Ugalj iz Srpske za Kineze biće prioritet - a ako ga ne bude dovoljno moraju se snaći!

Kineski investitori na koje se čeka da u Ugljeviku konačno počnu sa izgradnjom 50 miliona evra vrijedne fabrike gipsanih ploča, ne žure previše. Ipak, kada odluče da pokrenu proizvodnju imaće odlične preduslove za rad s obzirom na to da će kroz ugovore sa Rudnikom i termoelektranom (RiTE) Ugljevik dobiti garantovane količine uglja i gipsa u periodu od 18 godina.

Republika Srpska 20.04.2023 | 19:53
Ugalj iz Srpske za Kineze biće prioritet - a ako ga ne bude dovoljno moraju se snaći!

Ugovorima koje treba da potvrdi skupština akcionara RiTE Ugljevik kompaniji „BNBM Eastern Europe“ iz Ugljevika, a koja je 90 odsto u vlasništvu kineskog „BNBM-a“ RiTE Ugljevik se obavezuje na neprekidno snabdijevanje sirovinama.

Preciznije, svake godine fabrika će moći da računa na 70.000 tona uglja i 250.000 tona gipsa koji nastaje kao nus proizvod iz sistema za odsumporavanje. U suprotnom RiTE „Ugljevik“ će plaćati penale.

RiTE se ugovorom obavezao da će isporučivati ugalj dobijen iz rudnika. U slučaju da ga iz nekog razloga ne bude dovoljno, moraće da se snađe na tržištvu.

„U slučaju da prodavac (RiTE) ne bude u mogućnosti da isporuči kupcu (BNBN Eastern Europe) ugalj sa mjesta iskopavanja, može isporučiti zamjenski ugalj iz alternativnih izvora pod uslovom da takav ugalj ispunjava zahtjeve iz ugovora“ jedna je od odredbi ugovora.

Takođe strane su se saglasile da fabrika svake godine do 30. septembra dostavi godišnji plan potreba uglja za narednu godinu.

„Međutim, kupac može, po sopstvenom nahođenju i ne preuzimajući nikakvu odgovornost prema prodavcu, u datoj godini naručiti manju količinu uglja ako su njegove operativne potrebe, povezane sa proizvodnjom takve da mu u određenoj godini nije potrebna cjelokupna osnovna količina“, stoji u ugovoru.

Kinezi će prema ovom aktu biti prioritet kada je snabdijevanje u pitanju.

Tako će njihovi zahtjevi za sirovinama biti ispunjeni prije bilo koga drugog.

„Prodavac može da zaključi ugovore o prodaji uglja sa trećim licima ili da počne da snabdijeva ugljem treća lica ili druge objekte samo ako to ne ugrožava ispunjavanje obaveza prema ugovoru“, navodi se u govoru.

Inače, kada je kompanija „BNBM Eastern Europe“ u pitanju, njihova jedina obaveza je redovno plaćanje uglja po cijeni od 45 evra po toni.

Transportnim trakama iz rudnika rudu će dobiti na prag fabrike.

Slična situacija je i sa gipsom, koji će plaćati po cijeni od jednog evra za tonu.

 I u ovom slučaju, fabrici se kao kupcu garantuje prioritet u snabdijevanju.

„Ako prodavac ne isporuči dogovorene količine gipsa, u potpunosti ili djelimično, iz razloga koji se ne mogu pripisati višoj sili ili kupcu, prodavac je dužan platiti ugovornu kaznu“, piše u prijedlogu ugovora.

RiTE ima obavezu da u svakom trenutku posjeduje zalihe gipsa iznad kritičnog nivoa, odnosno više od 6.000 tona.

Podsjećamo, uprava RiTE Ugljevik je sa kompanijom „BNBM“ u februaru prošle godine potpisala ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća „BNBM Eastern Europe“ sa čime se krenulo u projekat izgradnje fabrike za proizvodnju gipsanih ploča i proizvoda od gipsa.

Kao glavna sirovina bi se koristio gips iz skupo plaćenog sistema za odsumporavanje koji se zbog visokih troškova u radu rijetko koristi.

