIČKI ORGANI NA NIVOU DRŽAVE B I H. ONI NEMAJU IMOVINU U VLASNIŠTVU. VEĆ, IMOVINU, KOJA IM JE POTREBNA ZA FUNKCIONISANJE. I TO JE: FIZIČKA IMOVINA I FINANCIJSKA SREDSTVA. A O TOME SE SVAKE GODINE ODLUČUJE U ZAJEDNIČKIM ORGANIMA. ONI,KOJI MISLE DA JE SVA NJIHOVA B I H. NEKA PRESTANU TAKO "MISLITI". Linija postoji i tako treba u KATASTRU da bude. Hvala Dr. PF. ŽIVIO. Običan čovjek od BL.

ODGOVORITE
Name

Re

11.01.2024 13:34

E onda nek vam je Bog na pomoci kad vam Dodik rasproda tu vasu imovinu i zaduzi srpsku djecu pet koljena unaprijed. Ne shvatate?... shvaticete uskoro.

Name

Brčak

11.01.2024 13:46

Nama u Brčko Distriktu je super, SFRJ u malom, sve slavimo i obilježavamo, jedino mi nije jasno kako Dodik misli odcijepiti RS kad Brčko Distrikt nije u RS-u, čačka mečku a zna da u Brčkom ima max 30% Srba, i samo bezveze baljezga kako bi dobio par glasova na osnovu baljezganja, a vjerujte da bi i vama u RS-u i vama u FBiH da ste jedan veliki Distrikt,.

ODGOVORITE
Name

Jopa

11.01.2024 15:00

Jao!

Name

Re brčak

11.01.2024 15:21

Neka te Lauda… ne moraš nam čitav san ispričati..

Name

Piruz-pala

11.01.2024 19:35

Upravo tako. Da je pameti i iskrene dobre namjere, uređenje Distrikta Brčko bilo bi primjer za uređenje čitave države. Niko zakinut, a svima dobro.

Name

Auuu

11.01.2024 14:43

Kakva lazna analiza kvazi profesora.

ODGOVORITE
Name

Brate

11.01.2024 14:46

Odmah laz na pocetku...BiH NIJE SASTAVLJENA od entiteta i distrikta...BIH je priznata drzava, a unutrasnje uredjenje nije federalno, nego entitetsko sa distriktom.

ODGOVORITE
Name

Replika

11.01.2024 15:22

Možda da pročitaš Dejtonski sporazum?

Name

Re

11.01.2024 15:58

Hahaha.bih je federalna zajednica sastavljena od Republike Srpske i federacije.to je realnost.sve sto ima na nivou zajednice je silom nametnuto.

Name

Konspiracija

11.01.2024 15:17

USTAV BiH je jasaN, Bosna i Hercegovina NIJE SASTAVJENA !!

ODGOVORITE
Name

Tačno

11.01.2024 20:25

Ako misliš na SR BIH, koja je bila u sastavu SFRJ, ova Dejtonska BIH je sastavljena, bolje reći sklepana, u nekoj Američkoj vukojebini, a ti kao god hoćeš !

Name

Sasa

11.01.2024 15:27

30 godina siromastva, ljudi zive na ivici gladi, a mi se jos oko gluposti prepiremo. Zaista smo najgluplji ljudi u evropi

ODGOVORITE
Name

Treba

11.01.2024 15:35

Smanjiti vatru u medijima. Razmjenjena su misljenja. BH je na zemlji nije na nebu.

ODGOVORITE
Name

AirBag

11.01.2024 16:00

Ne rastezte nas vise, gledajte da to rjesite u 2024. Da zavrsimo vec jednom s tim sranjima. Pa kom obojci a kom opanci.

ODGOVORITE
Name

hahaha

11.01.2024 17:31

Mora i srbija odustati od velikosrpskog hegemonizma,pa onda pricati o tome.

ODGOVORITE
Name

uh ta politika

11.01.2024 17:39

Sve su ova gore tri kera kriva za probleme jugoslovenske.Oni su iznjedrili ove danasnje kriminace i nacionaliste koji se bogate na pljacki naroda .

ODGOVORITE
Name

Ojha

11.01.2024 17:57

Pa od te ljubavi nema ništa dalje ruke od BIH a znate šta slijedi ako bude promjena dejtona

ODGOVORITE
Name

Nostradamus

11.01.2024 21:35

Ako su entiteti drzave, onda BiH mora biti konfederativna, a ne federativna. Drzavnost ima sa BiH i to pise u prvom recenici Dejtonskog sporazuma, koja se sastoji (engl.: consist) od dva entiteta i Distrikta Brcko. Engleska rijec STATE znaci drzava i nigdje nije upotrijebljena uz entitete.

ODGOVORITE
Name

Tup Tup

12.01.2024 10:24

Davno sam prestao da se cudim pametnjakovica koji komentarisu po internetu ali me uvijek iznova iznenade koliko ih je lako zavesti. Ljudi ne razlikujete administrativnu jedinicu od drzavne, dzaba vas profesor pali, znas on to dobro. Njegov je jedini zadatak dati Dodiku legitimitet u pokusaju drzavnog udara. A Dodikov jedini cilj je drzavna zemlja, sume, rijeke, bas njega briga za nacionalizmom i Srpskom. Zapamtite da vam je federacija trenutno veci prijatelj od njega jer cuva vasu zemlju od krcenja, rovljenja, zagadjenja, unistavanja, ali kako kometirate zasluzili ste da vas vas vodja unisti!

ODGOVORITE
Name

Bato

12.01.2024 10:33

Hvala dr. Kunic.

ODGOVORITE