Vladavina prava ili anarhija: Suđenje Dodiku pokazaće u kojem pravcu ide BiH

Proces protiv Dodika, ma koliko bio njegov lični slučaj, ima i širi kontekst. Suđenje Dodiku pokazaće kojim će pravcem BiH ići dalje. Putem, u kojem će institucije nastaviti da budu zarobljene od političkih moćnika, kao što je to sada uglavnom slučaj ili putem oslobađanja institucija od političkog uticaja, što je osnovni preduslov za zaživljavanje vladavine prava i početak istinske demokratizacije društva u BiH.

Republika Srpska 14.12.2023 | 13:42
Vladavina prava ili anarhija: Suđenje Dodiku pokazaće u kojem pravcu ide BiH

Odbrana Milorada Dodika podnijela je 11. decembra žalbu Sudu BiH zbog odbijanja da se suđenje predsjedniku Republike Srpske prebaci iz Sarajeva u Osnovni sud u Banjaluku. Goran Bubić, Dodikov advokat, naveo je da je odbrana takav zahtjev podnijela, između ostalog, i "zbog sumnje u objektivnost i nepristrasnost Suda BiH". Bubić je saopštio da te sumnje proističu iz izjava visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, potom izjava ambasadora SAD i Velike Britanije, koje se, smatra on, „tiču uplitanja u nezavisnost Suda“.

„Četvrta izjava, jeste izjava predsjednika Suda BiH (Ranka Debeveca), koji se negativno izjašnjavao o predsjedniku Republike Srpske“, kazao je Dodikov advokat.

Rekao je da je Sudu BiH upućen i „novi prijedlog“, koji se tiče nepristrasnog postupanja Suda, što suštinski znači potpuno izuzeće Suda BiH u ovom slučaju. Potvrđuju to i ove Bubićeve riječi: „Ovaj zahtjev se ne tiče nepristrasnosti postupajućeg sudije (Mirsada Strike), eventualno sudija koji bi mogli doći u predmet u narednom periodu, u narednim fazama i po različitim osnovama, već se tiče svih sudija Suda BiH“!

Najvažniji argument Dodikove odbrane da mu se ne treba suditi u državnom sudu BiH, već pred nadležnim sudom u Banjaluci, je to što je, navodno, „stvorena atmofera koja gradi neprijateljski stav prema predsjedniku Republike Srpske, pa se može govoriti o potencijalno osvetničkim mogućnostima“. A sve to, jer je Dodik u poslednjih desetak godina negirao legitimitet državnog suda i tužilaštva BiH.

PROLONGIRANJE NEĆE UKINUTI PROCES

Potezi Dodikove odbrane imaju za cilj da spriječe početak glavne rasprave, koji je zakazan za 20. decembar. Prema mišljenju pravnika sa kojima se konsultovao Žurnal, početak glavnog pretresa može biti prolongiran za još petnaest do dvadeset dana, koliko se advokatski tim može koristiti proceduralnim instrumentima, ali je neminovno da će se Dodik veoma brzo morati suočiti sa optužnicom državnog Tužilaštva u sudnici Suda BiH.

Uostalom, bilo je i za očekivati da će predsjednik Republike Srpske i njegovi politički sljedbenici pokušati da proces protiv Dodika pretvore u suđenje Bosni i Hercegovini i njenim institucijama, prvenstveno Tužilaštvu i Sudu BiH. Prema Dodikovoj zamisli, tužilac bi trebalo da bude Republika Srpska, a optuženi Tužilaštvo i Sud BiH. Naravno, u takvoj postavci scene, Dodik bi trebalo da presudi državnom sudu i tužilaštvu i izbriše ih iz pravosudnog sistema BiH.

Od samog početka Dodik čini sve da sebe poistovjeti sa Republikom Srpskom, namećući narativ da je suđenje, koje je njegov lični problem, zapravo suđenje Republici Srpskoj, dok su Tužilaštvo i Sud BiH, navodno, samo produžene ruke onih koji žele da unište ovaj bh. entitet. Nekad su to SAD i političari iz Sarajeva, plus Kristijan Šmit, nekada Velika Britanija i SAD, zajedno sa dijelom EU, nekada svi zajedno.

Za odbranu Dodika, režim u Banjaluci je organizovao niz skupova visokog rizika pod nazivom „Granica postoji“, pa su, kada su shvatili da bi to moglo da postane veoma opasno zbog mogućih incidenata, ta okupljanja preselili u dvorane i trgove širom Republike Srpske pod egidom „Branimo Srpsku“.

