Narodnu imovinu i obveznice Srpske Dodik predaje Kinezima

Šta je to što bi Republika Srpska mogla dati kao garanciju da dobije novac od Kine za održanje finansijske stabilnosti, te koliko bi bila sposobna vraćati dug, a da ne postane zavisna od Kine?

Republika Srpska 04.04.2023 | 21:43
Narodnu imovinu i obveznice Srpske Dodik predaje Kinezima

Uglavnom tako reaguju ekonomski analitičari, nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio da bi Kina mogla da prihvati obveznice Srpske kao instrumente finansijske garancije.

Ocjenjuje se i da je to još jedan korak Dodika ka istoku, nakon što je Republika Srpska prekinula saradnju sa diplomatama Velike Britanije i Sjedinjenih Država zbog navodnog "miješanja u odnose u Bosni i Hercegovini".

Republika Srpske se u 2023. godine suočava sa velikim finansijskim izazovom, jer na naplatu dolaze potraživanja po osnovu do sada izdatih obveznica i drugih međunarodnih kredita u iznosu većem od 1,1 milijarde maraka (oko 650 miliona evra).

Dodik je 31. marta izjavio da "raspolaže uvjeravanjima" da je Kina odlučila da prihvati obveznice Republike Srpske kao instrumente garancije i finansiranja.

"Obično su svi usmjereni na Zapad, ali od prije dva dana raspolažemo uvjeravanjima da je kineska država i vlast odlučila da kao instrumente garancije i finansiranja prihvati obveznice Republike Srpske", rekao je Dodik.

Dodao je i da Kina nudi radove na izgradnju autoputeva, a da Srpska za to emituje obveznice.

On je naveo i da se pokušava izaći na kinesko tržište i stvoriti alternativa za sve.

"Očigledno da naš izbor mora da bude i jedna i druga strana, mi ne možemo ostati zatvoreni", istakao je Dodik.

Dodik nije iznio detalje o kojoj bi se vrijednosti obveznica radilo, pod kojim bi se uslovima one izdavale, kao ni šta bi bila garancija za vrijednost obveznica.

Na ta pitanja za Radio Slobodna Evropa (RSE) nisu odgovorili ni u Ministarstvu finansija Republike Srpske, kao ni u Ambasadi Narodne Republike Kine u Bosni i Hercegovini.

Šta pokazuju zvanični podaci?

Prema zvaničnom planu zaduženja u ovoj godini, u 2023. je planirano da se Republika Srpska dugoročno, kratkoročno i kroz garancije može zadužiti 1,9 milijardi maraka (oko 970 miliona evra).

Oko polovine tih sredstava vlasti u Srpskoj planiraju potražiti na inostranim finansijskim tržištima.

Republika Srpska emituje obveznice još od 2021. godine i samo u toj godini na Londonskoj berzi se zadužila oko 300 miliona evra.

Prema posljednjim podacima Ministarstva finansija i trezora Bosne i Hercegovine, na kraju trećeg kvartala 2022. godine, Republika Srpska ima oko 6,2 milijardi maraka javnog duga.

Kakav je Kina kreditor?

Profesor ekonomije Admir Čavalić za RSE ocjenjuje da put koji Republika Srpska bira prema Kini za dobijanje kredita nije dobar.

On ističe da ta zemlja "nije prepoznata kao zahvalan kreditor", za razliku od zemalja Zapada i drugih međunarodnih finansijskih institucija.

"To je vidljivo kada dođe do probijanja rokova ili jednostavno do nemogućnosti da se vrate određeni krediti. Ne samo u regionu, bilo je primjera širom svijeta, od Afrike do zemalja Azije, oduzimanja imovine, čak i luka i tako dalje", podsjeća Čavalić.

Čavalić ističe da se Dodik "klacka" u svojim odlukama, jer bi politički rizik veoma lako mogao da pretvori u ekonomski rizik.

"Bitno je navesti da je ova godina determinirajuća za Republiku Srpsku, razumijevajući da zaista dolazi do naplate ranije emitovanih potraživanja, prije svega obveznica. Republika Srpska je tu u znatno nepovoljnijem položaju nego drugi entitet, Federacija BiH. RS obveznice emituje pod znatno nepovoljnijim uslovima i uglavnom troškovi rastu", rekao je Čavalić.

