Može li Mađarska i Kina zamijeniti njemačke partnere

Nekoliko sedmica nakon što su njemačke vlasti zaustavile projekte u Republici Srpskoj vrijedne više od 100 miliona evra, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tvrdi da je za istu našao zamjenu u novcu iz Mađarske i Kine. Pitanje je međutim, da li će taj novac uopšte doći brzo i jeftino kako se najavljuje i da li to može imati i negativne posljedice?

Republika Srpska 03.09.2023 | 20:00
Može li Mađarska i Kina zamijeniti njemačke partnere

Mađarska i Kina će nadoknaditi novac za četiri važna projekta čije je finansiranje zvanični Berlin obustavio, govorio je Dodik u avgustu. Sada tvrdi da određene njemačke banke nisu odustale od projekata , ali da je našao alternativu za te projekte u Mađarskoj.

"Mi smo našli alternativu kroz podršku sa strane mađarske da Hrgud pokrijemo sredstvima koje smo tamo obezbijedili", rekao je Dodik. 

U pitanju su četiri projekta iz oblasti energetike i ekologije koji su obustavljeni odnosno Njemačka je pustila da prođe rok za implementaciju.

Radi se o projektimа: izgradnja vjetroparka “Hrgud” kod Berkovića, vrijednosti 64,2 miliona evra, dvije faze revitalizacije Hidroelektrane “Trebinje 1”, vrijednosti oko deset miliona evra, te prečišćavanje otpadnih voda u Gradišci, vrijednosti 14,3 miliona evra.

Dodik je više puta pominjao i kineske partnere kao alternativu za finansiranje važnih projekata.

"Kompanija Enerdži Kina je jedna od najmoćnijih državnih kompanija Kine i mi ćemo s njima tragati za novim rješenjima", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci prije nekoliko dana.

U Kinu je ranije išao i premijer Radovan Višković, međutim predstavnici opozicije su skeptični.

"Njemačka je jadan od pet najjačih spoljno-trgovinskih partnera Republike Srpske pored Srbije, Hrvatske, Italije i Austrije. Da su Mađarska i Kina daleko od ovih zemalja i da po onome što su do sada uradili teško je očekivati da oni mogu nadoknaditi te velike projekte sa kojima je Njemačka prisutna u Republici Srpskoj toliko godina i decenija", smatra predsjednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović.

Ekonomisti međutim smatraju da Dodik ovakvim najavama talasa javnost i sada provocira one koji su ga godinama podržavali, međutim, kako navode, teško je očekivati da će na ovaj način dobiti novac po njemačkim uslovima.

"Što se tiče Mađara, ja sam to prije više nedjelja najavila da će još eventualno Mađarska izdvojiti nekih stotinjam miliona evra što se i obistinilo ali da više od toga ne može. Što se tiče Kineza, zavisi kakav je aranžman jer sa Kinezima nije lako pregovarati nisu oni oni koji daju grantove. To jednostavno može da bude ili kredit ili da njihova firma bude angažovana. Mogu oni tad i da kreditiraju ali to se vratiti mora", smatra ekonomista Svetlana Cenić.

Uprkos pričama o okretanju ka istoku Dodik kaže da će se 7. septembra sastati sa specijalnim njemačkim predstavnikom za Zapadni Balkan Manuelom Saracinom. Tako se nameće pitanje da li je u pitanju geopolitika ili traganje za novcem koji Republici Srpskoj nedostaje?

"Mislim da se ovdje traži način kako nadomjestiti onaj novac koji je otkazan odnosno da se nađe zamjena ko bi mogao podržati one projekte koje su neke zemlje članice EU obustavile za BiH. Da li oni zaista mogu nadomjestiti te projekte ili će se vršiti realokacija od nekih drugih sredstava koje su te zemlje prethodno obećale ovom prostoru to ostaje otvoreno", kaže politikolog Tanja Topić. 

Da novca nedostaje za brojne projekte, pa ga zvaničnici Republike Srpske traže na svim stranama, smatraju naši sagovornici, dokazuje i Dodikova nedavna izjava da Bosna i Hercegovina treba da uđe u BRIKS, ekonomski savez koji predvode Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika.