Nikada niko nije postavio pitanje ko finansira te skupove i koliko je javnog novca potrošeno, samo da bi se pokušalo spriječiti suđenje Dodiku (ne Republici Srpskoj) u Sudu BiH. U isto vrijeme, svi mediji pod kontrolom vlasti u Republici Srpskoj takođe su upregnuti u Dodikovu odbranu, a kao na fabričkoj traci redaju se razni analitičari, poluanalitičari, pravnici, brojni desničari, pa i sam ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov, koji proces protiv Dodika karakterišu kao politički motivisan i suđenje samoj Republici Srpskoj.

DVOSTRUKA MJERILA ZA BONSKA OVLAŠTENJA

Sva ta, dobro osmišljena i medijski veoma agresivna parada, služi za postizanje dva cilja. Prvi je da sam proces izgubi smisao, da se gurne na marginu i da o njemu ne raspravlja pravnim argumentima, već da se potpuno politizuje pričama o mogućem novom sukobu u zemlji, opstankom/neopstankom BiH, najavama secesije Republike Srpske…

Riječju, svime onim što nema veze sa pravnim aspektima i samom suštinom procesa. Drugi, primarni cilj, jeste odbrana samog Milorada Dodika. Da bi ga realizovala, vlast u Republici Srpskoj kao svoj argument navodi da, navodno, ne priznaje Kristijana Šmita za visokog predstavnika, jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savjetu bezbjednosti UN-a.

Generalni sekretar UN-a Antonio Guteres potvrdio je da je imenovanje visokih predstavnika u nadležnosti Savjeta za sprovođenje mira (PIC) i da Šmitovo postavljenje nije presedan, jer je ista situacija bila i sa nekadašnjim visokim predstavnikom Kriistijanom Švarc Šilingom. Dodik se nikada nije pobunio protiv Švarc Šilinga, pa je njegovo negiranje ligitimiteta Schmidta besmisleno.

Ne pije vode ni Dodikova priča o tome kako su „bonska ovlaštenja“ nepostojeća, jer su on sam, kao i njegov SNSD, decenijama unazad prihvatili niz odluka donesenih na osnovu tih ovlaštenja. „Bonska ovlaštenja“ Dodik je počeo negirati, tek kada se sam našao na njihovom udaru, odnosno kada ih je Šmit upotrijebio i nametnuo odredbe Krivičnog zakona BiH, po kojima je Dodik optužen.

Ma koliko negirao Šmita kao visokog predstavnika i bez obzira što svakodnevno negira legitimitet Tužilaštva i Suda BiH, činjenica je da se Dodik odaziva na pozive državnog suda, a prije toga i Tužilaštva BiH, koje je po izmjenama Krivičnog zakona BiH, koje je nametnuo Šmit, podiglo optužnicu protiv njega.  Samo ove dvije činjenice potvrđuju da Dodik itekako priznaje i Šmita za visokog predstavnika, baš kao i Sud i Tužilaštvo BiH, što ne može prikriti silna verbalna agresija.

Sve priče o nepriznavanju Šmita i „bonskih ovlaštenja“ služe tek kao ogromna dimna zavjesa, kojom Dodik želi prikriti suštinu procesa koji se vodi protiv njega, a koja je vrlo jednostavna. Šmit je nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH, prema kojima se za neizvršavanje njegovih odluka krivično odgovara.

Bila je to iznuđena reakcija na odluku vladajuće većine, predvođene Dodikovim SNSD-om, da u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvoji dva zakona koji su propisivali da se na teritoriji ovog entiteta neće izvršavati odluke Ustavnog suda BiH, niti će se u entitetskom Službenom glasniku objavljivati odluke visokog predstavnika.

Šmit je, dok je zakonodavna procedura još trajala, oba ova zakona proglasio ništavnim i u isto vrijeme nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH, kojima je svaki dalji rad na tim zakonima proglasio kažnjivim. Dodik je, pak, potpisao ukaz o proglašenju ovih zakona, čime je počinio krivično djelo. Sada je potpuno svjestan poteza koji je učinio, kao i činjenice da bi neodazivanje na sudske pozive vodilo ka njegovom privođenju.

Suština je da je proces sada tu i da je, sa pravnog stanovišta, vrlo jednostavan, budući da nema mnogo dokaza koje treba izvesti i potvrditi. Sve to vodi ka pretpostavci da će suđenje biti kratko, brzo i efikasno i da ga Dodik ne može spriječiti, šta god da čini.

NE POSTOJE "VALJANI RAZLOZI"

Za sada je uspio da za skoro dva mjesec dana odgodi početak glavnog pretresa. Prema informacijama Žurnala iz pravosudnih krugova BiH može to činiti još ukupno maksimalno 15 dana tokom suđenja.

