RSE otkriva šta sadrži prijedlog Berlina i Pariza

Mogućnost međusobnog priznanja ili članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama (UN), za šta se javno zalažu kosovski političari, ne pominju se u dokumentu u koji je uvid imao Radio Slobodna Evropa (RSE).

Srbija 11.12.2022 | 21:52
RSE otkriva šta sadrži prijedlog Berlina i Pariza

Jednaka prava Srbije i Kosova, poštovanje teritoritorijalnog integriteta i nepovredivost granica, priznanje državnih simbola i poseban aranžman za srpsku zajednicu na Kosovu, ključni su elementi predloga koji je na stolu u Prištini i Beogradu.

Mogućnost međusobnog priznanja ili članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama (UN), za šta se javno zalažu kosovski političari, ne pominju se u dokumentu u koji je uvid imao Radio Slobodna Evropa (RSE).

Reč je o prvoj verziji plana koje su strane dobile krajem leta, a koji je u javnosti poznat kao francusko-nemački predlog za dijalog.

Nekoliko izvora u Briselu i ključnim evropskim prestonicama je potvrdilo verodostojnost teksta u koji RSE ima uvid.

Od kraja leta kada je predat stranama, ovaj predlog služi kao osnova za razgovore u susretima lidera u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.

Iako je nekoliko verzija objavljeno u proteklom periodu u medijima, ključni akteri u Briselu, Beogradu ili Prištini ni jednom nisu potvrdili autentičnost tekstova, iako su priznali da novi takozvani francusko-nemački plan postoji.

Na marginama samita EU-Zapadni Balkan, šef evropske diplomatije Josep Borrell (Žozep Borelj) je novinarima potvrdio da su Kosovo i Srbija dobile ažuriranu verziju ovog predloga.

Izvori RSE su rekli da iako nova verzija sadrži promene, one nisu suštinske te da ključni elementi iz načelnog plana ostaju isti.

Poznat kao francusko-nemački predlog, u briselskim kuloarima ali i rečniku žvaničnika ovaj dokument nosi naziv: "Predlog Evropske unije podržan od strane Francuske, Nemačke i Sjedinjenih Američkih Država (SAD)".

Predlog kojim raspolažu strane ima deset tačaka i smatra se načelnim dogovorom strana, koji otvara put za nastavak dijaloga i nakon eventualnog postizanja sporazuma, i novim dogovorima koji bi proizišli iz ovog dokumenta.

Stoga se u jednom paragrafu plana kaže da dok sadašnji osnovni sporazum (u slučaju da bude postignut, prim.red.) predstavlja važan korak normalizacije, obe strane će nastaviti sa novim zamahom proces dijaloga koji predvodi EU, a koji bi trebalo da dovede do pravno obavezujućeg sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji njihovih odnosa.

U tekstu se navodi da se strane slažu ovim dogovorom, svesne da su nepovredivost granica i teritorijalni integritet i suverenitet i zaštita nacionalnih manjina osnovni uslovi za mir.

Takođe se navodi da se sporazum sklapa "polazeći od istorijskih činjenica i ne dovodeći u pitanje različite poglede strana na fundamentalna pitanja, uključujući i statusna pitanja".

Jednaka prava uz priznanje simbola

U tekstu se kaže da će strane međusobno razvijati dobrosusedske odnose na osnovu jednakih prava, a predviđa se priznanje državnih simbola.

"Obe strane će međusobno priznati svoje odgovarajuće dokumente i nacionalne simbole uključujući pasoše, diplome registarske tablice i carinske pečate", stoji u predlogu.

Navodi se takođe da će se obe strane rukovoditi ciljevima i principima postavljenim u povelji Ujedinjenih nacija, posebno onim o suverenoj ravnopravnosti svih država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredeljenje, zaštiti ljudskih prava i nediskriminacija.

Sporove između sebe, kako se podvlači u tekstu, Kosovo i Srbija će rešavati u skladu sa Poveljom UN, isključivo mirnim sredstvima i uzdržavati se od pretnje ili upotrebe sile.

Kosovo i Srbija - nezavisno na međunarodnoj sceni

U tekstu predloga se predviđa da obe strane polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može predstavljati drugu u međunarodnoj sferi ili delovati u njeno ime.

Eksplicitno se kaže da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Ovaj elemenat predstavlja korak dalje u upoređenju sa briselskim sporazumom gde se evetualna blokada odnosi jedino na Evropski put, a ne na međunarodne organizacije.

