Gore banke po Bejrutu, građani traže ušteđevinu

Desetine libanskih demonstranata napalo je banke u finansijskoj četvrti Bejruta i blokirali puteve protestvujući zbog neformalnih ograničenja u smislu podizanja gotovine, koja su na snazi godinama zbog loših ekonomskih uslova u toj zemlji, piše Rojters.

Svijet 16.02.2023 | 14:01
Gore banke po Bejrutu, građani traže ušteđevinu

Na meti demonstranata našlo se šest banaka pošto je libanska funta dostigla novi rekordni nivo, izjavio je Despositoros Outcri, koji predstavlja libanske štediše čiji novac, odnosno štednja ostala je zarobljena u bankarskom sektoru Libana.

Prva je stradala banka u naselju Badaro.

Libanske banke su od 2019. uvele ograničenja na isplatu u američkim dolarima i libanskim funtama, što nikada nije dobilo zakonsku podlogu, što je dovelo do toga da besne štediše traže od banki pristup svom novcu putem tužbi, ali sve više i pretnjom silom.

Naime libasnka funta izgubila je trenutno 98 posto svoje vrednosti otkako je propao finasijski sektor u toj zemlji. Vrednost libanske futne je toliko obezvređena da za jedan dolar dobije se 80.000 libanskih funti. Inače dva dana ranije u ponedeljak vrednost je bila 70.000 funti.

Centralna banka Libana nije odgovorila na zahtev Rojtersa za odgovor zašto je vrednost libanske funte toliko pala i šta su uradili da zaustave sunovrat valute i konsoliduju finasije.

Kancelarija premijera Libana je odgovorila da je u toku akcija da se finasijski sistem zemlje stabilizuje. Liban se inače u aprilu 2022. obavezao Međunarodnom monetarnom fondu da će sprovesti potrebne reforme kako bi dobio pomoć i stabilizovao finasije u zemlji, ali kako se bliži april 2023 nije uspeo, piše Rojters.

(Kurir)  Foto: Reuters Printscreen
 

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

BL

16.02.2023 13:12

To je kad je drzava podijeljenja i korumpirana. Jedna veca katastrofa i sve ode niz brdo. Ovo nama slijedi cim se ne bude mogao vracat kredit a drugi nam nece htjet izdat novi.

ODGOVORITE
Name

Na tome je

16.02.2023 14:14

Sotona i radila.

Name

Gedzo

16.02.2023 14:05

Jadna je drzava koju takva vlast vodi prema MMF.. Mafijasi i kriminalci udruzeno sa profiterima iz MMF uzimaju novac. MMF kao trazi nisku kamatu. Trazi javno a iza zavjese valja doplatit. Ali platice gradjani.

ODGOVORITE
Name

Goran

16.02.2023 20:28

Pare se drze u slamarici.

ODGOVORITE
Name

...pa ti vidi sta ces

16.02.2023 21:25

Kad izgore banke,nema gotovine al' bez brige stize digitalna lova.

ODGOVORITE
Name

Sydney

17.02.2023 05:32

1$ = 80000 libanskih funti, Znaci i tamo su svi milijarderi kao u yugi devedesetih, I kod njih plate se isplacuju u milijardama

ODGOVORITE