Pogubna statistika: Korupcija u javnim nabavkama „pojede“ milijarde maraka

Samo jedna od deset kontrolisanih javnih nabavki u proteklih 12 mjeseci može se smatrati nabavkom niskog rizika, odnosno javnom nabavkom koja je slabo ili nimalo podložna nekoj koruptivnoj radnji.

Bosna i Hercegovina 09.12.2022 | 10:30
Pogubna statistika: Korupcija u javnim nabavkama „pojede“ milijarde maraka

Ovo je samo jedan od zaključaka Monitoring izvještaja koji sadrži podatke o 8.006 praćenih postupaka javnih nabavki u proteklih 12 mjeseci, čija ukupna vrijednost premašuje 300 miliona KM.

Pogubna statistika

Javne nabavke su praćene putem portala pratimotendere.ba a rezultati analize su prezentovani  povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije i uoči stupanja na snagu Izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama.

„Od preostalih devet statistički izabranih nabavki, čak šest se mogu ocijeniti kao visokorizične, dok su tri srednjeg rizika. Ako to pretvorimo u novac, stanje izgleda još gore. Proteklih godinu dana kontrolisane su javne nabavke u vrijednosti od preko 300 miliona KM i od te sume samo se za nabavke vrijedne 26 miliona KM može smatrati da su bile regularne, dok se za nabavke vrijednosti 100 miliona KM može opravdano sumnjati da su neregularno potrošene i da su bile podložne korupciji“, precizirano je u izvještaju uz napomenu da je ostalih skoro 180 miliona dobilo oznaku „srednji rizik“.

„Ako se uzme u obzir da je uzorak javnih nabavki koje su bile predmet ovog monitoringa tek deseti dio vrijednosti svih javnih nabavki u BiH tokom jedne godine, onda se na osnovu ovog trenda opravdano može sumnjati da korupcija u javnim nabavkama „pojede“ milijarde maraka“, istaknuto je u izvještaju.

Navedeno je i da su ključni rezultati ove analize pokazali da je 90 odsto praćenih javnih nabavki rizično na korupciju, kršenje zakona i dobrih praksi,  91 odsto sredstava (oko 280 miliona KM) potrošenih na sprovedene postupke javnih nabavki je rizično te da su korupcijski rizici identifikovani u svim vrstama postupaka javnih nabavki i svim vrstama ugovora.

Samo jedna „Zelena zastavica“

Izvršni direktor Udruženja CRMA Eldin Karić je rekao da su podaci koji su sadržani u monitoringu katastrofalni.

„Kada vidite da od deset javnih nabavki samo jedna nije rizična,  to je podatak koji treba da nas zabrinjava“, kazao je Karić i dodao da je taj podatak  „puno važniji od političkih prepucavanja“, koji su prisutni u javnosti.

Smatra da je u cijelom procesu javnih nabavki potrebna puno veća transparentnost i odgovornost svih  koji su uključeni u taj proces.

Kaže da je najbolji pokazatelj trenutne situacije činjenica da će samo jedna institucija ovaj put dobiti priznanje „Zelenu zastavicu“, koje se dodjeljuje javnim ustanovama, institucijama i preduzećima za dobru praksu kod sprovođenja javnih nabavki.

„Lani smo imali tri, sada samo jednu“, rekao je Karić.

Ove godine „Zelenu zastavicu je dobila opština Čitluk.

Poseban problem direktni sporazumi

Urednik portala Pratimo Slobodan Golubović je naveo da je ovaj portal više od 7.000 nabavki označio kao rizične.

Kazao je da su konstatovali oko deset vrsta zloupotreba.

„Jedna od njih je to što se ne objavljuju planovi javnih nabavki, a tu su diskriminatorni uslovi tendera, sukob interesa u javnim nabavkama, pogodovanje favorizovanim firmama, netransparentne javne nabavke koje se odnose na reklamiranje“, rekao je Golubović.

Naveo je da su poseban problem direktni sporazumi u vrijednosti do 6.000 KM.

„Kroz njih je prostor za zloupotrebe ogroman i kroz te ugovore godišnje se „gube“ milioni KM“, rekao je Golubović.

Golubović se osvrnuo i na izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama BiH koji treba stupiti na snagu 10. decembra.

„Postoje dobre i loše stvari. Jedna od pozitivnih stvari je da je značajno unaprijeđena transparentnost. To znači da svi dokumenti vezani za jednu javnu nabavku moraju biti dostupni na portalu javnih nabavki, što ranije nije bio slučaj. Ima i negativnih strana, a jedna od njih je da se u određenim okolnostima ugovor može izmijeniti na 30 odsto“, rekao je Golubović i napomenuo da takva izmjena u zemlji kao što je BiH može pružiti prostor za određene manipulacije.

