Tajni dokumenti otkrili sve detalje o ratu u Ukrajini

Obavještajni dokumenti, od kojih su neki označeni kao "strogo povjerljivo", daju detaljnu sliku sukoba u Ukrajini, uključujući osjetljive pojedinosti ukrajinskih priprema za proljećnu kontraofanzivu.

Svijet 13.04.2023 | 19:32
Tajni dokumenti otkrili sve detalje o ratu u Ukrajini

Desetine tajnih američkih dokumenata počeli su da cirkulišu onlajn nakon što je 1. marta objavljen prvi snimak sa ekrana na platformi “Diskord”, popularnoj među gejmerima.

BBC piše da su originalni papiri počeli da nestaju, ili da ih je bar teže pronaći, dok snimci ekrana, često lošeg kvaliteta, i dalje cirkulišu društvenim mrežama.

Gomila dokumenata bacaju novo svjetlo na stanje rata u Ukrajini, pokazujući koliko su duboko SAD prodrle u ruske vojne i obavještajne službe i otkrivaju da je Vašington, pored protivnika, špijunirao i neke od najbližih saveznika, uključujući Ukrajinu, Izrael i Južnu Koreju. Dokumenti su već zakomplikovali odnose sa saveznicima, izazivajući sumnje u sposobnost Amerike da čuva svoje tajne.

Američki zvaničnici vjeruju da je očigledno curenje velike količine povjerljivih Pentagonovih dokumenata, čija autentičnost nije potvrđena, možda došlo iz američkog izvora. U saopštenju u nedjelju iz Pentagona su poručili da provjeravaju vjerodostojnost fotografisanih dokumenata koji “djeluju da sadrže vrlo osjetljiv materijal”.

– Prevrnućemo svaki kamen sve dok ne utvrdimo izvor i obim ovoga – rekao je u utorak američki ministar odbrane Lojd Ostin.

SAD strahuju za ukrajinsku kontraofanzivu

Izvještaj iz februara upozorava da Ukrajina možda neće uspjeti da sakupi dovoljno snaga i oružja za svoju planiranu proljećnu kontraofanzivu i da bi takođe mogla da “dobrano omane” u svom cilju da ponovo povrati okupirane teritorije, prenosi Gardijan.

Dokument obilježen kao “strogo povjerljivo” navodi da je Kijev suočen sa značajnim “nedostacima stvaranja snaga i održavanja” i da je stoga vjerovatno da će postići samo “skromne teritorijalne dobitke”.

Dokument je prikaz situacije rano u februaru i nije jasno koliko je od tada Ukrajina, uz podršku NATO, uspjela da nadoknadi te nedostatke.

Drugi dokument od 23. februara, u koji je Gardijan imao uvid, daje pregled napretka izgradnje 12 “borbeno kredibilnih” novih brigada za vođenje kontraofanzive, opremljenih sa ciljanih 253 tenka i oko 1.500 drugih oklopnih vozila različitih vrsta. Tri brigade je trebalo da oforme samo Ukrajinci, a ostalih devet uz pomoć SAD, saveznika i partnera. Planirane brigade su bile daleko od spremnih u vrijeme pojave dokumenta, sa pet koje tek treba da otpočnu obuku. Šest njih je imalo manje od pola potrebne opreme.

Ipak, nakon što su dokumenta procurila u javnost, ukrajinski premijer Denis Šmigal rekao je da bi kontraofanziva mogla da počne na ljeto i da Kijev ne osjeća pritisak zapadnih prijatelja i partnera.

– Svi naši prijatelji i partneri dobro znaju da, da biste prešli u kontraofanzivu, morate biti 100 odsto ili čak spremniji za to – rekao je on “Hilu”.

Ukrajinska PVO će “utihnuti” do 2. maja

Ukrajinska protivvazdušna odbrana mogla bi da ostane bez raketa i municije u svega nekoliko nedjelja, navedeno je u dokumentima.

U jednom od njih od 23. februara, koji ima oznaku “povjerljivo”, do detalja se navodi kako će ukrajinski PVO sistem S-300 potpuno utihnuti do 2. maja, ukoliko nastavi istim tempom da bude korišćen.


Ukrajinski protivvazdušni sistem “buk”, na koji se ukrajinska vojska oslanja uz S-300, mogao bi da se istroši do polovine aprila, objavio je Njujork tajms, dok bi PVO jedinice na prvoj liniji fronta mogle da budu “totalno smanjene” do 23. maja.

Ruski lovci i bombarderi dobijaju sve veću mogućnost da napadnu ukrajinske snage, što bi mogao da bude izazov za Kijev, naveo je list citirajući visoke vojne zvaničnike SAD.

Zapadni specijalci prisutni u Ukrajini

Skoro 100 pripadnika specijalnih jedinica država NATO prisutno je početkom ove godine na teritoriji Ukrajine, navodi se u jednom od desetina povjerljivih dokumenata.

Kako se navodi, američki zvaničnici su procijenili tada da je u Ukrajini od 97 aktivnih specijalaca iz NATO zemalja, 50 njih bilo iz Britanije. U sekciji sa naslovom “SAD/NATO SOF u UKR” (SOF je skraćenica za snage za specijalne operacije) izlistava se broj zapadnih specijalaca u Ukrajini.

Prema dokumentu od 23. marta, Britanija ima najveći kontingent specijalnih snaga u Ukrajini (50), a za njom su Letonija (17), Francuska (15), SAD (14) i Holandija (1), prenosi BBC dodajući da nije precizirano gdje su oni stacionirani ni kakve zadatke obavljaju.

Britanci su, prema papirima, činili više od polovine pripadnika zapadnih specijalnih snaga u Ukrajini između februara i marta. Označena kao “tajna”, dokumenta iz februara i marta sadrže podatke o vojnim operacijama, logistici, isporukama oružja i obuci ukrajinskih snaga od strane SAD i NATO saveznika.

(Blic)   Foto: FACEBOOK/@UALANDFORCES

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

realnost

13.04.2023 21:14

I treba da vas Rusi isperijaju do nule!

ODGOVORITE
Name

P

14.04.2023 23:06

Jel ti drago. Ili ti ga je Milo

Name

Ambasador

14.04.2023 06:07

Dokument ili patka???

ODGOVORITE
Name

mico

14.04.2023 06:45

kakvi su to dokumenti tajni kada ima mali Balavko pristup tajni dokumenata,bas svasta cuti i procitati.

ODGOVORITE
Name

lila

14.04.2023 07:30

Jao ja jakih informacija! Eto Rusi budale pa ovo nisu znali.

ODGOVORITE
Name

Miroslav

14.04.2023 09:25

I sta kazu, ko napreduje a ko gubi? Izgleda da je ona prica, da je Zelenski pred Moskvom laz? I ofanziva nacista izgleda da je zapela? Ipak mislim da je ova cela prica podvala.

ODGOVORITE