Šta od 1. januara mozete unijeti u Hrvatsku i EU?

Sa prvim danom nove 2023. godine Hrvatska je i zvanično pristupila eurozoni, ali i Schengenu – najvećem području slobodnog kretanja roba i ljudi u svijetu. U skladu s tim važe i nova pravila za prelazak granice i prenosa robe.

Republika Srpska 03.01.2023 | 13:51
Šta od 1. januara mozete unijeti u Hrvatsku i EU?

Republika Hrvatska je od 1. januara postala 20. članica evrozone, a postala je i novom članicom šengenske zone. Od ovog datuma počeo je i period dvojnog opticaja koje će trajati do 14. januara tokom kojeg će građani ove zemlje osim evra, plaćanja vršiti i u dosadašnjim kunama.

Nakon pomenutog datuma, kuna će i zvanično otići u prošlost i evro će postati zakonsko sredstvo plaćanja.

Ukoliko ste se mislili zaputiti ka Hrvatskoj, trebali bi znati i za nova pravila koja su stupila na snagu, a koja se tiču prenosa robe u ovu zemlju.

Dosta je nejasnoća i nelogičnih odluka, no one se moraju poštovati kako bi se izbjegle kazne koje su u nekim slučajevima veoma rigorozne. Večernji list je tim povodom objavio spisak svih stvari koje smijete, odnosno, ne smijete unositi u Republiku Hrvatsku.

Prvo treba napomenuti kako se ova lista odnosi na uvoz robe iz zemalja koje se nalaze izvan EU, s izuzetkom Švicarske, Islanda, Norveške, San Marina, Andore i Lihtenštajna. Dakle, za ova posljednje nabrojane države vrijede ista pravila kao da prevozite robu unutar EU te tu nema nikakvih ograničenja.

Još neka posebna pravila vrijede za Farske Otoke i Grenland, ali da se dodatno ne bi komplikovala ionako duga lista, te dvije države su izostavljene s ovog spiska.

Duvanski proizvodi

Putnici u vazdušnom saobraćaju u Hrvatsku mogu unijeti nešto više duvanskih prerađevina od onih koji putuju drugim oblicima saobraćaja. Oni u vazdušnom saobraćaju mogu unijeti 200 cigara, 100 cigarillosa, 50 cigara i 250 grama duhana za pušenje.

Osobe koje putuju cestovnim ili željezničkim prevozom mogu unijeti 40 cigareta, 20 cigarillosa, 10 cigara i 50 grama duhana za pušenje. Svi putnici mogu unijeti jednaku količinu od 50 grama grijanog duvanskog proizvoda, 10 mililitara e-tečnosti te 50 grama tzv. novih duvanskih proizvoda iz članka 94. stav 2. Zakona o taksama.

Alkoholna pića

Kad su u pitanju alkoholna pića, jednaka pravila vrijede i za putovanja putnim, vazdušnim i pomorskim prevozom – svima je dopušteno unijeti 16 litara piva, 4 litre vina te 2 litre alkoholnih pića koja imaju manje od 22% alkohola, odnosno, jedan litar jačih alkoholnih pića. Ako želite plaćati taksu moguće je, uz uslov da ste stariji od 17 godina, unijeti 800 cigareta, 400 cigarillosa, 200 cigara, kilogram duvana, 10 litara žestice, 90 litara vina, 110 litara piva te 100 mililitara e-tečnosti, a sve preko toga nećete moći unijeti čak ni uz plaćanje.

Hrana

Meso, riba, sir, mlijeko, jaja i ostali proizvodi životinjskog i biljnog porijekla Carinski službenici obavljaju službene kontrole proizvoda životinjskog podrijekla koji čine dio ličnog prtljaga putnik, tako da uopšte nije dopušteno unijeti meso i mlijeko te proizvode od mesa i mlijeka.

Dopušteno je po osobi unijeti 20 kilograma svježe, sušene, kuvane, osoljene ili dimljene ribe, kozice, rakove i dagnje. Kada su u pitanju drugi proizvodi životinjskog porijekla, poput meda, jaja, proizvoda od jaja, mesa puževa ili žabljih krakova, tu je dopušteno unijeti do 2 kg po osobi. Svježeg voća i povrća, osim krompira, smijete unijeti do 5 kilograma.