On je mišljenja da bi kreditne aranžmane, koji su povoljniji, ipak trebalo putem državnih institucija tražiti od provjerenih međunarodnih organizacija, kao što je Međunarodni monetarni fond (MMF).

U suprotnom, kako ističe, budžet RS će biti sve manje u službi javnih usluga građanima, a sve više služiti za vraćanje dugova.

O tome da li bi Kina mogla biti i u situaciji da traži imovinu u Republici Srpskoj, Čavalić ističe da će to zavisiti od toga šta bude bilo dio garancije uz obveznice.

Kako se stiglo dovde?

Republika Srpska je do sada osim na Londonskoj, obveznice prodavala i na Bečkoj berzi.

Ekonomista Zoran Pavlović ističe kako je Bečka berza, prilično precizno u prospektu o Republici Srpskoj istakla koje su garancije i šta Republika Srpska gubi ako ne vrati novac.

"U prospektu Bečke berze o RS piše da, ukoliko se ne vrate sredstva vlasnicima obveznica, vlasnik obveznice ima pravo, po osnovu vlasništva, da privatizuje bilo koju kompaniju u RS u kojoj Vlada ima vlasništvo više od 51 odsto", navodi Pavlović.

"To je jedan vrlo ozbiljan element garancije ili hipoteke, imajući u vidu da šume, vode, elektrodistribucija su javna preduzeća kojima upravlja Vlada RS", upozorava on.

Kina je do sada u Bosni i Hercegovini za davanje kredita, navodi Pavlović, insistirala na garancijama države za finansiranje, kao što je to bilo u slučaju gradnje Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli, na sjeveroistoku BiH.

"Dolazimo u poziciju da su oni (Kina) očito procijenili da se zarad takvog oblika garancije može ući u finansiranje projekta koje sa druge strane ima samo obveznice kao garanciju, ali sa takvim uslovima koji su bili definisani u Beču", rekao je Pavlović.

Možda su pregovori sa Kinom o kreditu jedan od razloga borbe Republike Srpske za državnu imovinu, ocjenjuje za RSE spoljnoekonomski analitičar, Igor Gavran.

Republika Srpska uporno nastoji, donošenjem zakona, da državnu imovinu upiše u vlasništvo entiteta.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine do sada je u više odluka potvrdio da je država, a ne entitet, vlasnik imovine u BiH. Takvo stajalište podržavaju upravo i predstavnici zapadnih zemalja u Bosni i Hercegovini.

Kineske investicije

Bosna i Hercegovina je uključena u inicijativu Saradnja 17+1 koja je rezultat nastojanja kineske vlade iz 2012. godine da promoviše i unapređuje poslovne odnose sa državama srednje i istočne Evrope.

Saradnja je dio šireg kineskog projekta revitalizacije puta svile, koji nosi službeni naziv inicijativa "Pojas i put".

Do sada su skoro sve kineske investicije u Bosni i Hercegovini bile u oblasti energetike i infrastrukture.

Prema podacima Agencije za strane investicije (FIPA), njihova vrijednost je između 1,9 i 2,9 milijardi evra.

Većinu projekata u Bosni i Hercegovini, Kina realizuje u Republici Srpskoj.

Ključna zamjerka na kineske poslove u BiH odnosi se na nedovoljnu transparentnost, odnosno držanje dalje od očiju sklopljenih ugovora o poslovima sa kineskim kreditorima i kompanijama.

Primjeri kineskih dužnika

Najpoznatiji slučaj prezaduženosti u regiji Zapadnog Balkana je kineski dug Crne Gore.

Ta zemlja je jedina zemlja Evrope i jedina članica NATO-a koja se nalazila u navodnom riziku od dužničke zamke Kine.

Crna Gora je 2015. godine uzela 944 miliona dolara kredita od kineske Exim banke. Tim novcem kineska kompanija CRBC gradila je dio autoputa.

Planirana 14-godišnja otplata trebalo je da počne 2021. godine bez zaštite od valutnog rizika.

Zbog poteškoća u vraćanju kredita, prijetila je opasnost da Kina postane vlasnikom dijela autoputa, nekog drugog objekta ili teritorije u Crnoj Gori.

Kineski zvaničnici su više puta istakli zainteresovanost za luku Bar.

Zbog opasnosti po državne finansije, Evropska komisija je pomogla crnogorskoj Vladi da se, uz pomoć dvije američke i dvije evropske banke, zaštiti od valutnog rizika, jer je kredit sa Kinezima uzet u dolarima čija je vrijednost varirala u odnosu na euro.

