Tri kineske firme se bore za hidroelektranu "Buk Bijela"
– Hidroelektranu „Buk Bijela“ gradiće jedna od tri kineske firme koje su trenutno same u trci za ovaj projekat vrijedan 250 miliona evra. Ovo će biti treći kapitalni energetski objekat koji je Republika Srpska povjerila kineskim kompanijama, otkriva portal CAPITAL.
Republika Srpska 05.08.2023 | 07:47
HE „Buk Bijela“ je zajednički poduhvat „Elektroprivrede Republike Srpske“ i „Elektroprivrede Srbije“ i dio je projekta hidroenergetski sistem Gornja Drina koji osim ove predviđa gradnju još dvije hidroelektrane.
Kompletan projekat će biti finansiran u omjeru 51 odsto “Elektroprivreda Srbije”, 49 odsto “Elektroprivreda Republike Srpske”, koliki je i udio suvlasništva u zajedničkoj firmi „HES Gornja Drina”.
S obzirom na to da je Srbija većinski vlasnik zajedničkog preduzeća, nije bilo obaveze raspisivanja tendera, zbog čega je rukovodstvo „HES Gornja Drina“ direktno pregovaralo sa potencijalnim izvođačima.
Izvođač treba da obezbijedi i finansiranje
U opciji je, prema našim informacijama, bilo desetak firmi od kojih su na kraju konkretne ponude dostavile samo tri kineske kompanije.
Najnižu ponudu vrijednu 248 miliona evra dostavio je „Dongfang Electric Corporation“.
Ponuda kompanije „Power China“ teška je 263 miliona evra, dok je ponuda kompanije „Energy China“ za milion skuplja i iznosi 264 miliona evra.
Osim izgradnje firma koja bude izabrana za izvođača treba da obezbijedi i finasiranje, odnosno planirana je izgradnja po sistemu „ključ u ruke“, tako da će se pri odabiru najpovoljnije ponude gledati i uslovi finansiranja.
Garanciju za vraćanje kredita daće i Vlada RS i Vlada Srbije, a naknadno će biti odlučeno ko će za koliki iznos da garantuje.
Da su ove kompanije u trci za gradnju „Buk Bijele“ za CAPITAL je potvrdio i pomoćnik ministra energetike i rudarstva RS Milan Baštinac koji je ujedno i predsjednik Upravnog odbora preduzeća „HES Gornja Drina“.
Baštinac kaže da je u toku evaluacija dostavljenih ponuda koja bi trebalo da bude gotova do 1. septembra.
„Kada je u pitanju sam projekat izgradnje HE „Buk Bijela“ u toku su pripremni radovi koji bi trebali da budu gotovi do kraja septembra, kada bi lokacija bila spremna za generalne radove“, kaže Baštinac.
Sama gradnja hidroelektrane, međutim, sigurno neće početi do polovine iduće godine s obzirom na to da nakon izbora najpovoljnijeg ponuđača tek kreću pregovori sa njima o konkretnim ugovornim odredbama.
Sporovi koče projekat
Takođe, ono što ovaj projekat usporava su dva spora koja se vode paralelno.
Jedan se vodi pred Ustavnim sudom BiH koji je po zahtjevu 24 poslanika Predstavničkog doma parlamenta BiH polovinom 2021. godine utvrdio da postoji spor u vezi sa odlukama o koncesijama, odnosno to što je Republika Srpska dala koncesiju za izgradnju HE Buk Bijela na rijeci Drini u opštini Foča.
Poslanicima iz Federacije BiH koji su podnijeli apelaciju bilo je sporno to što koncesiju dodjeljuje Republika Srpska, a ne institucije BiH, jer se radi o, kako su tvrdili, “međudržavnom” projektu.
Nakon što je utvrdio da postoje pravne dileme, Ustavni sud je naložio Komisiji za koncesije BiH da u roku od tri mjeseca riješi spor.
Kako taj rok nije ispoštovan, Ustavni sud BiH je Komisiji produžavao rok, ali ona nije uspjela završiti posao već je sve ponovo prebacila Ustavnom sudu BiH. čija odluka se još uvijek čeka.
