Oglasio se MUP Tuzlanskog kantona nakon optužbi

Saga vezana za slučaj ubistva Nizame Hećimović, nažalost se nastavlja, a nakon što je Opštinski sud u Gradačcu vruć krompir prebacio na Upravu policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, danas su se oglasili i iz ove institucije.

Bosna i Hercegovina 17.08.2023 | 10:57
Oglasio se MUP Tuzlanskog kantona nakon optužbi

Kao što je poznato, predsjednica Opštinskog suda u Gradačcu juče je održala konferenciju za medije na kojoj je obrazlažući odluku o odbacivanju prijedloga Policijske uprave Gradačac o određivanju mjere zabrane Nerminu Sulejmanoviću ka Nizami Hećimović, navela da za to nije postojao osnov jer policija nije dostavila dokaze.

Iz Uprave policije MUP TK su se danas oglasili, navodeći da u aktuelnoj fazi istrage koja se provodi i koja treba da da odgovore na sva sporna pitanja u ovom događaju, nije jasno ni prihvatljivo održavanje konferencije za medije Opštinskog suda u Gradačcu, na kojoj je komentarisana sudska odluka, odnosno rješenje Opštinskog suda Gradačac, kojim je odbačen zahtjev za izricanje zaštitne mjere koji je podnijela PU Gradačac, a koji su u vezi sa tragičnim događajem.

– U pogledu navoda koji su istaknuti na pres-konferenciji, uz uvažavanje principa da se sudske odluke ne komentarišu već sprovode, Uprava policije ne želi i neće da se upušta u diskusije, već ističe da će se tokom istrage u cilju rasvjetljavanja svih okolnosti koje su prethodile i kose se odnose na tragični događaj obaviti i analiza postupanja svih institucija u vezi sa prijavljenim nasilja u porodici, te će se na osnovu tako prikupljenih dokaza i utvrđenih činjenica izvršiti ocjena njihovog postupanja – kazali su iz Uprave policije MUP TK.

U cilju objektivnog informisanja javnosti, iz policije su skrenuli pažnju na odredbe člana 7 stav 1), Zakona o zaštiti nasilja u porodici (“Službene novine FBiH” broj 20/13 i 75/21), u kome je propisano da postoji nasilje u porodici ukoliko postoje osnove sumnje (minimum sumnje) da su pored ostalih učinjene radnje kojim član porodice nanosi fizičku, psihičku bol ili patnju kao i prijetnje koje izazivaju strah od fizičkog, psihičkog nasilja kod drugog člana porodice.

– U stavu 2, istog člana propisano je da radnje nasilja u porodici ili prijetnje tim radnjama, u smislu stava 1. ovog člana, su pored ostalog: svaka primjena fizičke sile, svako postupanje jednog člana porodice koje može prouzrokovati ili izazvati opasnost da će prouzrokovati fizičku bol ili patnju, prouzrokovanje straha, fizički napad člana porodice na drugog člana porodice, bez obzira na to da li je nastupila fizička povreda ili nije…

Dakle, iz navedenih zakonskih odredbi kojim je definisan pojam nasilja u porodici, jasno proizilazi da se u smislu ovog zakona smatra da nasilje postoji ukoliko postoji osnov sumnje da su učinjene opisane radnje ili čak prijetnje tim radnjama – navode iz MUP TK .

Kako kažu, principi zaštite od nasilja u porodici, podrazumijevaju da se primjenjuju u svim slučajevima radi osiguranja najefikasnije zaštite za žrtve nasilja u porodici.

– Shodno tome, PU Gradačac je u okviru svojih ovlaštenja i obaveza propisanih ovim i drugim zakonima nakon što je nesporno utvrđeno postojanje osnova sumnje, da je nasilna osoba fizički napala žrtvu nasilja, a da je ona nadležnom Sudu podnijela zahtjev za izricanje zaštitne mjere “Zabrana uznemiravanja i uhođenja osobe izloženih nasilju” i “Zabrana približavanja žrtvi nasilja”, u kome je opisan osnov sumnje koji je jasno proizilazio iz sadržaja same prijave, a svoju potvrdu je imao i u činjenici da su od strane policijskih službenika neposrednim opažanjem uočene tjelesne povrede koje je žrtva nasilja imala na sebi prilikom podnošenja prijave – ističu.