Do sada su uplaćene četiri rate ovog kredita.

Džibuti je od Kine 2013. godine uzeo 1,4 milijarde dolara kredita od kineske Exim banke, što je do 2018. godine dupliralo javni dug na 71 posto bruto društvenog proizvoda te afričke države. Tim novcem su građeni željeznica i luka.

Kina je 2018. godine preuzela upravljanje dijelom luke Doraleh u Džibutiju . I istoj luci je 2017. godine otvorila svoju prvu vojnu bazu u inostranstvu.

I Šri Lanka je u periodu od 2007. do 2016. godine uzela oko milijardu dolara od Exim banke. Tim novcem su kineske kompanije 2012. godine izgradile luku Hambantota.

Pošto Šri Lanka nije mogla da vrati kredit, istu luku je 2017. godine ustupila Kini na 99. godina.

Koliki su ukupni zajmovi Kine?

Jedna od posljednjih studija pokazala je da je od 2008. do 2021. godine Kina potrošila 240 milijardi dolara za pomoć za 22 zemlje iz "Pojasa i puta" koje nisu mogle redovno vraćati kredite za razne projekte.

Studiju su radili istraživači Eiddata (AidData), Svjetske banke (World Bank), Harvard Kenedi škole (Harvard Kennedy School) i Kil instituta za svetsku ekonomiju(Kiel Institute for the World Economy).

Studija je objavljena 28. marta, za koju britanski list Fajnenšl tajms (The Financial Times) navodi da je prvi pokušaj da se ustanove ukupni zajmovi Kine za pomoć na globalnom.

Kina je, prema toj studiji, dala gotovo polovinu, 104 milijarde dolara zajmova za spasavanje zemlja u razvoju samo između između 2019. i kraja 2021. godine.

Neke od 22 zemlje kojima je Kina dala kredite za spasavanje - uključujući Argentinu, Bjelorusiju, Ekvador, Egipat, Laos, Mongoliju, Pakistan, Surinam, Šri Lanku, Tursku, Ukrajinu i Venecuelu - takođe su dobili pomoć MMF-a.

Međutim, ukazuje Fajnenšel tajms, postoje velike razlike između programa MMF-a i kineske pomoći.

Jedna je da kineski novac nije jeftin – u studiji se navodi da uobičajen zajam za spasavanje MMF-a dolazi s kamatom od dva odsto, dok je prosječna kamatna stopa vezana za kineski kredit za spasavanje pet odsto.

(RSE) Foto:Patria

Komentari / 72

Ostavite komentar
Name

Jaran

04.04.2023 19:55

Sve sto nude treba uzet. Svakakoce vracat bih a.ne rep srp.

ODGOVORITE
Name

Re Jaran

04.04.2023 20:34

E jesi budala i to baš. Prvo se nauči pravopisu. Krezubi Milin glasac, stvarno si velika budala.

Name

Re

05.04.2023 03:22

Upravo zbog ovaki budala kao ti i tvoj Baja narodce da vraca 300 godina kredite kojeste vi opljackali.Glupi narod koji je sebi na vlast postavio mafijase zaduzuje i unucad i praunucad i svu svoju imovinu stavlja na dobos

Name

Samo mufljaža

05.04.2023 03:32

Kakvim Kinezima, Kinezi su samo paravan, a sve to on predaje samo sebi, kao i sve ostalo do sada!

Name

Logika

05.04.2023 03:39

Ja znam dosta njih koji su uzimali kredit da vrate kredit. Svaki je zaglavio do guše.

Name

Šipovo

05.04.2023 03:50

Tama

Name

Lažni car baja strašni

05.04.2023 04:19

Čega se god dohvatim u rs, imam osjecaj da su mi to preci ostavil

Name

Re

05.04.2023 05:13

Kad mi banka ne odobri kredit, ja odem kod zelenasa. Kraj je poznat. Haha haha

Name

???

05.04.2023 05:35

Znaci sva vrata u Evropi su zatvorena, dok ide prema Kini!!!

Name

lila

05.04.2023 05:48

A RS je u Americi pa će im biti fino!

Name

Уб

05.04.2023 06:11

М.Додик и СНСД ће уништити Р.Српску за коју смо ратовали,многи су заложили и своје животе да би имали слободу и лепши живот. Додик то полако крчми! Доћи ће неумитно време,када ће завршити као Мило.