(BN) Foto: ERS

Komentari / 18

Ostavite komentar
Name

BOY

03.09.2023 20:08

Naravno da će doći samo što će to biti jako skup,, novac"kao onaj u zelenaša.

ODGOVORITE
Name

Re

04.09.2023 07:26

A ti si bankarski konsultant pa znaš da je novac iz Njemačke jeftin a da je novac iz Mađarske i Kine skup ?!

Name

Re

04.09.2023 09:28

Ni teoretski.

Name

Rajko

03.09.2023 21:11

A što ne bi moglo?

ODGOVORITE
Name

Re

04.09.2023 07:12

Moze kao Ruski,veliki i mali.

Name

Kako Da Ne

03.09.2023 22:09

Ma utrkuju se, ko će da investira ovde !

ODGOVORITE
Name

Ne postoje

03.09.2023 23:00

Njemacki partneti nego okupatori. Oni vise ni sebi ne mogu osmisliti izlaz iz ubudjale mocvare.Ko drugome jamu kopa sam u nju pada.

ODGOVORITE
Name

Haha

03.09.2023 23:08

Jedva cekaju da spase rudonju

ODGOVORITE
Name

Miroslav

04.09.2023 00:52

A što bi bile negativne posledice? Negativci su švabe, jer su poslali ilegalca da upravlja R.Srpskom, da ucenjuje, pa bi oni onda dali neku banku.R.Srpska odklanja ilegalnog švabu, a oni nedaju pare. Obe strane imaju pravo. Kinezi investiraju, zbog profiti, ali politički ucena nema, za razliku od Britanaca, Svaba, Francuza,i njihovih manjih vazala.

ODGOVORITE
Name

Re

04.09.2023 09:11

Pa i predsednik RS je laznjak

Name

Taj laznjak

04.09.2023 13:12

Jedino i moze izvuci kako RS samim time i BiH iz neokolonijalizma.

Name

Re

04.09.2023 15:35

A ti jednako mislis da ste republika i drzava? Jadna majko...

Name

ćorak

04.09.2023 03:31

Radiće oni to rekordnom brzinom kao što su radili poslednji 30 god,samo laž i obmana.

ODGOVORITE
Name

Savo

04.09.2023 07:52

Naravno da može. Zapadni novac dolazi uvijek uz političko ucjenjivanje. Što je bio i razlog što je MMF odbijen jer su tražili prenos nadležnosti. Jesmo to zaboravili? Srpska i Srbija treba politički da se udruže i naprave diplomatsku ofanzivu prema istoku u potrazi za pouzdanim finansijerima. U ovom momentu svi veliki infrastrukturni projekti u Srbiji (gasovodi, brza pruga Beograd-Subotica, autoputevi, mostovi) se grade novcem iz Rusije, Azerbejdžana, Turske, i Kine. Niko od ovih partnera nas politički ne ucjenjuje kakve vrijednosti da uvodimo, koje zakone da mijenjamo, kome da se priklonimo.

ODGOVORITE
Name

lala

04.09.2023 10:17

Ma bravo savo, inteligencijo. Mmf bi po tebi trebao dati kredit od 100 milijardi $ i Afganistanu da radi s njima šta hoće, pa makar to bilo i ulaganje u atomsku bombu. Nisu to ucjene, nego ljudi hoće stabilne države i povrat novca, ali za to ne traže da im se prepiše pola države kao Kinezi. O mađarima ne treba pričati, jer spadaju u primaoce EU love, što znači da su i sami ovisni o tuđim parama. To se Mile ugledao na stare vladare Bosne kao i neke izdajice iz prošlosti.

Name

Re

04.09.2023 15:40

Nista, ostanite pri svojim nadleznostima i ne zaboravite se dobro ograditi bodljikavom zicom.

Name

Fo

04.09.2023 15:34

Ako nece Madjari, doci ce prijateljski Nagorno Karabah.

ODGOVORITE
Name

Mitar

04.09.2023 18:55

Može kako da ne, kad na vrbi rodi grožđe. 😂😂😂😂😂😂

ODGOVORITE