Međutim, do danas nije ugrađena ni jedna jedina cigla, iako su obećanja bila da će cijeli posao biti završen u februaru naredne godine.

(Capital) Foto:Pixabay

Komentari / 14

Ostavite komentar
Name

Sin Dragan

20.04.2023 18:28

Nece ova fabrika poceti raditi za 5 gofina sigurno

ODGOVORITE
Name

Re

20.04.2023 19:06

250 000 tona, po 1 eur, a li-mun, po gips ploci 50 eur. Trebali su se jos naguziti li-munu i kupiti vazelin o svom trosku! Prava balvanomija!!!

Name

re

20.04.2023 19:48

Napravili su sa njima takav ugovor da mi ulažemo resurs za proizvodnju gipsa, laporac sa termoelektrane, a oni zauzvrat dobijaju 90% prihoda a mi 10%. Pored toga sada oni dobijaju i ugalj. Ovo je genocidan ugovor.

Name

Pih

20.04.2023 18:30

Lakoo kao i jabuke iz Poljske meso iz Evrope razradjenaa je to masinerija! Poslovanje na muderni nacin! Hamzi ga drppp!!! Ee ja ekonomije 21 vijeka na brdovitom

ODGOVORITE
Name

Analitičar

20.04.2023 18:33

Zato su Kinezi tražili od Vlade RS da se strogo krije sadržaj ugovora,a evo vidimo šta je u pitanju!!!Tone i tone uglja budpošto ode žutaćima da se enormno obogate na osnovu naših prirodnih bogatstava eto zašto Baja ne da državnu imovinu koja je vlasništvo BiH da bi sve rasprodao raspadali se dabogda!!

ODGOVORITE
Name

Tatar

20.04.2023 19:38

Ja vidim da je Ugljevik tu zavaljen ko stoka za klanje

Name

+++

20.04.2023 19:01

Kinezi kad prave ugovore obavezno je da nista nisu obavezni a druga strana sve snosi troškove i mora im garantirati hipotekom na nekretnine. Naj gore smece su nam doveli da nas pretvore u roblje

ODGOVORITE
Name

Nas

20.04.2023 20:08

Pola RS će biti Kinezi, a u Ugljeviku bićemo manina.

Name

Hazim

20.04.2023 20:24

Sta se žalite. Sve dajete za kineze i ruse a oni vas opljačkase sa dodikom sve. Juče rafinerija danas rudnici a sutra termoelektrane. Eto vam RS. I praunučadi će vam vraćati dugove.

ODGOVORITE
Name

Skeptik

20.04.2023 20:55

To što je njima garantovana sirovina ništa ne znači, jer njihov je rizik u distribuciji i prodaji...

ODGOVORITE
Name

Feniks

21.04.2023 02:17

A koje su ovo budale, i politicari a i narod, pa sta se ovo radi majko moja mila?

Name

PORED,HILJADA TERMOELEKTRANA

21.04.2023 05:26

U KINI,GDE IMAJU PEPELA I UGLJA,DO BESKONAČNOSTI,ETO ĆE KINEZI GRADITI FABRIKU GIPS PLOČA U VUKOJEBINI,U KOJOJ VEĆ 30 GODINA,SAMO ŠTO NIJE ZARATILO!!!! JEDINO AKO NAS ,BANDA NATERS,DA IN RADIMI I ZA SVOJ RAD ...PLATIMO!!!!

ODGOVORITE
Name

Gigant prevara

21.04.2023 06:46

Vidite da nije Rašid vlasnik i ove kineske firme.Sve je moguće.

ODGOVORITE
Name

Oooo

21.04.2023 16:55

Rasideee Rasidee sjadi sa naseg naroda nspacenog kinezj kud prodju trava ne rasteee oni ce sebe namiriti i crh placsmoo miii jadni ne bili zlooo 21 vijeka!! Ostacemo bez igdje icega sve nasi i bjelosvjetski hostapleri uzesee pobogu pa doklee!????