Name

Re Jaran

05.04.2023 07:12

E moj jarane, dok tebi dodje iz guJice u glavu, tada ce vec uveliko tvoja djeca i unuci vraćat novac koji je potrosio neko drugi. Gradjanima u RS jos nije jasno zasto je velika borba za zakon o drzavnoj imovini. Upravo odgovor na to pitanje vam daje naprijed navedena tema, odnosno veliki zajmovi i obveznice. Svaki kreditor i finansijer prije samog davanja kredita ili kupovine obveznica, prvo gleda garancije kako ce se vratit novac, a daleko je veca i komplikovanija procedura založit imovinu BIH, nego RS-a. Da je drzavna imovina prešla na RS, davno bi vi u skolama učili ruski i kineski jezik. P.S. Ipak mislim da vecinu obveznica koje emituje RS kupuju domaći i regionalni tajkuni, kako bi lakše oprali novac, a nepovoljni krediti su iskljucivo od lihvarskih banaka i ovakvih drzava kao sto je Kina.

Name

Re Jaran

05.04.2023 09:36

Ja mislim da ovo i jeste igra politickog Sarajevada pusti Dodika da se zaduzuje koliko hoce dok ne propadnemo Sarajevo da hoce moglo bi to sprijeciti jer su to ipak medunarodni poslovi sto spada u domen drzave

Name

Jevto

05.04.2023 10:15

Ovaj ludak Doda svece da nas proda..

Name

Re jaran

05.04.2023 10:30

dobro si rekao BiH će vraćati, jer ne znamo hoće li biti ovakvo unutrašnje uređenje

Name

Re Jaran

05.04.2023 11:21

Vidim da nisi cuo za alociranje kredita. Da jesi, znao bi da onaj ko uzme kredit, taj ga i vraca, ili mu se uzme od imovine ono sto je zalozio kao garanciju. Mi u BiH nemamo nikakav garantni fond ili fond slicne namjene za servisiranje duga nizih nivoa vlasti u slucaju prestanka plaćanja rata. Prema tome, Jarane, stegni kais da odvojis od usta, posto te vozd vec navukao na tanak led. Meanwhile, federalne penzije danas skočile jos 5% na preko 500 KM za minimalnu, pa vi vidite...

Name

Ipe

04.04.2023 19:57

Ne prođe jedan dan,a da ne zajmaš.BAGRO sve će otići na doboš.

ODGOVORITE
Name

zoki

04.04.2023 20:23

Jaran Kaka bih kakvi bakraci gledajte svoja posla nas ostavite na miru Da nebi opet bilo babo diraju me

Name

Rw zoki

05.04.2023 03:38

Možda bi bilo Klintone pomozi ,evo ih pred Banja Lukom .

Name

Re Zoki

05.04.2023 04:55

Pazi ti da nebi bilo Bajo pali traktor uprezi volove i bjezi.

Name

bravo

05.04.2023 08:22

za Zoru dobro je rekla da ima para a da nisu na računu viša matematika joj je u malom prstu

Name

Logicno

04.04.2023 20:03

Narod nece na proteste , ovce

ODGOVORITE
Name

Ipe

04.04.2023 22:53

Dodik je prisvojio RS i sad ko da mu je to ćaćevina,pa krčmi i prodaje,a sve "U ime institucija RS-a,bitno da šume i rijeke nije prodao,i to ne može založiti kao koleteral,ako ne vrati pare.BAGRA

Name

Rebravo

05.04.2023 10:28

Svi mi imamo para, al nisu na racunu

Name

STATISTICAR

04.04.2023 20:03

STABILAN BUDZET RECE ZORA VIDOVIC.DODIK RECE DA REPUBLIKA UREDNO IZMIRUJE SVOJE OBAVEZE.NIJEDAN DOMACIN NE POZSJMLJUJE MOVAC AKO MU JE U KUCI STABILNO STANJE.DA SU SVI PRELETACI IZ SDS I PDP KPJI SU PRESLI U VLADAKUCI TABOR OSTALI PRI ONOM STO SU O CELNICIMA SNSD GOVORILI PRE ORELASKA,REPUBLIKA SROSKA NEBI DOSLA U DUZINSKO ROPSTVO.ZASTO SADA TAMO NEMAJU ISTI STAV,VJARIVATNO IM ZAMIRISALE PARE,STANOVI U BEOGRADU NA VODI,VIKENDICE NA FRUSKOJ GORI ,KOPAONIKU I ZLATIBORU.PREZIVICE OVAJ NAROD.VRATICE NEKO DUG,ILI CEMO SE POKUNJITI PA DATI ONO STO SU BORCI KRVLJU ODBRANILI.