Sa druge strane, Sud BiH je u dogovoru s odbranom, zakazao četiri ročišta, počevši od 20. decembra, do kada se treba odlučiti o najnovijim Dodikovim žalbama, kojima se, pojednostavljeno rečeno, traži potpuno izuzeće Suda BiH. Sud BiH sudi isključivo po Krivičnom zakonu BiH u sjedištu suda u Sarajevu. Dodikovi advokati uporište za zahtjev za izmještanje suđenja u Banjaluku nalaze u odredbi Krivičnog zakona BiH, koja podrazumijeva „valjane razloge“, ali time bi se učinio presedan, na koji bi se mogli pozvati svi koji su okrivljeni, ne samo pred Sudom BiH, već svim sudovima u zemlji.

Vrijedi se podsjetiti da je predmet protiv Slavice Injac, bivše direktorice Agencije za bankarstvo RS, u slučaju „Bobar banka“ izuzet iz Suda BiH na zahtjev njene odbrane, zbog bolesti optužene, i prebačen u Okružni sud u Banjaluci. Injac je pravosnažno oslobođena krivice za propast Bobar banke, baš kao i što je bivši premijer RS Aleksandar Džombić pred istim banjalučkim sudom presuđen da nije kriv za zloupotrebu položaja pri dodjeli kredita Investiciono-razvojne banke RS od 19,4 miliona maraka zvorničkoj firmi "Energolinija".

Samo ova dva slučaja govore da je pravosuđe u RS i dalje pod ogromnim uticajem vladajućih struktura i da bi premještanje Dodikovog procesa u Banjaluku značilo njegovo amnestiranje od bilo kakve krivice. Uostalom, prebacivanje procesa protiv Dodika, bilo gdje drugo izvan Suda BiH, značilo bi ispunjenje njegovih želja i, još pogubnije, kraj Suda i Tužilaštva BiH.

Ne samo zato što bi on bio eventualno bio oslobođen, već što bi to bio jasan znak da te pravosudne institucije nemaju kredibilitet niti snagu da se uhvate u koštac sa slučajevima u kojima su optuženi najvišu zvaničnici u BiH. Izvjesno je i da će zbog suđenja Dodiku politička situacija u zemlji biti veoma turbulentna. BiH predstoje nagli skokovi krize, njeni blagi padovi i tako u krug, sve dok se proces pravosnažno ne okonča.

Proces protiv Dodika, ma koliko bio njegov lični slučaj, ima i širi kontekst. Suđenje Dodiku pokazaće kojim će pravcem BiH ići dalje. Putem, u kojem će institucije i nastaviti da budu zarobljene od političkih moćnika, kao što je to sada uglavnom slučaj, ili putem oslobađanja institucija od političkog uticaja, što je osnovni preduslov za zaživljavanje vladavine prava i početak istinske demokratizacije društva u BiH.

(Zurnal.info) Foto: Sud BiH

Komentari / 35

Ostavite komentar
Name

€$

14.12.2023 13:44

Ili cirkus Milorad Dodik.

ODGOVORITE
Name

Посматрач

14.12.2023 14:42

Правда за Кристијана Шмита... Ипак је он швабо. Кога брига што је Додик предсједник?

Name

Savaaa

14.12.2023 15:21

Samo hapsenje i zatvor. Sve oduzeti sto je nelegalno steceno.

Name

ЖИКАЖ

14.12.2023 16:44

Одавно се Додиг поништио на академске грађане, а исти они зажмури на све. Јад и џемпер.

Name

Miroslav

14.12.2023 17:32

Posmatrac, Da je pravde, ilegalni svabo bi morao biti proteran odmah kad je dosao? I jos se usudi lazno nazivati "visokim". Bas je vreme, da nam se ove svabe prestanu kaciti na ledja.Zlotvora svaba,se jos od onda secamo, aman dosta vise.

Name

Re

14.12.2023 17:33

Iskreno svi znamo da je optužnica opravdana i da se tereti za ono sto je sam doprinijelo. To sto politizuje i uvlači niz drugih pa i funkciju koju obavlja u proces bih trebalo zaobići.

Name

Re za Re

14.12.2023 21:37

U čemu je opravdana optužnica!? Jel možda u tome šta ne ispunjava Šmitove želje!? Očito je i tebi mozak ispran od sarajevske propagande!

Name

Stari Dobojlija

14.12.2023 13:49

Covjeka treba strpati u zatvor u svakom slucaju dali zbog kradje , mutljavine oko ville u Beogradu ,Prointera , nanosenja netrpeljivosti medju narodima pa na kraju i zbog nepostivanja Smita , pisali su u UN i pitali za postavljanje Smita bez saglasnosti UN-a , Un je rekao da oni nemaju nista sa tim . Covjek laze i obanjuje javnost i dovodi nas u izolaciju !