Ostali proizvodi

Putnici iz trećih zemalja (npr. BiH, Srbija, Crna Gora, Albanija…) mogu u Hrvatsku unijeti do 2 kilograma mlijeka u prahu za dojenčad i posebne hrane koja se koristi zbog medicinskih razloga te za unos hrane za kućne ljubimce koja se koristi zbog zdravstvenih razloga uz uslove da ne zahtijeva držanje u frižideru prije otvaranja.

Bez ograničenja ili u količini za ličnu upotrebu, svi putnici u Hrvatsku mogu unijeti hljeba, kolača, keksa, vafla i oblatni, dvopeka, tostiranog hljeba i sličnih prepečenih proizvoda s manje od 20 % prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja koji su trajni na sobnoj temperaturi.

Bez ograničenja se mogu unijeti i brojni drugi proizvodi poput čokolada i slastica (uključujući slatkiše) s manje od 50 posto prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja, dodataka hrani pakovanih za krajnjeg potrošača koji sadržavaju manje količine (ukupno manje od 20 %) prerađenih proizvoda životinjskog porijekla, masline punjene ribom, tjestenina i rezanci, koncentrati supe i poboljšivači okusa.

Unos lijekova

Unošenje gotovih lijekova za lične potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim najviše za liječenje do mjesec dana (uz uslov da su odobreni od nadležnih tijela zemlje proizvođača) i to uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije (prepisa istorije bolesti, potvrde ljekara).

Konkretno, kada se određuje visina kazne bitno je šta i koliko toga ste pokušali prošvercovati.

(Klix   Foto:DW)

Komentari / 9

Ostavite komentar
Name

Realista

03.01.2023 13:49

Aj cigare razumijem jer su tamo dosta skuplje ali ostalo nema svrhe nositi jer je tamo sve isto ili jeftinije.

ODGOVORITE
Name

Istina

03.01.2023 14:01

Poucen mojim iskustvom,mogu vam reci da vam je najbolje da ponesete samo pare jer nikad ne znate ko i kako ce biti daspolozen na granici!

ODGOVORITE
Name

Re

03.01.2023 16:16

Upravo tako! Meni su htjeli da naplate ram za sliku, i to naši, znači nosio iz Evrope u RS! Doduše, bio je lijep drveni ram!

Name

brecalo

03.01.2023 15:07

Koliko se moze unjeti pastete narezaka

ODGOVORITE
Name

Realista

03.01.2023 15:50

Ne trebaš misliti o tom, to je tamo jeftinije nego kod nas. To tamo sirotinja jede.

Name

$

03.01.2023 16:00

Ako su Podravka i Gavrilović ne bi trebalo da bude problema

Name

Za putnike

03.01.2023 15:57

Ponesite samo pare, mi iz Brčkog odemo do Županje i Vinkovaca do Lidla i Kauflanda, cijene su im jeftinije nego naše za 20% plus dobijete povrat poreza od čak 25% na cijeli iznos, vjerujte, da mi je neko prije 3 godine reko da ćemo mi kod njih ići po jeftiniju hranu, ja bi mu rekao da je lud, a sada je došlo obrnuto, umjesto da oni i dalje dolaze kod nas, sada mi idemo kod njih, i vjerujte, može se dosta uštedit, a na granici vas niko ni ne pregleda kad se vraćamo, možeš unijeti šta god hoćeš, neće ti naš carinik ništa reći,.

ODGOVORITE
Name

Prika bn

03.01.2023 19:14

Sve zabrane mogu da razumijem al kad je u pitanju riba tu nesto ne stima. Do 20 kg ribe, cak i svjeze. A nedozvoljavaju slaninu. To je neka sala

ODGOVORITE
Name

Boban

04.01.2023 17:59

Ma taj mamlaz se nizasta i nepita samo nako mlatara znase ko se pita

ODGOVORITE