Zahtjev Кovačevića apstraktan, sudska praksa ignorisana

 - Ekspert za međunarodno pravo Ljiljana Mijović tvrdi da je u slučaju presude Evropskog suda za ljudska prava "Кovačević protiv BiH" došlo do protivpravnog curenja informacija čime se i sam postupak dovodi u pitanje, posebno principi nepristrasnosti i nezavisnosti.

Republika Srpska 04.09.2023 | 09:40
Zahtjev Кovačevića apstraktan, sudska praksa ignorisana

Mijovićeva, profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, izjavila je da bi bilo logično očekivati da Кancelarija zastupnika BiH pred Evropskim sudom zatraži odlučivanje Velikog vijeća Evropskog suda u ovom premetu.

Ona je ocijenila da je presuda u slučaju "Кovačević protiv BiH" veliko iznenađenje s obzirom na to da u znatnoj mjeri odstupa od prakse ovog suda, prvenstveno u pogledu ocjene uslova za prihvatljivost predstavke.

"Presudom je prihvaćen apstraktni zahtjev podnosioca koji traži od suda ocjenu usklađenosti Ustava BiH sa Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, iako Evropska konvencija zahtijeva kao veoma bitan uslov za obraćanje Sudu dokazivanje statusa direktne žrtve", rekla je Mijovićeva za "Glas Srpske".

Ona je istakla da se kod ocjene prihvatljivosti svake predstavke veoma striktno procjenjuje da li je podnosilac iscrpio domaće pravne lijekove, te se, ukoliko to nije učinio, predstavka proglašava neprihvatljivom.

"U ovom predmetu Evropski sud je predstavku prihvatio iako podnosilac nije ni pokušao da se obrati domaćim institucijama. Time je Evropski sud proglasio Ustavni sud BiH nedjelotvornim pravnim lijekom", dodala je Mijovićeva, koja je nekoliko godina radila i kao sudija u Evropskom sudu za ljudska prava.

Na pitanje koliko je ova presuda politička, a koliko pravno utemeljena, Mijovićeva je rekla da pravnu utemeljenost može cijeniti samo Veliko vijeće Evropskog suda ukoliko dođe do podnošenja zahtjeva od zastupnika BiH pred tim sudom.

Mijovićeva je napomenula da se, s obzirom na specifičnosti bosansko-hercegovačkog konteksta, etnička pripadnost u BiH, koja je suštinska kategorija i u ovom predmetu, ne može posmatrati kao pravna kategorija budući da ona formalno podrazumijeva isključivo opredjeljenje pojedinca da se izjasni o pripadnosti što stricto sensu predstavlja subjektivni kriterijum.

Odnosno, pojasnila je, predstavlja pravo svakoga da se deklariše ili ne kao pripadnik jedne etničke grupe, ali ne postoji zakonska obaveza za pojedinca da to i učini.

"Кako nema te obaveze, nema ni objektivnih parametara na osnovu kojih bi se ta pripadnost i utvrđivala", navela je Mijovićeva.

Ona je naglasila da se u ovom slučaju radi o presudi sedmočlanog vijeća Evropskog suda za ljudska prava koja nije konačna.

"Presuda nije konačna s obzirom na to da postoji mogućnost ulaganja žalbe, odnosno zahtjeva da o toj presudi odlučuje Veliko vijeće Evropskog suda za ljudska prava, u sastavu od sedamnaest sudija", rekla je Mijovićeva.

Evropski sud za ljudska prava presudio je da je apelant Slaven Кovačević navodno diskriminisan zbog načina izbora članova Predsjedništva BiH i delegata u Domu naroda Parlamenta BiH. 

(Srna) Foto: Glas Srpske

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

Re

04.09.2023 09:53

Eto svi pametni i svi uvijek u pravu. Ajmo porediti strucnu spremu svih pravnika u EU i kod nas u BIH. Mislim da u EU nema ni Travnika ni Banja Luke ni Sirokog Brijega.

ODGOVORITE
Name

Re

04.09.2023 17:02

Ali ima itekako korumpiranih jer se vidi iz aviona da je odluka potplaćena, i ovo što je profesorica Mijović izjavila i predsjednica sudskog vijeća najbolje upućuju na nedvosmislen zaključak da je odluka potplaćena!

Name

MeNAGER

04.09.2023 18:58

Ako je gospodja toliko strucna kako onda ne zna da se sudske odluke ne komentarisu (nego se sprovode) Bar je takav princip postojao u slucaju sudskih odlucivanja sudova RSa

Name

Milan za MeNAGER

04.09.2023 21:46

To je čisto politička odluka i zato jer može svako komentarisati jer braniti da se takva odluka komentariše je isto što i braniti da se kritikuje sudska vlast!

Name

Mile Bosanac

04.09.2023 10:33

Koliko ja shvatam, svi nesto pogresno tumace i uvjek drugacije od nas? Pa sta je sa ovim svijetom?

ODGOVORITE
Name

Rii

04.09.2023 10:35

A sta cemo s "apstraktnim" zahtjevom da funkcioner mora prvenstveno biti Srbin, Hrvat, Bosnjak, bez obzira na svoje kompetencije,namjere i moral?

ODGOVORITE
Name

Kad nije po volji

04.09.2023 12:23

...Pravoslavaca i Katolika onda se sve negira...

ODGOVORITE
Name

miloš

04.09.2023 12:42

Nisam znao da imamo boje esperte nego onih 6 sudija međunarodnog suda A inače imao dobre pravnike vidi se iz presuda starnig sudpva gdje moramo d+plačati stotine miliona iu igubljenim sporovma Zadnji košta 113 mil sa Skovencima za Ugljevik A ide i presuda teška 1,5 mil.sa SlovencimaNaš prvnici isle da je EU RS pa mogu kako hoče..

ODGOVORITE
Name

Re

04.09.2023 21:50

Tih šest sudija su potplaćeni da donesu onakvu odluku! Odlično je profesorica rekla da nisu bili iscrpljeni svi peavni lijekovi ored domaćim institucijama! To divoljno goviri da je odluka potplaćena!

Name

Mika

04.09.2023 12:43

Eto i ona da kaze nesto.

ODGOVORITE
Name

I još nesto

04.09.2023 12:49

Bakir se može izjasniti da je Srbin i uci u Predsjedništvo BiH kao predstavnik Srba. Jbt. koja Smijurija od države.

ODGOVORITE
Name

Na kraju

04.09.2023 13:01

Se postavlja pitanje ko zaista rusi Dejtonsko uredjenje BiH a ko brani?! Rusi su u pravu kada kazu da nržaju sa kim pregovarati,nidta se ne ispostuje ni postuje....

ODGOVORITE
Name

Tvrtko

04.09.2023 17:10

Haag je dokazao vasu ekspertizu

ODGOVORITE