Takođe, pred UNESCO-om se vodi spor koji je oko potencijalnog narušavanja zaštićenog područja Durmitora pokrenula Crna Gora.
Po navodima iz Crne Gore, zaštićeno područje Durmitora bi se narušilo izgradnjom Hidroelektrane Buk Bijela u Foči.
Tim povodom krajem prošlog mjeseca je u Parizu održan sastanak predstavnika Vlade Republike Srpske sa direktorom UNESCO-a za Svjetsko nasleđe Lazarom Assomo-om, na kojem je dogovoreno da će biti izrađena dodatna ekološka studija za ovu hidroelektranu koja će obraditi moguće efekte na zaštićeno područje Nacionalnog parka Durmitor.
Inače, kamen temeljac za „Buk Bijelu“ na Drini položili su polovinom maja 2021. godine premijeri Republike Srpske i Srbije Radovan Višković i Ana Brnabić, a odmah nakon toga krenuo je spor pred Ustavnim sudom.
Prema projektu sistem hidroelektrana “Gornja Drina” sastoji se od tri hidroelektrane koje će zajednički graditi Srbija i Republika Srpska.
Vrijednost prve hidroelektrane, odnosno HE „Buk Bijela“ je oko 250 miliona evra, dok je vrijednost ukupne investicije procijenjena na oko 520 miliona evra.
Ekolozi protiv gradnje hidroelektrana
Iz Centra za životnu sredinu Banjaluka kažu da su u vezi sa ovim projektom razgovarali i sa predstavnicima lokalne zajednice i institucija RS kako bi dobili sliku koliko je sam taj projekat uopšte od javnog interesa, ali i koliko će naštetiti životnoj sredini.
Kaže da je lokacija ove HE i druge dvije koje se takođe planiraju graditi predviđena u gornjem slivu rijeke Drine koje je jedno od najznačajnijih prirodnih bogatstava u RS.
„Mi smo apsolutno protiv tog projekta zbog činjenice da struje imamo sasvim dovoljno kao i hidroenergetskih objekata. Ono što nama nedostaje je solarna i energija iz vjetra, a posebno nam fali solarne energije koju građani mogu sami proizvoditi“, rekao je uza CAPITAL Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu.
Kinezi grade i HE „Dabar“
Izgradnjom HE „BuK Bijela“ kineske kompanije će nastaviti prodor u energetskom sektoru Republike Srpske.
Naime, ova HE je treći veliki projekat energetski projekat koji Kinezi rade u Srpskoj.
Podsjećamo, krajem juna je, nakon nekoliko odgađanja, počela izgradnja hidroelektrane „Dabar“ koju takođe po sistemu ključ u ruke gradi kineska kompanija Gezuba grupa.
Ugovor za ovaj projekat, vrijedan 338 miliona evra, potpisan je još u maju 2020. godine.
Vlada Republike Srpske dala je garanciju za 85 odsto vrijednosti ugovora, dok je Elektroprivreda RS uplatila 15 odsto, kao i ostale naknade.
Gradnju HE kreditira Izvozno-uvozna banka Kine.
Ukupna vrijednost HE „Dabar“ procijenjena je na oko 660 miliona KM, a CAPITAL je ranije pisao da je cijena izgradnje u samo nekoliko godina porasla za 300 miliona maraka.
Generalni direktor „Elektroprivrede RS“ Luka Petrović rekao je ranije da je rok za završetak radova 46 mjeseci.
Pored HE „Dabar“, kineske kompanije grade i hidroelektrane „Bistrica“ u Foči.
Kamen temeljac za početak građevinskih radova na izgradnji hidroelektrana na rijeci Bistrica postavljen je 27. decembra 2021. godine, uz prisustvo premijera RS Radovana Viškovića i ministra energetike i rudarstva RS Petra Đokića, i to bez potrebnih građevinskih i ekoloških dozvola, kao i bez novca za gradnju.
Izgradnja energetskog sistema hidroelektrane Bistrica, koji će se sastojati od tri elektrane ukupno će koštati 102 miliona evra, a novac za izgradnju treba da obezbijedi investitor, preduzeće „Hidroelektrane Bistrica“, koje su u većinskom vlasništvu „Hidroelektrane na Drini“.
