Presuda: Prekršeno aktivno biračko pravo Kovačevića

Evropski sud za ljudska prava danas je objavio sažetak presude u predmetu Slaven Kovačević protiv Bosne i Hercegovine u kojoj je utvrdio da je aktivno biračko pravo Kovačevića prekršeno.

Bosna i Hercegovina 29.08.2023 | 12:13
Presuda: Prekršeno aktivno biračko pravo Kovačevića

U današnjoj presudi Savjeta  Evropski sud za ljudska prava je, sa šest glasova za i jednim protiv, ocijenio da je Bosna i Hercegovina prekršila član 1. Protokola br. 12 (opšta zabrana diksriminacije) Evropske konvencije o ljudskim pravima u pogledu Kovačevićeve nezastupljenosti u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i Predsjedništvu BiH.

Sud je utvrdio da je trenutni politički sistem etničku zastupljenost učinio relevantnijom od političkih, ekonomskih, socijalnih, filozofskih i drugih razmatranja i na taj način pojačao etničke podjele u zemlji i narušio demokratski karakter izbora. Konstitutivni narodi, smatra Sud, čigledno uživaju privilegovan položaj u sadašnjem sistemu.

Podnosilac apelacije se žalio da zbog kombinacije teritorijalnih i etničkih uslova koji se primjenjuju na Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine nije mogao glasati za kandidate po svom izboru na posljednjim Opštim izborima, koji su održani 2022. Slično, nije mogao glasati za kandidate po svom izboru na posljednjim predsjedničkim izborima na državnom nivou 2022. godine.

Presudu je donijelo vijeće od sedam sudija u sljedećem sastavu: Gabriele Kucsko-Stadlmayer (Austrija), predsjednica Vijeća, Tim Eicke (Velika Britanija), Faris Vehabović (Bosna i Hercegovina), Lulia Antoanella Motoc (Rumunija), Armen Harutyunyan (Armenija), Ana Maria Guerra Martins (Portugal) i Anne Louise Bormann (Danska).

Sud je primijetio da je suština apelantovog slučaja da zbog aranžmana podjele vlasti, Bosna i Hercegovina nije bila istinska demokratija, već "etnokratija" u kojoj je etnička pripadnost, a ne državljanstvo, bila ključ za osiguranje moći i resursa i u kojoj su tri dominantne etničke grupe kontrolisale državne institucije kako bi ostvarile svoje interese, dok su svi ostali bili građani drugog reda.

"Sud je bio svjestan historijskog konteksta, posebno da su aranžmani o podjeli vlasti osmišljeni da okončaju brutalni sukob obilježen genocidom i 'etničkim čišćenjem'. Priroda sukoba bila je takva da je odobrenje "konstitutivnih naroda" bilo neophodno da bi se osigurao mir.

Stoga je bilo zamislivo da bi postojanje drugog doma, sastavljenog samo od predstavnika tri glavne etničke grupe, bilo prihvatljivo u posebnom slučaju Bosne i Hercegovine, da su ovlaštenja Doma naroda bila ograničena na: usko i strogo definisani vitalni nacionalni interesi 'konstitutivnih naroda'", zaključio je Sud.

Sud smatra da u njemu treba da budu zastupljeni svi segmenti društva.

"Kako je bilo, sadašnji aranžmani su etnička razmatranja i/ili predstavljanje učinili relevantnijim od političkih, ekonomskih, socijalnih, filozofskih i drugih razmatranja i/ili predstavljanja i na taj način pojačali etničke podjele u zemlji i potkopali demokratski karakter izbora", istaklo je sudsko Vijeće.

Sud je naglasio da nije vidio razlog da odstupi od svoje prethodne sudske prakse, a posebno u prfedmetima "Sejdić i Finci", "Zornić" i "Pilav" u kojima je utvrdio diskriminaciju osoba koje nisu povezane s tri glavne etničke grupe u BiH, ili onih koji nisu ispunili kombinaciju zahtjeva etničkog porijekla i mjesta stanovanja u pogledu njihovog prava da se kandiduju za Dom naroda i Predsjedništvo BiH.

"Konačno, iako Konvencija nije zabranila državama članicama da različito tretiraju grupe kako bi ispravile "činjenične nejednakosti" među njima, nijedan od "konstitutivnih narod" nije bio u poziciji ugrožene manjine koja se borila za opstanak. Naprotiv, "konstitutivni narodi" su očigledno uživali privilegovan položaj u sadašnjem političkom sistemu", stoji u zaključku Suda.

Iz tog razloga Sud je smatrao da je došlo do povrede člana 1. Protokola br. 12. Konvencije u vezi sa pritužbom podnosioca predstavke u vezi sa sastavom Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

"Kovačević se požalio da je na izborima za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine njegov izbor bio ograničen na one kandidate koji su se izjasnili kao Bošnjaci i Hrvati. Samo su stanovnici Republike Srpske imali pravo da glasaju za one kandidate koji su se izjasnili kao Srbi. Na kraju, oni koji se nisu izjasnili kao pripadnici 'konstitutivnih naroda' nisu imali pravo da se kandiduju na izborima za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine.