Međutim, kako kažu i pored ovako istaknutih činjenica sud je odredbu člana 19, stav 4), navedenog zakona kojom je propisano da prilikom izricanja zaštitne mjere nadležni sud nije ograničen posebnim formalnim dokaznim pravilima radi utvrđivanja činjenica o izvršenju radnji nasilja iz člana 7. ovog zakona, kao i posljedicama koje su nastupile, u konkretnom slučaju primijenio na način da je utvrdio da ne postoji ni minimum dokazne građe na osnovu koje bi mogao utvrditi postojanje radnje nasilja u porodici i predmetni zahtjev odbacio.

– Da je neosnovana ovako donesena odluka suda ukazuje i činjenica da je PU Gradačac u periodu od 1.1.2023. do 31.7.2023. godine, postupajući po zaprimljenim prijavama nasilja u porodici, Opštinskom sudu u Gradačcu podnijela ukupno 5 Zahtjeva za izricanje 16 zaštitnih mjera prema 9 osoba, koji su od Suda prihvaćeni i sve predložene zaštitne mjere su izrečene.

Analizom navedenih zahtjeva utvrđeno je da su sve zaštitne mjere do sada izrečene na osnovu istog obima dokaza, što znači da su Sudu uz zahtjeve kao dokaz za postojanje osnova sumnje da je učinjena radnja nasilja u porodici ili prijetnja tim radnjama dostavljene službene zabilješke policijskih službenika i izjave žrtava nasilja, bez medicinske dokumentacije, izvoda iz kaznenih evidencija, svjedoka ili drugh dokaza – naveli su iz MUP TK. Iz svih naprijed navedenih razloga, kako navode, se može zaključiti da ovako neobjektivno informisanje javnosti i iznošenje neargumentovanih obrazloženja stvara pritisak u medijima na Upravu policije i njen rad, što otežava dalje provođenje ove istrage.

– Rad Uprave policije može biti izložen kritici jer se na taj način procjenjuje i vrednuje rad institucija u demokratskom društvu, ali ta kritika mora biti pravno osnovana i argumentovana, pri čemu je zanemarena činjenica da postoje zakonski mehanizmi kojima je propisano ko vrši nadzor nad radom policijskih službenika i sudija i ocjenama njihovih kompetentnosti da primjenjuju zakon, odnosno svoja ovlaštenja i obaveze – zaključili su iz policije.

(Klix)  Foto: Instagram/Tanjug

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

Ana

17.08.2023 11:17

Jel to onaj MUP TK sto nece da izadje na uvidjaj kad Srbima u tuzlanskom kantonu vrse kradju. I onda inspektor tuzlanskog MUPa dojavljuje kradljivcima da se sklone jer su otkriveni..Nece MUP tk ni da izvrsi uvidjaj kolika je steta nacinjena Srpskoj porodici. U MUPu TK radi dosta korumpiranih policajaca pa i inspektora. Ima dokaza a znaju i sami u MUPu TK za njih.

ODGOVORITE
Name

Nedopustivo

17.08.2023 12:28

Predsjednice suda, sram te bilo, nd znas se ni obuci po sudskom kodeksu. U majucj bez rukava, ljuljajuci se na stolici, smjeskajuci se dajes izjavu u vezi tako strasnog dogadjaja. Takve spidobe je VSTV imenovao za sudije. E svaka im cast.