„HE na Drini“ kao investitor imale su dosta problema da obezbijede novac za taj projekat, a to pitanje i dalje je jedan od velikih problema što se može vidjeti i na Skupštinama akcionara ovog preduzeća.
Naime, na posljednjoj Skupštini akcionara „HE na Drini“ koja je održana krajem jula, pojedini akcionari su imali zamjerke na velika izdvajanja ovog preduzeća za dokapitalizaciju HE „Bistrica“ navodeći da se time finansijski iscrpljuju „HE na „Drini.
(Capital) Foto: Capital
Komentari / 22
Ostavite komentarMiki
05.08.2023 08:24Tipican primjer idealnog projekta za korupciju i uzimanje drzavnog novca u privatne dzepove. Poznato je da nam hidroelektrane ne trebaju. Struje imamo dovoljno a one zaposljavaju 20 radnika i unistavaju prirodu. Ali takodje je poznato da Kinezi sve usluge placaju u kesu i da su jako raspolozeni za korupciju. Prema tome ovdje je jasno da ce bar 20 miliona otici na privatne racune.
ODGOVORITEVASARSKA PRODAJA
05.08.2023 08:26NAVALI NARODE...GERME, IGALA...RASPRODAJA.
ODGOVORITEPriroda i zdravlje!
05.08.2023 08:26A glupana Boze sačuvaj. Umjesto da idu trendom razvoja i ciste okoline i prave vjetrenjače i sunčane panele svak na svom uvje prave neke komplikacije i svadje u susjedstvu, umjesto da iskoriste sunce i vjetar koji ne košta nista a i da budu licno vlasnici a eto hoce kinezima da budu vječni robovi , prodaju kinezima a zadužuju vječno svoj narod. Čudnih neznalica. Svije ide naprijed novom tehnikom a oni se bave starim primitivizmom i zagadjenju okoliša. Ugalj hidrocentrale i šta još od davnina je korišteno na kraju lampe sa gazom i nutlearne centrale koje eto sad stvaraju i Sloveniji problem i najveći zagađivači .
ODGOVORITEZaista čudno
05.08.2023 08:36Još nije izvjesno dali će se graditi hidroelektrana Buk Bijela a već se biraju izvođači. Ovo je ona stara narodna “J..e lud zbunjenog a budala pravi recke”!!
ODGOVORITEekolog
05.08.2023 08:47da to uloze u solarne panele mogli bi bar trecinu kuca da pokriju s njima i tako ne unistavati prirodu i nanositi neizmjernu stetu ekositemu i ekolosku katastrofu ! ali svi poslovi sa kinezima su sumnjive namjere i sigurno obe strane dobro napune svoje dzepove to jest rezimi a napravi se ne kvalitetni objekti koji ce biti samo opasni i nece donijeti nista dobrog !!!
ODGOVORITEgeor
05.08.2023 08:47131 milion se treba vratit..kakva buk bijela bez saglasnoti drzave..koga lazete....
ODGOVORITEMRM
05.08.2023 09:29Tolike godine rada HE "Bajina Bašta", kao najveće HE u slivu Drine, stvoreno je predivno jezero, koje omogućuje plovidbu od Perućca do Višegrada kroz veličanstveni kanjon Drine, koji pripada NP Tara i NP Drina. Oaza turista sa obje strane Drine, grad Bajina Bašta je dobio preko 150 radnih mjesta, HE ne ugrožava ničije zdravlje ni živote, koliko se još samo novca slije u budžet Republike Srbije i opštine Bajina Bašta i neko onda priča kako su hidroelektrane štetan projekat.
ODGOVORITEНенад
05.08.2023 11:38Браво!! Управо соларни панели и ветрењаче нису добра ствар када је у питању заштита природе. Те технологије имају смисла само краткорочно али дугорочно, њихова рециклажа је немогућа плус шта са литијумским батеријама, говори логично у прилог хидро електранама.
re
05.08.2023 09:31Ovi gore sa lopatama rođeni za lopate, na robiju s njima pa da lopataju. A što se tiče kineksih firmih, postavio bih pitanje gde su domaće firme koje su same izgradile HE Višegrad 80ih godina. Ko smije Kinezima da daje naše rijeke i naše elektrane.