Poseban aranžman za srpsku zajednicu i SPC na Kosovu

Jedan od članova predloga predviđa i eventualna rešenja za status srpske zajednice na Kosovu.

Ne spominje se eksplicitno Zajednica opština sa srpskom većinom na Kosovu koja je ključni kamen spoticanja kako među stranama tako i između Prištine i Brisela zbog odbijanja kosovskih vlasti da počnu sa primenom ovog dogovora.

"Obe strane se obavezuju da će uspostaviti posebne aranžmane i garancije u skladu sa relevantnim instrumentima Saveta Evrope i oslanjajući se na postojeća evropska iskustva kako bi obezbedili odgovarajući nivo samoupravljanja za srpsku zajednicu na Kosovu i sposobnost za pružanje usluga u određenim oblastima, uključujući mogućnost finansijske podrške Srbije i direktan kanal komunikacije srpske zajednice sa Vladom Kosova", kaže se u predlogu EU koji je podržan od strane Francuske, Nemačke i SAD.

Takođe se u takozvanom francusko-nemackom predlogu predviđa formalizovanje statusa Srpske pravoslavne crkve (SPC) na Kosovu i pružanje snažnog nivoa zaštite srpskom verskom i kulturnom nasleđu i verskim objektima, u skladu sa postojećim evropskim modelima.

Produbljivanje saradnje na svim nivoima

U predlogu se kaže da će strane produbiti saradnju u više oblasti poput: ekonomije, nauke i tehnologije, transporta i povezanosti, odnosa u pravosuđu i sprovođenju zakona, pošte i telekomunikacija, zdravstvene kulture, religije i sporta, kao i u zaštiti životne sredine.

Posebno se navodi potreba saradnje po pitanju nestalih, prava raseljenih lica, kao i druge slične oblasti. Ta pitanja bi trebalo rešavati kroz zaključivanje konkretnih sporazuma.

Predviđa se da detalji budu dogovoreni u dodatnim sporazumima koji će biti biti olakšani dijalogom predvođenim EU.

Takođe se spominje da obe strane uzimaju u obzir posvećenost EU i drugih donatora uspostavljanju posebnog paketa finansijske podrške za investicije za zajedničke projekte strana u ekonomskom razvoju, povezivanju, zelenoj tranziciji i drugim ključnim oblastima.

Stalne diplomatske misije u sedištima respektivnih vlada

Predlogom se predviđa razmena stalnih misija, koje će biti osnovane u sedištu srpske odnosno kosovske vlade. Takođe se predviđa da se praktična pitanja u vezi sa uspostavljanjem misija biti obrađena posebno.

Trenutno Srbija i Kosovo imaju svoje oficire za vezu u skladu sa dogovorom koje su strane postigle u maju 2013.

Kancelarije za vezu su prema tom sporazumu locirane u prostorijama kancelarije odnosno delegacije EU u obe zemlje.

Dogovor o svim prethodnim sporazumima

Poslednji član ovog plana se odnosi na primenu dogovorenih elemenata kako u ovom predlogu tako i Briselskom dogovoru.

Navodi se da će strane uspostaviti zajednički komitet, kojim će predsedavati EU, za praćenje sprovođenja ovog sporazuma. Takođe se podvlači da obe strane potvrđuju svoju obavezu da sprovedu sve prethodne sporazume o dijalogu.

(RSE Foto: Anadolija)

Komentari / 15

Ostavite komentar
Name

Kako perfidno

11.12.2022 22:02

Sporazum izmedju dvije zemlje? Taj sporazum guraju Njemacka i Britanija ne gledajući da pet zemalja EU ne priznaju samoproglašenu pokrajinu. Guraju kao da su svi u EU za nezavisnost a nisu i neće još dugo. Ovakav dokument je cista Švabska podvala Srbima i nije čudo da Srbija to odbacuje. Neverovatno koliko mržnje prema Srbiji od strane Svaba i Britanaca. Moraćemo izgleda i treći put da se razracunamo sa Švabama.

ODGOVORITE
Name

Da svi priznaju

12.12.2022 10:21

Drbija nece i pise se propalo.

Name

BL

11.12.2022 22:27

Sta je ostalo od potpisivamja kod Trampa?