Tvrdio je da je zbog te kombinacije teritorijalnih i etničkih zahtjeva njegovo zakonsko pravo glasa ograničeno na diskriminatorski način na osnovu mjesta njegovog prebivališta i na etničkoj osnovi", navodi se.

Kako je Sud utvrdio da ova kombinacija teritorijalnih i etničkih uslova predstavlja diskriminatorno postupanje protivno članu 1. Protokola br. 12 u kontekstu prava na učešće na izborima za Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, smatra da je isto važilo i za pravo glasa na izborima za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine.

"Prvo, podnosilac prijave nije imao mogućnost glasanja za kandidate koji se nisu izjasnili kao pripadnici ni jednog od 'konstitutivnih naroda' (pošto takvi kandidati nisu ni imali pravo da se kandiduju).
 
Nadalje, budući da je stanovnik Federacije, podnosilac prijave nije imao pravo glasa za kandidate koji su se izjasnili kao Srbi. Dakle, za razliku od osoba iz Federacije koje su se izjasnile kao Bošnjaci i Hrvati i osoba iz Republike Srpske koje su se izjasnile kao Srbi, podnosilac prijave nije bio istinski zastupljen u kolektivnom Predsjedništvu. Stoga je različito tretiran na osnovu mjesta stanovanja i etničke pripadnosti.
 
S tim u vezi, Sud je primijetio da je Predsjedništvo bilo političko tijelo države, a ne entiteta. Njegova politika i odluke uticale su na sve građane Bosne i Hercegovine, bilo da žive u Federaciji, Republici Srpskoj ili Brčko Distriktu", navodi se.

Osim toga, Sud je zaključio da se mir i dijalog najbolje održava efikasnom političkom demokratijom, čiji je stub mogućnost slobodnog ostvarivanja prava glasa.

"Dakle, niko ne bi trebalo da bude prisiljen da glasa samo po propisanim etničkim linijama, bez obzira na politički stav. Čak i kada bi se održao sistem etničkog predstavljanja u nekom obliku, on bi trebao biti sekundaran u odnosu na političku predstavljenost, ne bi trebao diskriminirati 'Ostale i građane Bosne i Hercegovine' i trebao bi uključivati etničku zastupljenost sa cijele teritorije države", zaključak je Evropskog suda.

(Klix)  Foto:EPA-EFE

Komentari / 31

Ostavite komentar
Name

Alan Ford

29.08.2023 12:27

To je demokratija, sad ili cemo kako veliki vodja kaze u savez sa zemljama, Brazil, Rusija, Indija,Kina... ili prema EU.

ODGOVORITE
Name

Бањалучанин

29.08.2023 13:59

Можете као и до сада, лагано Градишка па ЕУ

Name

re

29.08.2023 14:42

Tako je.

Name

ДС

29.08.2023 15:31

Тако је, ентитетско држављанство треба бити основа за гласање. Значи умјесто етничког дати предност територијалном принципу (тако је у Белгији), па у Дом народа да иде 6 из Републике Српске од којих најмање један из реда националних мањина, из Федерације 11 (уз једног из реда националних мањина), у предсједништво БиХ исто 1 из Републике Српске и 2 из Федерације БиХ (уз одговарајуће изборне јединице које ће заштитити и колективна и индивидуална права). Тако ће сви држављани БиХ који су истовремено држављани ентитета демократски бирати представнике. Или неки из Сарајева мисле да ће им нелегални Шмит и НАТО испоручити цијелу БиХ као изборну јединицу да прегласавају (ако уопште имају већину), а нису им то дали ни 1992-1995. када су доминирали планетом.

Name

Re

29.08.2023 15:56

A ti Banjalucanine mozes sad i to odma preko Drine pravac Kina ili Rusija.A mi cemo ostati u BiH u EU.

Name

Ambasador

29.08.2023 12:35

Svuda u normalnom svijetu svaki punoljetni građanin može da glasa za koga on želi. Jedino u Bosni i Hercegovini možeš da glasaš za onoga kojeg su ti servirali.

ODGOVORITE
Name

Re

29.08.2023 14:40

Један човјек један глас на мала врата, не долази у обзир... СДА политика...

Name

Dragi

29.08.2023 14:42

Glasaš za one koji su kandidovani,a ne servirani. Možeš se kandidovati tamo gdje živiš.

Name

Idioti!

29.08.2023 18:56

Mislite da Katolici nisu gkasali za Dodika I Parvoslavci za Čovića!? Kao što mislite da nisu oni glasali za Komšića!?