Name

re Ana

17.08.2023 13:31

Poštovana, pokušat ću na fin i kulturan način da Vam kažem da niste u pravu i da iznosite neistine isto kao i osoba koja se predstavlja sa "075". Srbi kao narod na Tuzlanskom kantonu su poštovani i cijenjeni kao i svi ostali, vjerske objekte smo čuvali, groblja obilazili ali nikad se nije dogodilo da policija ne postupa po prijavi iz razloga što to prijavljuje osooba srpske naciionalnosti. Pišete neistine. Raznih prijava je bilo i uvijek će biti ali policija po tim prijavama postupa bez obzira na nacionaalnu pripadnost. Treba da se stidite zbog Vaših neistina koje javno iznosite.

Name

Jedna

17.08.2023 11:24

Heh, "nije bilo dokaza" kaže predsjedavajuća suda!!! Mozda bi vam mogle poslužiti instrukcije iz banjalučkog okružnog suda, kako se može suditi i presuditi bez dokaza! Oni to znaju! Ako čitaju komentare a vjerujem da čitaju, prepoznaće se te prepoštene sudije!

ODGOVORITE
Name

Re

17.08.2023 13:06

Jos se smije dok izjavu daje. Ovo je toliko jadno da jadnije ne moze biti. Policija nista bolja nije. Nece da se zameraju. Oni su monstrumu dozvolili da se ovako ponasa.

Name

Ana

17.08.2023 11:27

Vi se aad možete prepucavati koliko hoćete i na kraju niko od vas ni sud ni policija neće biti kriv nebi me čudilo ni to da okrivite rahmetli Nizamu za sve jer kakva država tako nam je i sudstvo i policija

ODGOVORITE
Name

075

17.08.2023 11:28

MUP takozvanog "Tuzlanskog", zloupotreba imena grada Tuzle jer je nažalost sjedište koga taj isti "kanton" uništava 30 godina jer ne može "osvojiti" SDA i njihovi "trabanti" Tuzlu nikada, kantona je "uniformirana mafija", skup ruralaca i primitivaca koji ne znaju osnovne norme kulturnog ophođenja! Isto vrijedi i za sve ostale "kantonalne institucije", go primitivac "šljego" u Tuzlu od Banovića, od Sapne, od Teočaka, od Kalesije, od Kladnja, od Živinica, itd.!

ODGOVORITE
Name

Bl bogdan.

17.08.2023 12:03

Sud I neradi nista kolko za pare ko vise da tamo je svudje drzava lopova I kriminalaca.

ODGOVORITE
Name

bruce lee

17.08.2023 12:05

kakva drzava tako i pravosudje i policija....u ovoj drzavi zenskoj djeci u prvom osnovne treba uvesti uz citanje i pisanje i obavezni predmet karate, tekvando, kikboks, judo, kung fu, a i obicni boks bi dobro dosao...

ODGOVORITE
Name

ŠEKI

17.08.2023 13:56

TAKVO SUDIJSKO SMEĆE RADI U OSNOVNOM SUDU BRČKO,NEBOJŠA SAVIĆ TZV SUDIJA ,A U STVARI SARADNIK KRIMINALACA,GOVNO SMRDLJIVO KORUMPIRANO

ODGOVORITE
Name

O Bože, ima li te.

17.08.2023 14:17

Alo policijo. Pa je li starija Policijska uprava od Opštinskog ili Okružnog suda i sudstva? Da li sud privodi optužene policiji ili obrnuto? Nije čudo što nas drugi kažu, da smo glupi bosanci.

ODGOVORITE
Name

Stric

17.08.2023 15:11

Dobro, vi iz policije gdje ste se sklonili 2 sata, dok je Nermin tukao jadnu ženu, jer prvo je ranio njenog tetka,a onda je nakon 2 sata ubio. Miševi i kukavice

ODGOVORITE
Name

Daci

17.08.2023 21:11

Imam pet svjedoka i svi istinito pricaju a suprotna strana nema ni jednog svjedoka niti bilo kakav dokaz i opet moj tuzbeni zahtjev odbijen u cjelosti. O cemu mi pricamooo, pa cak i suprotne strane nisu sve saslusane navglavnoj raspravi niti poziv poslata , samo dvije stranke saslusane koje su na upit suda maltene dale iskaz u korist nasuu , ali , ali .......

ODGOVORITE