Otpušteni radnici Rafinerije pravdu traže pred sudom

– Pred Osnovnim sudom u Modriči u ponedjeljak počinje suđenje po tužbi bivših radnika Rafnerije ulja Modriča zbog nezakonitih otkaza.

Republika Srpska 11.12.2022 | 20:42
Otpušteni radnici Rafinerije pravdu traže pred sudom

Otpušteni radnici još u februaru ove godine podnijeli su tužbu protiv bivše firme u kojoj je svaki od njih radio više od dvije decenije. Oni tvrde da uprava Rafinerije ulja na perfidne načine smanjuje broj zaposlenih i podsjećaju da je od privatizacije i prelaska fabrike u rusko vlasništvo broj radnika smanjen sa 500 na 202 koliko je zvanično bilo zaposleno krajem septembra ove godine.

Jedan od otpuštenih radnika je i Jovica Milanković koji je 23 godine radio u postrojenju za tretman otpadnih voda.

„Od 1993. godine na tom radnom mjestu uvijek su bila zaposlena dva radnika, a onda se neko sjetio da je dovoljan samo jedan zaposleni, iako je to zbog prirode radnog mjesta nemoguće“, kaže Milanković za CAPITAL.

„Pali“ na testovima

On ističe da su iz uprave preduzeća pokušali da smanje broj zaposlenih na tom radnom mjestu tako što su njima šestorici dali da rade testove, ali oni su to odbili.

„Mi nismo htjeli da se takmičimo između sebe ko će bolje uraditi taj test. Prvo smatramo da je to nezakonito testiranje i da je jedini zakonit test onaj o protivpožarnoj zaštiti ili PPZ test. Dogovorili smo se da se samo potpišemo na test, jer tako neće moći nikoga eliminisati i otpustiti na uštrb drugog“, objašnjava Milanković.

Prema njegovim riječima, isto su uradili i na ponovljenom testiranju nakon čega su im uručeni otkazi i od tada su na birou za zapošljavanje.

„Dokle ide njihov bezobrazluk govore njihove tvrdnje da smo se mi javili na interni konkurs, ali da nismo položili testove. Kakvo javljanje na konkurs kad su od nas sami tražili da radimo testove, ali smo to odbili iz razloga koje sam vam naveo“, kaže Milanković.

Zajedno sa njim u istom postrojenju su radili Damir Simić, Miro Savić, Boško Ilić, Đorđe Vidaković i Vojo Vujić i svi su dobili otkaze. Oni će u ponedjeljak pred Osnovni sud, a Vojo Vujić koji ima više od 35 godina radnog staža u rafineriji kaže da ne bi bio problem što su dobili otkaze da na njihova radna mjesta nisu prebačeni zaposleni iz drugih postrojenja od kojih nije traženo da rade testove.

„Jasno je da je to sve urađeno samo da nas izbace na ulicu i dodatno smanje broj zaposlenih. Na naša radna mjesta su prebačeni ljudi koji do tada nisu imali nikakve veze sa poslovima koji se rade na tim radnim mjestima“, kaže Vujić.

Alibi za davanje otkaza

 Njihov advokat Miloš Đurić kaže za CAPITAL da se u obrazloženju otkaza ugovora o radu navodi da se uručuju iz ekonomskih, organizacionih ili tehnoloških razloga, ističući da će u ponedjeljak na prvom ročištu to osporiti.

„Otkaz se može uručiti iz nekog od tih razloga, ali ne kumulativno i ne može se navoditi da se otkaz daje iz sva tri navedena razloga“, kaže Đurić.

Međutim, on ističe da je u ovom slučaju očigledna namjera poslodavca da smanji broj radnika.

„Oni su promijenili sistematizaciju i ukinuli radno mjesto „operater na postrojenju za pripremu i obradu otpadnih voda“, a uveli novo radno mjesto „operater na postrojenju za pripremu i obradu otpadnih voda i vozila za premještanje otpadnih tečnih materija“. Svakom je jasno da je to urađeno sa ciljem da se stvori alibi za davanje otkaza“, objašnjava Đurić.

On ističe da se sa istim ciljem raspisuju interni konkursi u ovom preduzeću.

„Zašto bi se bilo ko prijavljivao na interni konkurs za radno mjesto na kojem je manja plata ili veći obim posla za istu platu? Prijavljuju se radnici koji su u dosluhu sa poslodavcima i koji znaju da će promjenom sistematizacije biti ukinuta njihova radna mjesta. U ovom slučaju, niko od njih šestorice nije želio da radi iza leđa kolegama s kojima više od dvije decenije jede isti hljeb“, objašnjava Đurić.