ODGOVORITE
Name

Lsd

04.04.2023 20:11

Zasto i ne bi kad je pola naroda otislo preko granice, a pola spava zimskim snom...boljeg nismo ni zasluzili.

ODGOVORITE
Name

Srbija

04.04.2023 20:20

Ljudi moji dajte se već jednom dignite na noge.Ja ne živim u RS zar ne vidite šta ova budala rasprodaje kompletnu RS ostaće te bez igdje ičega pitate li se gdje će vam djeca živjeti njih nije briga jer njegova djeca mogu živjeti gdje god požele.Neka vam je dragi Bog na pomoći

ODGOVORITE
Name

zoki

04.04.2023 20:21

Jet bezobrazan umjesto da pokloni bn televiziji on daje Kini

ODGOVORITE
Name

IzMase

04.04.2023 20:26

Kada neko kaže da radi za Amerikance. Neće ni oni sa nekim ko ima ovaj nivo italigencije.

ODGOVORITE
Name

Pobogu a

05.04.2023 05:53

Narid pretvorili u sirotinju i gastarbyjtere sluge nadnicare podobne ucijenjene svu imovinu drzavnu tj naridnu prodJe harci kao svoju cacevinu nevjerovatnooo 21 vijek korumpirani politicarj balkandki e Jugislyvije milioneri milijarderi a narod u nesrajanju bjezi gladan bijedan diromastvoooo za inisaa oni iznad tskona kso neki borci za narod opljackani sa domacimi bjelosvjetskim hostaplerimaa urezenii zaduzili i nerojene bahacenjeee kaligule 21 vijeka

Name

RE JARAN

04.04.2023 20:28

Ti zemljače nisi u stanju riječ ispravno napisati a navodno znaš šta je ekonomija i obaveznice,tugo moja.

ODGOVORITE
Name

Joja

04.04.2023 20:41

?

ODGOVORITE
Name

Re Joja

04.04.2023 22:17

Eeej Joja,imas pozdrav od Milana zvanog "Magare".

Name

Laktasi

05.04.2023 05:43

Izbacivaće nas iz vlastitih kuća i stanova a narod ćuti.Ovi nema ni u Tunguziji?

Name

BOB ROCK

04.04.2023 20:56

Jel ovaj krmak na slici taj Dodik?

ODGOVORITE
Name

Cccc

04.04.2023 21:19

Lopovi kinezi hoće zarade na nama dok nam ameri i zapad poklanjaju milijarde i pride pošalju i osiromašenog uranijuma a mi budale se zalijepili za kineze.

ODGOVORITE
Name

XXXX

04.04.2023 21:30

Dodik je uvijek bio i ostao uz svoj narod i sa svojim narodom i on će uvijek biti uz svoj narod sve dok narod mogne izdržati

ODGOVORITE
Name

Idealno

04.04.2023 22:48

Ha ha, pa možda Dodik i ide na tu varijantu da kinezi postave vojnu bazu u Bakince...

ODGOVORITE
Name

Pale

04.04.2023 23:58

Ovaj narod je stoka,cast ljudima iz Bijeljine!!!!

ODGOVORITE
Name

Glasajte

05.04.2023 03:50

Protiv Eu protiv zakona i reda eto vam.

ODGOVORITE
Name

Re Jaran

05.04.2023 05:27

Moj Jarane,ne zaboravi da je vraćanje dugova i smrt neizbježno.Nebudeli RS vraćala dugove a dala garancije,neće ni postojati,svak će doć po svoje. Zato bolje da se ne vra će a na entitet državna imovina jer našem gazdi treba da je založi a onda nećemo džabe ni vode piti,ni u rijekama se kupati,ni imati drva za naložiti,sve će biti tuđe.Pročitaj malo kako Kinezi žive i razmisli dali bi i ti tako htio!??

ODGOVORITE
Name

Milan

05.04.2023 05:29

Kreditori su svi isti i strogi jer niko ne daje pare džabe, i ovo je globalno posmatrajući veliki šamar za zapad jer nemaju više ekskluzivnu moć da samo oni daju kredite, a ovaj iz Federacije BiH što komentariše za njega bi bilo bolje da komentariše za događaje na svojih 23% BiH.