ODGOVORITE
Name

11903

14.12.2023 14:41

I umjesto da korespodenciju sa SBUN u tom slučaju povjere Anti Nobilu, oni to prepustiŝe Pejinoj unuki koja ipak nije pravnik i bi kako bi.

Name

Re Stari Dobolija

14.12.2023 16:10

Bravo za komentar! Samo u zatvor strpati.

Name

I još

15.12.2023 07:07

Jedan Dobojlija,potvrđujem sve rečeno od Komšije,U Zatvor Bitangu,pa neka dokazuje,Bitanga kome ne smeta ni ti ima Srama,,za bilo što krade,otima laže,I Neznam više šta ne radi j,,,, ga onaj ko ga je postavio tu da Narodu poje Krv,

Name

Djoda

14.12.2023 14:07

Akomu dozvole damu se sudi u B,L toce biti zavrseno oslobadjajuce. Samo sud BIH i po zakonu pada vidi postojili smit postoji li sud BH i postojili Drzava B I H koju po njegovim izjavama nepriznaje. Zi veo sud B I H.

ODGOVORITE
Name

Re

14.12.2023 14:59

Sud Republike Srpske je nezavisan sud, isto kao presednik vlade, Skupština i sve ostale institucije, to znaju svi i ptice na grani i deca u vrtiću. Demokratija na višem nivou nego u EU, industrija jača od Nemačke, više para ima od Švajcarske, ukratko zemlja iz snova. Samo ne znam zašto je napušta stanovništvo koje nije u SNSD-u???

Name

Rodoljub

14.12.2023 14:15

Dodik je već odavno zaslužio da dobije doživotnu robiju.Taj bezobrazni,bezkarakterni lopov, sebi je umislio da je svemogući. Damu niko nemože ništa,da može vrijeđati i krasti koliko mu drago. Da su sve državne institucije podčinjene njmu.Da je on taj koji određuje o životu i smrti.Da je sve podloženo njemu i njegovoj volji.Da su sve države svijeta i njhovi zakoni za njega ništavni i bez ikakvih mogući relevantenih vrijednosti.

ODGOVORITE
Name

Prijedorčanin M.

14.12.2023 14:53

Previŝe važnosti dato ovom procesu,kakve tirbulencije kakvi.belaji,od toga nema niŝta i pustite da na miru SUD radi svoj posao,isti smo pred zakonom.

Name

penzionerka

14.12.2023 14:37

Dodiku treba da sudi Sud BiH, ma kakav Sud u Banjaluci, oni bi ga, garant, oslobodili. Sve ih on drži u šaci, jade jadne, obrazovani ljudi, ali bez imalo morala a karakter nula.

ODGOVORITE
Name

Ajde

14.12.2023 14:38

Vladavina prava???dajte molim vas !

ODGOVORITE
Name

Snsd ov glasač

14.12.2023 14:56

Najbolje damu sudi Spasen Keleman jer je ga on već jednom oslobodio.

ODGOVORITE
Name

Ljudi....

14.12.2023 15:04

da li znate sta to pisete. Nije ovo sudjenje Dodiku vec Sroskoj. Jeste gosp. Dodik malo nagla osoba, al je jedna karika u ocuvanju te iste Srpske. Za opoziciju nemam reci... Pametnom dosta

ODGOVORITE
Name

Ljudi replika

15.12.2023 07:17

Nego kome??Ako nije njemu Samo se ovdje radi o tome da je Šmit počeo sa krive strane,Trebal Dripca već davno strpati u zatvor zbog Pljačke,vlastitog Naroda,Ali šta je tu je,

Name

Ima jos

14.12.2023 15:11

Ona potvrda od doktora da nije sam svoj. Pa kad i to ne prodje ima da se razboli i legne u UKC kod Djajica i da dobije potvrdu da ne može na Sud. Ali i ovo sve do sada je uzdrmalo “velikog Baju” dobrano samo on dobro glumi.

ODGOVORITE
Name

Ekonomista

14.12.2023 15:23

Sud BiH mora odlučiti , da li postoji ili ne .Ako je fiktivna institucija onda logično treba je ugasiti .

