EU odgodila uvođenje ETIAS-a - Šta to znači za građane BiH?

Mjesecima najavljivan, sistem za informacije o putovanjima i odobravanjem putovanja u zemlje EU, neće još zaživjeti.

Bosna i Hercegovina 19.12.2022 | 08:36
EU odgodila uvođenje ETIAS-a - Šta to znači za građane BiH?

Prvi rok koji je bio postavljen 1. januara naredne godine prolongiran je, a sudeći prema optimizmu iz EU, teško da će sistem biti u upotrebi i tokom sljedeće godine.

Iz Delegacije EU u BiH kažu za DW da uvođenje ovog sistema nema nikakve veze sa bezviznim režimom, koji i dalje ostaje na snazi.

"Evropski sistem za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja (ETIAS) biće automatizovan elektronski sistem koji omogućava ulazak i vodi evidenciju o posjetiocima iz zemalja kojima nije potrebna viza za putovanje u Šengen zonu.

Očekuje se da će sistem postati operativan do kraja 2023. godine", kaže portparol Delegacije u BiH, Ferdinand Kenig.

7 eura po osobi

ETIAS ne uvodi obaveze poput obaveze posjedovanja vize i putnici iz zemalja za koje je omogućen bezvizni režim putovanja u EU, uključujući i one iz Bosne i Hercegovine, i dalje će moći putovati bez vize.

Državljani trećih zemalja kojima nije nepohodna viza za putovanje u Šengen zonu, trebaju prije puta podnijeti zahtjev za odobrenje putovanja procedurom korištenja ETIAS web stranice ili mobilne aplikacije i za to će morati platiti naknadu u iznosu od 7 eura.

"Dobijeno ETIAS odobrenje važiće tri godine ili do isteka važenja putnog dokumenta. Aplikanti mlađi od 18 i stariji od 70 godina biće izuzeti od plaćanja naknade, kao i članovi užih porodica državljana zemalja članica EU ili porodica osoba koje nisu državljani zemlja članica EU, ali koje imaju pravo slobodnog kretanja širom Evropske unije", kaže Kenig.

Građani BiH uglavnom nisu upoznati sa ovim detaljima ili imaju tek informaciju da bi se to moglo desiti.

"Nemam pojma. Prvi put čujem. Išao sam nedavno u Njemačku nisu ništa tražili niti sam vidio na granici da ima nekih oznaka u vezi sa tim", kaže Petar iz Banja Luke, koji smatra da bi nadležni u BiH na granici trebali da daju informacije svojim građanima o svakoj promjeni, uključujuči i ovu.

Bez promjena na granici BiH
Kada je riječ o šengenskom prostoru, iz Granične policije BiH podsjećaju da je to nešto što se sprovodi svakog dana.

Jedina promjena koja će nastupiti u tom smislu, za sada je ulazak Hrvatske u Šengen zonu pri čemu treba imati u vidu mogućnost naknadnih izmjena režima i uslova ulaska u zemlje Šengena.

"Prema informacijama kojima raspolaže Granična policija BiH, nastaviće se kao i do sada, u Republici Hrvatskoj primjenjivati važeće odredbe Zakona o schengenskim granicama, dok će se informacijski sistemi Europske unije (EES i ETIAS) početi primjenjivati od dana kada Evropska komisija donese odluku o tome", kaže za DW Franka Vican Bošković iz Granične policije BiH.

Navodi da na zajedničkim lokacijama graničnih prelaza ulaskom Republike Hrvatske u šengenski prostor, neće biti promjena u vezi načina obavljanja granične kontrole.

Što se tiče konačne odluke, nju će donijeti Evropska komisija, a zemlje zapadnog Balkana na koje se ona odnosi su BiH, Albanija, Sjeverna Makedonija i Crna Gora.

Za sve te zemlje potreban je samo biometrijski pasoš za popunu ETIAS dokumenta.

U suprotnom, potrebna je viza. Što se tiče Srbije, na web stranicama evropskih institucija navodi se da je takođe potreban samo biomerijski pasoš, osim u slučaju izdavanja pasoša od Koordinacione uprave Srbije, kada je potrebna viza za ulazak u zemlje EU.

(DW  Foto: Agencije)

 

Komentari / 11

Ostavite komentar
Name

Mile Bosanac

19.12.2022 08:17

Iste mjere i njima prilikom ulaska u BiH...NA SVIM POLJIMA...

ODGOVORITE
Name

Ha ha

19.12.2022 09:32

Da se pita nas ti ne kontas jos da mlate sa bosnom kao sa praznom vrecom

Name

Re

19.12.2022 10:37

A koliko to njih ulazi u BiH

Name

Dzomba

19.12.2022 19:38

Cijela Slavonija dolazi u Bosnu,,kupuju u Bingu i toče jeftinije gorivo.E i njima uvesti taksu ulaz u Bosnu 20 KM.Pošteno bi bilo.

Name

Ilija cvorovic

19.12.2022 09:13

Poenta je u aplikaciji.Samo da se nesto skida sa plej prodavnice,da se vrte retardirane reklame,da se zaradjuje na aplikacijama.Dabogda vam vise aplikacije glave dosle...

ODGOVORITE
Name

Realista

19.12.2022 09:28

Ne moraš skidati aplikaciju. Otiđi na internet i odradi to na web stranici.

Name

Bijeljinac

19.12.2022 09:34

Problem je što i te mjere koje ti predlaže Oni donose

Name

Realista

19.12.2022 09:30

Hoće da znaju kretanje ljudi, tako bar kažu, ali me interesuje šta sa migrantima? Mi imamo svi biometrijske pasoše koji se skeniraju prilikom ulaska, ne vjerujem da to nije dovoljno, ili su u tolikoj zaluđenosti da je EU nešto najbolje i utopija u koju odabrani mogu ući.

ODGOVORITE
Name

Baja

19.12.2022 10:08

Eto prilike da izglasas zakon reciprociteta svim građanima EU kada ulaze u BiH da se obavezno najave i naravno plate 7 Eur....i trpaj sto vise u džepove...

ODGOVORITE
Name

Milan

19.12.2022 10:38

Koja gov.a su postali ovi u EU! Vidi se da je kod njih raspad sistema i ne znaju gdje udaraju! Samo neka nastave podržavati Ukrajinu da ako bogda počnu i oni plaćati 10 evra litru goriva kao što je ovdje kod nas bilo u ratu!

ODGOVORITE
Name

Idealno

19.12.2022 14:46

Lažeš Milane, cijena goriva u ratu, a i sada je skoro ista...