ODGOVORITEAnalitičar
05.08.2023 09:33Koji negativni komentari neznalica i tupadzija...za ovaj projekat je još 1975 izgrađen dalekovod 380 kv Reljevo- Buk Bijela, kasnije pušten pod 220 kV...studija isplativosti napravljena od strane JUGEL-a...nikakva ekologija nije ugrožena jer se radi o kanjonu...nema čistije ni jeftinije energije od hidroelektrana...postojeće i ranije političko rukovodstvo Rep.Srpske je uništilo sve domaće firme koje su pravile hidroekektane i tako stvorile uslove za pljačku zajedno sa lopovskim rukovodstvom Srbije...
ODGOVORITEIdealno
05.08.2023 12:12E vala, čini mi se da ti je svaka ko Njegoševa i to na kvadrat...
dott
05.08.2023 09:35Garantujem da će najpovoljnija biti najskuplja ponuda.
ODGOVORITEi još
05.08.2023 10:46ugvor o izgradnji je tajna jer kinezi ne dozvoljavaju da bude transparentan kao i put za Prijedor igre bez granica narode opet glasaj bez otiska prsta moj glas niko ne dobi
Ilija
05.08.2023 09:54Nikad Buk Bjela se neće napraviti.
ODGOVORITEKinezi
05.08.2023 10:38Po istom scenariju prelaze iz Srbijeeeeeee lopovskim poslovimaaaaaaaaa korupcija cvjeta sa obe strane Drinee bratskopartijsko biznismendkaaaaaaa lopovskaaaaa!!
Dejvid
05.08.2023 11:25Kinezi su izbacili Francuze iz Afrike svojim ulaskom na velika vrata sa investicijama. Kinezi grade i po Americi. Amerika zna samo oruzje proizvodit. Kinezi su puni inovacija koje mijenjaju svijet. Mana im je jedino to sto jedu sve sto ima oci. To im je navika. Nisu vise bas svi gladni . Gledam neku malu slatku Kineskinju, curica jede ko mecava samo guta. Kao da je pobjegla iz Bosne, gladna. Morao sam povuci noge pod deku, Imao sam osjecaj da mi jede prste nogu. Za minut bi pojela do koljena. A ima neki momak jede drvece, lisce, korijenje. Taj bi pojeo Zelengoru za sedam dana. Termit. Ima nas svakakvih, cudo nevidjeno. Jelka dolazi ovamo da vidis ovo.
ODGOVORITEPenzioner bez penzije
05.08.2023 11:27Nema saglasnosti Države, a bez toga nema gradnje.
ODGOVORITEJa ba
05.08.2023 11:42Ovi iz federacije mogu samo da žvacu ,projekat je na zemlji koja pripada s.republici tako da možemo da radimo šta hoćemo . Isto ko i oni sto mogu na teritoriji federacije da rade šta hoće . Jest da ćemo sjebati Drinu i taru al ako ima ekonomski značaj onda ga treba završiti .
ODGOVORITEHajduci
05.08.2023 13:04Ustav i zakon se mora poštovati , Dotad nema gradnje .Niko ozbiljan neće ući u tu investiciju. Tipičan primjer kiorupcije i ozvlačenje javnog novca je put Prijedor- Banjaluka. Takav Ugovor ne bi ni dušmanima preporučio .
Basel
05.08.2023 13:26Tacno bez saglasnosti drzave nama gradnje niko ne spori gradnju ali je drzava pokrovitelj jer ne moze kanton ili entitet sklapati i prodavati nesto bez drzave mora postojati neki red a ovo sto rade pojedinci to je placka drzave i naroda
Joja
05.08.2023 12:03Sve treba dati Kini
ODGOVORITECccc
05.08.2023 14:52Živela RS, živela majka Srbija, živela bratska Kina i Rusija. Živeli svi naši prijatelji smrt fašistima sa zapada na čelu sa amerima i hitlerovcima.
ODGOVORITE