ODGOVORITE
Name

Miroslav

14.12.2023 15:40

Institucije "BiH", pa toga nema, sve je na silu, sve je dok se mora. Tri naroda tri zelje, tri ceznje, to je istina, sve drugo je mesetarenje stranaca i nasih. Bi gradjanski rat, a od njega napretka i institucija nema, jer ih ni jedan narod ne zeli. Sudjenje Dodiku, je samo jos jedan politicki dogadjaj, sto potvrdjuje da je dejtonka nemoguca tvorevina. Istog momenta kad odu svi, ali bas svi stranci, raspad tvorevene ce se desiti dan posle. Posledice gradjanskog rata su tu, mrznja je sve veca, narodi neveruju jedni drugima. Stranci pomazu toj mrznji, jer su odabrali jedan od tri naroda, za favorita. Steta sto se lazemo, mozda bi konfederacija mogla odrzati zajednicki krov.

ODGOVORITE
Name

Re:Miroslav

15.12.2023 11:24

Itekako postoji BiH Miroslave a i tebi je to veoma jasno. Pasoš, vozacka,lična karta, registracije,vize,granice. Sve to ima BiH a ima i gradjane i narode i nacije. Ima sve kao prava država. Ima i dva Entiteta i jedan distrikt. Ima i Predsjedništvo i Savjet ministara ( vlada) i sva tri naroda su zastupljena po kljucu u vlastima te Države. Ali ima i zaludjenih nacionalista puno tj. Kvazi četnika, kvazi ustasa,kvazi balija koji maštaju da će im se vratiti njihovo nekadašnje nakaradno i već jednom odbačeno. To su manjine ali glasne i agresivne, bezobrazne i podle koje bi da one odrede način života i bitisanja naroda ili gradjana u jednoj Državi. Većina ipak uspjesno živi zajedno i postuje Državu i njene institucije a uživaju i prava koja im pruža njihov Entitet ili Distrikt. Tvoje pisanije ovdje su mlacenje iz želje da naudis drugom, da pljujes druge, da ispadaš pametan ali te život svaki dan demantuje. Ovdje u BiH većina ljudi živi normalno i ako kritikuju onda su im meta političari a tu je i tvoj omiljeni Dodik možda prvi.

Name

Yu

14.12.2023 15:50

Sve dok narod suti moze vas handrit kako hoce.Nema ni obraza ni stida samo gleda svojoj guzici.

ODGOVORITE
Name

mislim

14.12.2023 15:54

Ako mu odobre sudjenje u B.L sudu istog dana treba raspustiti sud BiH i Smit da ide kuci.Tim bi pobijedio Ameriku Engleze i EU.Nije malo cak ni za Dodika koji svoje stado drzi na okupu.

ODGOVORITE
Name

Marko

14.12.2023 16:09

Gdje god je taj ljakse tu su i problemi,tjerajte ga već jednom ima 3 milijarde znači 3 hiljade milionna NETREBALO MU!

ODGOVORITE
Name

AR

14.12.2023 16:16

Ako govorimo o vladavini prava to bi zasigurno znacilo da burle ide u prdekanu Ali posto zivimo u doba najvece korupcije ne cudi da ga jos oslobode I drzava da mu plati troskove za proces

ODGOVORITE
Name

Www

14.12.2023 16:22

Sve to treba. U corku. Sta rade od naroda. Fuj.

ODGOVORITE
Name

Posten

14.12.2023 16:52

Ako opstanak Bosne I Hercegovine bude zavisila od jednog lopova I kabadahije onda je jadna al Bosna je prevazilazila I puno gore od njega pa ce I njega jednom nestat a Bosna ce opstat

ODGOVORITE
Name

Re

14.12.2023 17:19

Pa samim pokretanjem postupka zbog nepoštovanja odluka nespostojećeg Visokog predstavika, BiH definitivno klizi u anarhiju! Nažalost pojedini autošovinisti žele da to prikažu obrnutim, što je u najmanju ruku smiješno da nije žalosno!

ODGOVORITE
Name

Krcun

14.12.2023 17:21

Jadni grbo, skupio se ko petoparac... "Baš mi ga žao".

ODGOVORITE
Name

As

14.12.2023 17:34

Smisljeno rade da ga osude, a njegov zamjenik ce odma sve da potpise kako odgovara federaciji i strancima. Znamo ko je Dodikov zamjenik.

ODGOVORITE
Name

Za

14.12.2023 21:34

A šta ako Dodik ne ovlasti Ćamila Durakovića već ovlasti Davora Pranjica!

Name

Vozuća

14.12.2023 22:54

Kakav sud u B.Luki, i njima treba suditi, njih rudonja drži pod svojom kontrolom. Sid u B.Luki, kakvo njegovo sudjenje, jači je bio za vrijeme onog režima, disciplinski sud najmanjeg preduzeća nego pomenuti sud, kojim rudonja diriguje.

ODGOVORITE