ŠOS dokazala nemerljiv doprinos održavanju mira i stabilnosti u evroazijskom regionu

Samarkand, grad koji je 2001. godine uvršten na Uneskov spisak kulturne baštine i koji se nalazio na polovini nekadašnjeg puta svile, od 15-16. septembra 2022. godine biće domaćin redovnog godišnjeg samita Šangajske organizacije za saradnju.

Svijet 16.09.2022 | 10:58
ŠOS dokazala nemerljiv doprinos održavanju mira i stabilnosti u evroazijskom regionu

piše: Dr Ivona Lađevac, zamenica direktora Instituta za međunarodnu politiku i privredu

Po njegovom zaključenju dodatno će porasti značaj i uticaj ove organizacije u regionu s obzirom na činjenicu da će okončanjem prijema Irana ona uvećati svoje članstvo. Ovo je posebno važno sa aspekta ostvarenja ciljeva ŠOS-a – obezbeđivanja regionalne bezbednosti i produbljivanja saradnje u borbi protiv tereorizma, radikalizacije, separatizma i sajber pretnji.

Nema nikakve sumnje da će se postavljeni ciljevi lakše dostići u uslovima u kojima su čak tri petine država Azije njene članice.

Odluka predsednika Narodne Republike Kine, Si Đipinga, da prisustvuje samitu u Samarkandu potvrđuje svu podršku koju Kina daje ovoj organizaciji.

Naime, budući da od početka izbijanja pandemije virusa korona kineski predsednik nije putovao van granica svoje zemlje, jasno je koliko je ovaj događaj za Kinu važan.

U uslovima velikih izazova i stalnih pretnji u međunarodnim odnosima, NR Kina iznova podvlači značaj multilateralne saradnje i zajedničkog delovanja u naporima da se međunarodni poredak vrati u okvire koji su po meri većinskog čovečanstva.

U skladu sa najavama,  učesnici samita će razgovarati i o temema koje se tiču razvoja međuregionalne trgovine koja uključuje i osmišljavanje mera za ukidanje trgovinskih barijera, usaglašavanja tehničkih regulativa i digitalizaciju carinskih procedura.

Ovakve teme govore o pravoj prirodi ŠOS-a i negiraju tvrdnje onih koji ovu organizaciju posmatraju isključivo kao organizaciju političko-bezbednosnog karaktera koja postoji zbog konfrontacije Zapadu.

Ključ uspeha ovog mehanizma regionalne saradnje predstavlja tzv. „šangajski duh“ koji se odlikuje uzajamnim poverenjem, uzajamnom koristi, jednakošću, konsultacijama, poštovanjem različitih civilizacija i traženjem zajedničkog razvoja.

Zahvaljujući tom duhu, uprkos relativno kratkom postojanju, ŠOS je dokazala nemerljiv doprinos održavanju mira i stabilnosti u evroazijskom regionu.

(BN)

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

Naravno

16.09.2022 18:18

Mir i ekonomski ptospetitet nezaustavljiv. Bjeda je sada rezervisana za Zapad.

ODGOVORITE