Name

Roki

29.08.2023 12:42

Neznam šta reci Ako želimo biti civilizovani i upražnjavati ljudske i demokratske vrijednosti ova presuda je ispravna. Državljanstvo mora odlučivati dali neko može glasati a ne vjerska pripadnost.

ODGOVORITE
Name

Re

29.08.2023 14:32

Ta presuda je u suprotnosti sa ustavim uređenjem BiH! Ustav BiH je uspostavio mir u BiH! Zadiranje u Ustav BiH je zadiranje u mir u BiH! To je jasno kao dan i malom djetetu!

Name

Callahan

29.08.2023 15:56

Pa nek se vec jedno i u mir zadire. Ne moze ovako 30 godina vucaranja. 53% stanovnistva hoce naprijed ostalih 47 nazad. Nek se rijesi jednom zauvijek

Name

ReRoki

29.08.2023 18:22

Tačno je da želimo živeti i živimo civilizovano ali ne želimo da budemo uvek preglasani a onda da živimo po šerijatu nego po svojim pravoslavni običajima u svojoj pravoslavnoj R. epublici Srbskoj

Name

Samo u BiH

29.08.2023 12:43

Dok stranci iz EU godinama odlučuju o našoj sudbini u ustavnom sudu BiH, što je najveće kršenje ljudskih prava, evropski sud za ljudska prava pametuje oko povrede ljudskih prava. Pa to je moguće samo u banana državi BiH.

ODGOVORITE
Name

I šta sad

29.08.2023 12:45

Zbog njegove ugroženosti u Federaciji treba da trpi R Srpska i sav srpski narod u R Srpskoj. Ma nemoj? Uostalom čim je on savjetnik Komšića i te kako je i imao i glasao za koga je i htjeo.

ODGOVORITE
Name

Re

29.08.2023 13:00

Sta i sta sad,ti izgleda nisi razumio presudu,koja ce se morati postovati i sprovoditi.

Name

Re

29.08.2023 13:03

Ista je situacija i kod nas. Zbog nacionalnosti, pravo ti je ograničeno.

Name

Alan Ford

29.08.2023 13:45

Ne vjerujem da ovo puses u 2023 godini. Otidji malo do berlina, madrda, pariza da vidim dunjaluk kako funkcionise.

Name

Ре

29.08.2023 13:51

Није, него због РС трпе сви у БиХ.

Name

Re I sta sad

29.08.2023 13:55

Nazad u drugi razred osnovne skole. Nauci ispravno pisati, pa te mozda neko prihvati ozbiljno. Nego, kakav je bio sendvic?

Name

Re 13 51

29.08.2023 21:20

Nije tacno, bas obrnuto .Jedino sto ispravno funkcionise u BiH je Republika Srpska . Kamen spoticanja u BiH je ustavno uredjenje Federacije BiH .

Name

Samo

29.08.2023 12:45

kod ovih nacionalista se glasa za naciju. Niko ne pita za program partija , srednji vijek

ODGOVORITE
Name

Re

29.08.2023 13:04

Zato nam i jeste ovako.

Name

obicni gradjanin

29.08.2023 13:25

Bas tako. Nista normalno ni evropski i demokratski a ko prave se da Hoce u EU. Podrska Slavenu. Vidili Ovo Shmit? Kakva je crna demokratija i jednako pravo za sviju.

Name

Bobi

29.08.2023 13:52

U normalnim sviketu je nacija drzavljanstvo. Sam8 kod nas ima nacija ko u amer7ckim transgenderima.

Name

Milan

29.08.2023 14:03

Ta presuda je suprotna ustavnom uređenju BiH jer podriva temelje ove zemlje koja je uspostavljena na ravnopravnosti i ravnoteži između tri naroda! Očito da je dobro potplaćeno da se donese!

ODGOVORITE
Name

Upss

29.08.2023 15:17

Procitaj i prouci malo Ustav BiH. Ali detaljno.

Name

Prle

29.08.2023 15:33

Nije presuda suprotna ustavu nego je ustavno uređenje BiH suprotno ustavnim uredjenjima i ljudskim pravima civiliziranih zemalja!

Name

????

29.08.2023 18:01

U BiH ne žive samo tri naroda. Šta bi ti sa drugim narodima u BiH???

Name

Pavle

29.08.2023 14:30

Svako ima pravo da glasa za koga hoce nije bitno koje je vjere ili nacije.To je demokratija.Kod nas Huso glasa za Husu,Ivo glasa za Ivu i Nenad glasa za Nenada.A gdje su ostali sto su drugsciji od ovih.To samo ima u Bosanskim Torovima.Ovo nema ni u Tunguziji.

ODGOVORITE
Name

DA DA

29.08.2023 14:37

U Europu se moze uci samo cist i bez diskriminacija,mislim da to BiH nece nikad biti,jer ovakvo stanje odgovara onima koji je vode.

ODGOVORITE