ODGOVORITE
Name

Re Milan

05.04.2023 07:14

Magare samo se znate zaduzivati,lagati i krasti. Kako ti lazes,tako ti Bog pomogao!

Name

Znaci

05.04.2023 07:48

Ti si onaj do 51%.

Name

Re

05.04.2023 08:06

Lopovi se samo zaduzuju i kradu od naroda.

Name

duduk

05.04.2023 05:35

dodig će to prodati BIH i ugasiti RS.

ODGOVORITE
Name

Istina

05.04.2023 05:35

Dali on ima još šta založiti po svim svojih glasača,koji nisu svjesni da možda već spavaju u tuđoj kući.Kad postanu svjesni biće kasno,umjesto na pa ih komšija sa kojima nas zavađa do će nove gazde sa svojim pravilima.Već su počeli dolaziti strani radnici,brzo bi mogli azijati postati većina,ući u naše kuće kao zetovi,snahe,unučad?

ODGOVORITE
Name

Pitanje

05.04.2023 05:50

Je li nas Kinezi ucjenjuju prilikom kreditiranja? Da treba da prenesemo nadležnosti na zajednički nivo, povećamo akcize i poreze, liberalizujemo određene privredne sektore, usvojimo određene zakone po njihovoj mjeri, itd. Koliko vidim: NE. Prema tome, u svakom slučaju bolja opcija od bilo koje sa Zapada: MMF, WF, itd.

ODGOVORITE
Name

lila

05.04.2023 16:40

Eto ti tvoj nivo nadležnosti, baš ti je super!

Name

+

05.04.2023 06:13

MESAR, ŠVERCER. NJEGOVI NEĆE BITI GLADNI. I DA MU STALNO DOLAZE NA VRATA ONA LABAŠČAD, DA NAPLATE 7,5O KM. A MI NIKAD JE NE GLEDAMO. PENZIJA NEDOSTIŽE NIGDJE. A TEK ONI KOJI I NE RADE. BANDA SEBIČNA JE ON.

ODGOVORITE
Name

Mo

05.04.2023 06:28

Ma divno, odavno smo rasprodati i robovi da bi baja i njegovi pajtasi imali milijarde na privatnim racunima, samo to jos ne znamo.

ODGOVORITE
Name

MILORAD DODIK ŠLJAM

05.04.2023 06:33

LOPOV i KRIMINALAC milorade, svi znaju ko si, i "djeca" ti tvoja znaju ko si

ODGOVORITE
Name

Ahh

05.04.2023 07:22

Pa sve sto radi je u dogovoru sa strancima i svi imaju cara, da je tako pokazalo se na izborima, godinama dopustili da se izbori kradu

Name

Tatar

05.04.2023 07:47

Ja mislim da ćemo mi postati jedna od kineskih provincija sa domaćim nazivom Dodikistan ili Dodikina.

Name

Logično

05.04.2023 06:39

U Kini su na vlasti komunisti !

ODGOVORITE
Name

Maki

05.04.2023 06:43

Čak ni kredit nije problem ako se uzme od MMFa ili drugih zapadnih institucija i drzava. Ali Kina je nemilosrdna. Sve evropske zemlje su definitivno odustale od kineskih investicija i kredita. Kina da kredit uz uslov da puteve, pruge, luke grade kineske firme. Zatim dovedu kineske radnike i taj objekat izgrade i prakticno uzmu sebi za narednih 100 godina. To su uradili par puta u Grckoj. Uzeli su im dvije luke na 99 godina. Od tada vise niko ne radi sa kinezima. Kina je diktatura i to najgora na svijetu.

ODGOVORITE
Name

Dejan

05.04.2023 06:48

Tekst sam pročitao detaljno sta je poenta.Da uzimamo kredite od zapada i da radimo sve kako nam narede.Ako ne radis tako nema finansiranja.Narsvno da se treba okrenuti Kini i Rusiji.

ODGOVORITE
Name

lila

05.04.2023 16:44

Oni hoće sigirnost da ćeš vratiti kredit i nadaju se da se reformama može doći do više novca. Kina ne želi da ti vratiš kredit nego se nada da ćeš propasti, da mogu namiriti iz narodne imovine i donositi odluke sami. Na tebi je da odlučiš!