Iz Rafineriju ulja Modriča nismo dobili odgovore na tvrdnje i optužbe bivših radnika da su nezakonito dobili otkaze.

Rafinerija ulja u Modriči osnovana je 1954. godine kao hemijska zanatska radnja. Tokom šezdesetih godina prošlog vijeka izrasta u prepoznatljivog proizvođača motornih ulja i maziva na tržištu bivše SFRJ.

Rafinerija ulja prodana je 2007. godine zajedno sa Rafinerijom nafte u Brodu i mrežom pumpi „Nestro Petrol“ ruskoj kompaniji „NjeftegazinKor“ za 236 miliona KM. Sve tri ove kompanije danas su dio „Optima grupe“ čiji osnivač je „NjeftegazinKor“.

Prema podacima Transparency International BiH, vlasnik 40 odsto akcija ove kompanije je rusko državno preduzeće „Zarubežnjeft“, a po 20 odsto imaju kompanije „Invest-tehnologija“, „Nepat“ i „Junik Development“ čija vlasnička struktura je nepoznata. Iz TI BiH smatraju da je time ostavljen prostor za sumnju da većinski vlasnici nisu ruske kompanije.

(Capital Foto: Rafierija ulja) 

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

Ibro

11.12.2022 20:13

Sve to treba ponovo nacionalizovati odmah. Vratiti narodu i silom ako treba. Ali svom narodu i onom od 1992.

ODGOVORITE
Name

Fsg

11.12.2022 20:30

Htjeli ste republiku i ruski kapital. Sad igrajte.

ODGOVORITE
Name

BANJA LUKA

11.12.2022 20:32

Motike u ruke i pred palatu istjerajte onog prevaranta burlu ,koji crni sudovi to je sve korumpirana bagra.

ODGOVORITE
Name

Neko

11.12.2022 21:03

Jadni radnici. Zelim.da dobiju svoja prava na sudi.

ODGOVORITE
Name

Milos

12.12.2022 04:45

Samo to moze da rijesi dosta toga, bez motke nema nista.

Name

Nostradamus

12.12.2022 21:00

Sada ce oni da traze da razgovaraju sa Dodikom i problem rijesen vidjeli su Boga Dodika neko ga je i dodirnuo.Onda kada Bog ode oni se svi sretni razidju za platu vise nece ni pitati.Koliko sam upratio svaki se protest tako zavrsi cim vide Dodika svi zadovoljni.

Name

Veliki

11.12.2022 22:21

Ovo mora da je mali od Rusije.

ODGOVORITE
Name

Pred

11.12.2022 22:31

Zgradu vlade za njih ste glasali

ODGOVORITE
Name

Mrgud

12.12.2022 01:49

Zao mi je radnika ali nema u rs vladavine prava sve je korunpirano e jedino ako daju dobre pare onda ce dobiti na sudu ali fabrika ima vise novca i vise ce ponudit sudu

ODGOVORITE
Name

Veteran 92

12.12.2022 05:13

Sve su to njihovi glasači, ali su kasno shvatili..

ODGOVORITE
Name

yyy

12.12.2022 07:02

lice i nalicje vladara nekada bila ponosna firma a sada samo kamara gvozdja stiditese vlastodrzci samoste napali ko gladne hijene na lesinu da svak sebi ugrabi komad mesa stiditese ako imate imalo obraza

ODGOVORITE
Name

Strašno!

12.12.2022 08:00

Zar,od februara do decembra ne pokrenuti radni spor?!Već u startu sud pokazuje koliko je korumpiran,i beskoristan za radnike,tako da,svi moramo biti solidarni,da bi spriječili samovolju,firme,suda,i politike koja je umiješana u sve pore života!!! Političari su izmislili bijeli hljeb za sebe,iako imaju radna mjesta,i plate,a za radnike koji ostaju bez posla,ne svojom krivicom,nema ništa!!!To,moramo sasjeći u korijenu,inače ćemo biti uništeno,skupa sa porodicama.Vlast,ne da sebe naziva Bogom,nego u praksi demonstrira svemoć,ne razmišljajući,da Bog,ne čini zla djela,a oni,ništa dobro ne uradiše,za narod koji ih plaća!!!Dokle više???

ODGOVORITE
Name

DTI

12.12.2022 13:16

Ima i onih radnika koji su pokrenuli spor krajem 2019 godine, a spor je riješen tek prije par mjeseci i to na Ustavnom sudu RS. I šta mislite kako je završio, svakako na uštrb radnika. Malo je tu problem i u advokatima, jer doći do Ustavnog suda, a gubiti, nekako nema logike. Ovi radnici su u pravu do koske, kako će se završiti vidjećemo.