ODGOVORITE
Name

Marko

11.12.2022 23:00

Ludost Da prihvatimo drzavu otetu od nas i ovo je priznanje kroz mala vrata Nista od ovog ne prihvatiti

ODGOVORITE
Name

Zeljko

11.12.2022 23:33

Ovaj prijedlog ko da je kurti sam pisao.

ODGOVORITE
Name

Miroslav

12.12.2022 00:03

Istoriska cinjenica je, da oni sto su pisali ovaj dokument i hoce da ga nametnu, su bombardovali RS, okupirali deo nase zemlje, i sad hoce da od nase otete zemlje naprave drzavu. Drugih cinenica nema, osim u njihovim lazljivim glavama. Sta da RS kaze, pa NE.

ODGOVORITE
Name

Zapad i medj. pravo..hahaha

12.12.2022 04:42

Nigdje se ne spominje Rezolucija UN1244, ne spominje se ni cinjenica da drzave predlagaci ne postuju nabrojane medjunarodne propise, da su i same zavisne i nemaju samouverenost, da je tzv.Kosovo steklo trenutnu poziciju terorizmom, da navedene pravne norme nisu postovane ni od strane terorista niti od Medjunrodnih institucija, da je svaki potpisani sporazum, aneks ili sl.obavezujuci samo za porazene, tj. Jednu od poslednjih nezavisnih drzava u Evropi i da nema nikakve razlike izmedju ovog ultimatuma i onog Austrougarske, Francuske, Rusije, Engleske...iz prethodnih ratova. A sve dogovoreno do sad, bilo je kupovina vremena da se jaca pozicija Pristinskih terorista.

ODGOVORITE
Name

BL

12.12.2022 05:11

Ako ovo nije priznanje šta je???? Jadni ljudi koji tamo žive i vjeruju Srbiji. Sve prodajte i u treće zemlje i djecu učite da zaborave srpski Kosovo je ♥️Srbije ali sa nepovredivim granicama užas dokle ih dovede srpska politika

ODGOVORITE
Name

+++

12.12.2022 05:18

Iz svega se jasno vidi da su to sve drzave

ODGOVORITE
Name

Zdrave

12.12.2022 06:39

Pišam se na prijedlog francuske i nemačke oko pitanja rješenja Kosova.Makron i Šolc su dvije najveće evropske Budaletine koji neznaju da je Kosovo Majka Srbije i da ne postoji niko na svijetu koji će odvojiti Kosovo od Srbije

ODGOVORITE
Name

realnost

12.12.2022 06:40

Nikakvo cudo da se vodi rat u Ukrajini - EU je totalno ogrezla u medjunarodni kriminal!

ODGOVORITE
Name

Braco

12.12.2022 06:41

Njemci koji su nas napadali u prošlosti i dalje to rade preko drugih načina. Valjda ne podnose da im se mala Srbija ne pokorava, a svoje cvijeće uvode u Šengen. To samo govori da nacizam nikad nije umro. Moralne vrijednosti se skrnave svakodnevno.

ODGOVORITE
Name

Neonacizam krepaje

12.12.2022 10:42

Zajedno sa neokapitalizmom. Sta rade svojim gradjanima. Sankcije Rusiji su maska kojom pokrivaju truli sistem i sistrmski trulu ekonomiju u njemu,da bi ispalo kao uveli sankcije Rusiji pa se eto vratilo kao bumerang zato su ih uvodili (nezapamceno ikada) da gradjanima lazno pretstave pravi problem....

Name

E cuj!?

12.12.2022 10:27

Da suverena drzava prizna tetoristicku vjestacku tvorevinu na svojoj vjekovnoj zemlji i od istih trazi da je priznaju?!Kako se toga niko prije nije sjetio.....?! Kakvi izopaceni umovi....?!

ODGOVORITE
Name

Neđo.12.12.2022

12.12.2022 16:49

Pošto Nemačk,Francuke i SAD podržavaju neodvisnost Kosova,gospoado sa zapada Nemačka neka vodi bagru šiptarsku u Istočnu Nemačku,ali zapamtite daćete za godinu dana morati da gradite Kineski zid umesto bivšek štoje bijo između Istočne i Zapadne nemačke.Pa neka Šolc i ostala zapadna mafija im daju šiptarskoj bagri državu.Srbja i njen presednik nikada to neće podpisati,živela Srbija i braska Rusija.Rusija će izmeniti i dokazati koje agrsor u svetu......

ODGOVORITE