(Capital/ foto: Ilustracija/ livemint.com)

Komentari / 16

Ostavite komentar
Name

Re

09.12.2022 09:50

Mi dok se ne riješimo što prije ova tri tajkuna milijardeska u BiH mi smo n......i sa njima i njihovim kriminalcima katastrofalno skroz u BiH.

ODGOVORITE
Name

Re

09.12.2022 11:59

Ali i ovoga Satlera iz EU Neka kaze sta mu je prevodilac dala Koferce ili p…ke? Takvi salajbajzeri nas unistise Oni su kao slag na ove “nase”

Name

Tatar

09.12.2022 10:21

Dobro dokle ćemo gledati i čitati ovakve podatke i ništa ne preduzimati da se stanje popravi

ODGOVORITE
Name

tunto

09.12.2022 10:30

Nazalost, nakon horora 90tih Bosna je samo postala drzava za pranje novca i pljacke narodnih dobara. Milijarde su nestale 30 godina i nestajace jos 30 najmanje jer je za narod najvaznije ko je srbin, bosnjak ili hrvat i zato ih svi gule. Zakona nema, prirodna dobra kao sume i vode se pljackaju ko na pijaci se otimaju. Zato je toliko borba za vlast u Bosni. Jer svi znaju cim dobijes ministarstvo; eto prvog milijona u dzep. Posle kad se uhodas onda idu milijoni, bazeni, putovanja, seksualne radnice, hoteli...primjer Milan Tegeltija.

ODGOVORITE
Name

Zzz

09.12.2022 10:30

Te javne nabavke su dosle i stvorili korupciju,treba javne nabavke ukinuti,kako je prije funkcionisalo bolje bez javnih nabavki.

ODGOVORITE
Name

Radana BL

09.12.2022 10:30

BiH je organizovani drzavni projekt pok kriminalizovanim patronatom i nadzorom EU!

ODGOVORITE
Name

055

09.12.2022 10:52

I taj sa zelenom zastavicom biće uklonjen pod šifrom"nije se snašao"!

ODGOVORITE
Name

JPS SUME RS AD SOKOLAC

09.12.2022 10:59

Prednjacimo

ODGOVORITE
Name

Re

09.12.2022 11:04

100%

Name

Re

09.12.2022 11:05

Samo vam bjezi Luka Petrovic u nabavkama

Name

BANJA LUKA

09.12.2022 11:18

ZAKON O PORIJEKLU IMOVINE TO RIJEŠI OČAS POSLA ,AL BURLO I ČOVIĆ NEDAJU TA TAJ ZAKON ZAŽIVI JER BI KOMPLET SEKTA BILA POHAPŠENA .

ODGOVORITE
Name

ZAKONIK

09.12.2022 12:00

Problem je samo u korumpiranim sudovima. Da oni rade kako treba sve bi bilo dobro. Džaba je mijenjati zakone kad je najveća korupcija u sudovima.

ODGOVORITE
Name

BOBA

09.12.2022 12:30

NARAVNO DA JAVNE NABAVKE RAZARAJU SVE PORE DRUSTVA. I TU VAZI PAROLA JA TEBI TI MENI NEMA KONTROLE SVE JE KUPLJENO NIKO NE ODGOVARA.KAD SE OBOGATIS SVE JE TVOJE.SAMO KAD PROFUNKCIJONISE SVE U DRZAVI MOZEMO SE NADATI NECEMU.OVO VISE NEMA NIKAKVOG SMISLA ZATO STO PREDUGO TRAJE.GUBI SE VRIJEME A ZIVOT PROLAZI MUNJEVITOM BRZINOM.

ODGOVORITE
Name

BOB ROCK

09.12.2022 14:29

Šta je to za elitu, sića, dok kupiš stanove, kuće, placeve po Srbiji, stan u Moskvi, Njemačkoj, Monaku, Londonu, Švajcarskoj, Beču, Maldivi a ne osta ništa, čak fali

ODGOVORITE
Name

Sw

09.12.2022 16:04

Šta radite hapsite. Lopove

ODGOVORITE
Name

Sagitarius

10.12.2022 11:15

Nastavak sage, Krvave Balkanske milijarde, samo prilagođene mirnodopskim okolnostima, opštepoznata stvar je da se manipulacijama preko javnih nabavki, ukradu, i u privatne đepove preusmjere stotine miliona km.

ODGOVORITE