Name

Realista

05.04.2023 06:54

Zato se i bori za državno zemljište i šume. Da bi kasnije mogao ih davati (prodavti) Kinezima. Niko ne priča da je vlada promijenila zakon o koncesijama i dala mogućnost strancima da uzimaju državno zemljište na 50 godina.

ODGOVORITE
Name

Nada

05.04.2023 07:05

Gladni tj. lijeni Srbi, i narod i vlast ne umiju bez kredita. Djeca dižu kredite za preskupe stanove da se osamostale a roditeljske kućerine, valjda su i njihove u budućnosti a koje su još u kreditu, ostaju prazne. A za te kredite država digla kredite a digla kredite, i za plate i penzije npr. I tako u krug, svi srljamo u propast. Glad nema granicu tj. mjeru. A o prnjama na kredit da ne govorim. Malo ko, ko to radi, to i mora. Plate u elektro firmama u Republici Srpskoj iz kredita. Tu nema e od ekonomije. Samo krađa pa ko može više.

ODGOVORITE
Name

Du

05.04.2023 07:06

Zločinac

ODGOVORITE
Name

Želimir

05.04.2023 07:09

Kakva volusina.

ODGOVORITE
Name

Aferim

05.04.2023 07:43

Aferim

ODGOVORITE
Name

Sve smo to

05.04.2023 07:53

Mi mogli izgraditi, zajednicki bez kredita.... Ali takav je izmontirani sistem.... Ko jami, jami.... Obicni gradjani ce platiti ceh...

ODGOVORITE
Name

Kinezi

05.04.2023 07:59

Su sada atraktivni u tom smislu. Zapad je u kolapsu sve vise a nikada nije ni bio sto se i pokazalo po pitanju toga i mnogo cega.... Nema pljacke vise ni na silu....

ODGOVORITE
Name

Sagitarius

05.04.2023 08:19

Na kraju, kada se sistem finansijski potpuno uruši, i kolabira, zbog prezaduženosti i nemogućnosti vraćanja silnih dugova, predstoji nam dužnićko ropstvo, i sasvim je nebitno dali ćemo postati Kineska ili Britanska jeftina kolonija, bitno je da više nećemo biti svoji na svome!!

ODGOVORITE
Name

Pero

05.04.2023 08:39

Narode umjesto sto pisemo od kuce komentare dizi se na noge dok ne bude kasno. Nema se cega bojati., sve je uzurpirao jedan primitivac koji se boji svoje sjene. Pa vidite u Evropi kako se narod bori sa policijom ili vama treba neki vodja. Gore ne moze ustvari moze ako se ne reaguje.

ODGOVORITE
Name

Repero

05.04.2023 10:49

Ako nevalja Dodik, otkud onoliki narod , kad je snsd organizovao proteste

Name

Srbac

05.04.2023 10:34

Zoro gladni smo

ODGOVORITE
Name

Sejttan

05.04.2023 13:34

Sve u svemu, kriticna masa je dala glas Dodiku. Da ih je duplo manje glasalo za Dodika onda tesko da bi Dodik mogao toliko pokrasti izbore.. Narod Srpski je odgovoran za sve.. Ne Milorad. Milorad vise nije odgovoran..On ne pokazuje odgovornost a narod mu je ne trazi. A ako narod ne trazi onda nije ni Dodik odgovoran. Dodik je shvatio da narod od njega nista ne ocekuje. Sto bi se patio. Dizi kredite i eto para za narod. . Narod hoce hljeba i igara, Zmaja i korida.

ODGOVORITE
Name

Nezgodan

06.04.2023 05:21

Nije mi jasno zasto se ljudi toliko brinu oko ovoga. Pa RS je puna prirodnih bogatstava koje se mogu u buducnosti prodati da bi se dug otplatio. Na primjer, gotovo svaki gradjanin ce moci da proda jedan bubreg, komad koze, kao i dio jetre, za potrebe transplantacije, i eto nekoliko desetina hiljada evra po gradjaninu za vadjenje iz dugova!!! Svijetla buducnost je tu, samo se ne vidi od silnog mraka.

ODGOVORITE
Name

Zox

06.04.2023 07:18

Marš bagro lažljiva. Ako je toliko loše zašto ne idete u svoju matičnu državu englesku hebali vas oni u dupe lažljivo.

ODGOVORITE