Kijosaki je, međutim, osporio ideju povratka, ističući probleme sa tržištima derivata. On je takođe upozorio da je teška povezanost Banke Japana sa tržištima derivata dovela banku u ranjiviju poziciju i preti većim efektima po globalnu ekonomiju.
"Banka Japana je finansirala derivate. Derivati su kvadrilion dolara. To je 1000 triliona", objasnio je u četvrtak u emisiji.
Pored problema sa tržištima derivata, analitičar je kritikovao navike štampanja novca zajedno sa agresivnom strategijom povećanja kamatnih stopa Federalnih rezervi.
"Od 2008. kamate padaju, padaju, padaju, padaju. Odjednom, kamatne stope rastu. Predsedavajući Federalnih rezervi Pauel je podigao kamatne stope brže nego ikad u istoriji. Tako neko kaže, 'pa, on imitira Vokera'. Pa, bivši predsednik Feda Pol Volker je godinama podizao kamatne stope. Pauel to radi mesecima”, rekao je Kijosaki.
Kijosaki se nije tu zaustavio sa upozorenjem o predstojećem kolapsu banke, dodajući da bi implikacije mogle dati Kini još jedan put za utvrđivanje globalne dominacije.
"Džim Rikards je to najbolje rekao. On to naziva valutnim ratom… pa sam zato veoma zabrinut”, rekao je Kijosaki voditelju Nejlu Kavutu.
"Kina nam diše za vratom", dodao je.
Dok je američki dolar postao globalna rezervna valuta 1940-ih, Kina je preduzela agresivne korake da se ekonomski takmiči i zameni dolar juanom. Njihov rastući uticaj kroz napore kao što je Inicijativa Pojas i put samo je prikupio veću podršku ovoj komunističkoj zemlji, prenosi Foks biznis.
"Problem sa Amerikancima, mi živimo u akvarijumu. Ne možemo da vidimo stvari kakvim ih vide svi ostali. A upravo sada, BRIKS – Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika, i Saudijska Arabija, oni će da se prebace na kineski juan, a to će nam vratiti trilione dolara", rekao je Kijosaki.
Kijosaki je upozorio da ovi faktori već izazivaju potrese i da investitori treba da budu na oprezu.
(B92) Foto: EPA-EFE/FRANCK ROBICHON
Komentari / 11
Ostavite komentarDevijant
31.03.2023 13:37Podizanje kamatnih stopa nije veliki problem.Kako ekonomija raste i napreduje prirodno je da će inflacija postajati sve veća.U jednom trenutku se kamatne stope moraju povećati, kako bi se inflacija smanjila na minimum.Povećanje kamatne stope najviše smeta onima koji već imaju najviše novca, pa taj novac ne mogu da ulažu i gomilaju još više novca.Problem je u tome što je podizanje kamatnih stopa previše dugo odlagano.What's go up, must go down i to je osnovni princip ekonomije.Drugi problem je državni dug i on povezan sa prvim problemom.
ODGOVORITEDabogda
31.03.2023 15:24DABOGDA SVE PROPALE I SVI LOPOVI I GIGANTI STO SU BESPRAVNO DOSLI DO PARA OSTALI BEZ CENTEZA,
Osnovni princip
31.03.2023 21:56Je realna vrijednost (resursi, radna snaga i gotov proroizvod)..Tacka
Tatar
31.03.2023 13:39Samo padajte polako ali sigurno A mislili ste da tako i radite
ODGOVORITEMirko
31.03.2023 14:11Smutna vremena, nešto se veliko valja od onih koji kontrolišu ovaj svijet. Treba samo ostati miran i pribran.
ODGOVORITEMiroslav
31.03.2023 14:32Moram do Japana, propadose mi Jeni. Ali kako, kad i avioni zezaju, strajkuju radnici? Pisi propalo, a zaomi je bas.
ODGOVORITESasvim ozbiljno
31.03.2023 19:09Stamparije su SAD, Njemackoj i Japanu Sasvim slucajno, ali ne i najveci razvoj su imali od stanjcanog....
To je,trebalo
31.03.2023 14:57Ranije razmišljati,kako bi se uklonio "uzrok",umjesto što se sad trudite da ublažiti posljedice...
ODGOVORITEPrnjavor
31.03.2023 17:15Ma nema,svet se trese,raspada se EU,SAD,NATO....živio putin,živila bratja russi....de ba saberite se,i nekenj***puno.,treskate gluposti..i gde nađete sve te "eksperte"?
ODGOVORITE#
31.03.2023 17:49Ko će od toga imati korist?
ODGOVORITETramp ->Trampanje
01.04.2023 05:22Sta ce nam banke? Hajmo uvesti robnu trampu!
ODGOVORITE