EU priprema suspenziju viznog režima sa Rusijom
- Evropska unija planira naredne nedelje da suspenduje sporazum o putničkim vizama sa Rusijom, objavio je Fajnenšel tajms pozivajući se na više izvora.
Svijet 28.08.2022 | 16:20
Plan o zamrzavanju sporazuma iz 2007. godine trebalo bi, kako se navodi, da Rusima oteža i poskupi dobijanje dokumenata za ulazak u Šengenski prostor.
Do toga dolazi nakon što su neke istočne zemlje članice EU zapretile da će jednostrano zatvoriti svoje granice za ruske turiste, dok su druge zemlje pozvale na kolektivnu akciju kako bi sprečile građane Rusije da putuju u EU sa turističkim vizama.
Na potpunu zabranu ulaska građana Rusije u EU pozivao je i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, podseća Gardijan.
Kao prvi korak, ministri planiraju na dvodnevnom sastanku u Pragu koji počinje u utorak da daju političku podršku suspendovanju sporazuma o viznim olakšicama između EU i Rusije, potvrdila su za Fajnenšel Tajms tri dobro obaveštena izvora.
"Neprimereno je da ruski turisti šetaju našim gradovima i da se sidre u našim marinama. Moramo poslati signal ruskom stanovništvu da ovaj rat nije u redu, da nije prihvatljiv", rekao je dobro obavešten neimenovani visoki zvaničnik EU.
On je takođe da bi korenite promene mogle biti uvedene do kraja godine.
(Tanjug Foto: Tanjug/Ilustracija)
Komentari / 10
Ostavite komentarStanje u EU
28.08.2022 14:26ko i u Bosni ....
ODGOVORITEProlaznik
28.08.2022 14:42Nisu gradjani krivi to što Putin radi, a opet sa druge strane, ko danas može da putuje bilo gdje sa ovakvim primanjima, dzaba mi da mogu do Kine bez vize, kad nemam para za putovanje,.
ODGOVORITEGROM
28.08.2022 15:12Mnogi ce zaliti za RUSKIM turistima oni mogu svoj novac trositi gdje hoce nemora to biti EU
Требиње
28.08.2022 15:17Остаће ноац у Русији
ODGOVORITEUdri Igore sa zla nagore
28.08.2022 16:14E moja EU stasi docekala.Sve vrijednosti u sta si se klela si pogazila. Vise neznas ni sta radis. Kad dodju nesposobni na vlast rezultati se vide preko noci
ODGOVORITEIstina je
28.08.2022 16:28Da rusi u ogtomnoj vecini vise i ne zele da vam dolaze.
ODGOVORITECinjenica
28.08.2022 16:42Ako uzmemo za cinjenicu da je ratni sukob najteza povreda nekog medjunarodnog prava, mada postoje mnogo tezi sukobi od samih ratnih, cisto zbog direktnog stradanja ljudi, ovo zasluzuje prvo mjesto, ali nikako manje odgovoran ili manji zlocin nije oduzimanje svojine neke drzave ili pojedinca, zabrana ili ogranicavanje putovanja, sankcije, medijska satanizacija,... strane u sukobu imaju pravo na ratnu propagandu, ali to pravo nemaju trece strane, sto ovde nije slucaj, osim toga naoruzavanje jedne strane nije nista drugo nego ucestvovanje direktno u sukobu...tako da kad realno sagledamo sve cinjenice, koristeci Medjunarodno pravo, konvencije, ugovore...i to kao nezavisni i neopredjeljeni posmatraci sukoba, definitivno je jasno da je najveci zlocinac u ovom ratu Zapad predvodjen organizatorom i finansijerom NARANDZASTE REVOLUCIJE ili preciznije DRZAVNOG UDARA, sto je vise puta javno i potvrdjeno iz zvanicnih izvora te zemlje, a jasno je svima sa iole nekim intelektom da je to SAD. Najveci protivnik svijeta i planete kakvu znamo i izazivac svih kriza u zadnjih pola vijeka i vise. Niko drugi nije pokretao tolike sukobe, ratovao po citavoj planeti i niko drugi nema interes i toliku moc da "brani svoje nacionalne interese" na Kosovu, u Ugandi, Somaliji, Siriji, Vijetnamu, Kambodzi, Avganistanu, Iraku, Kuvajtu, Koreji, Njemackoj, Poljskoj, Estoniji... treba li podsjecati bilo koga na istoriju te zemlje, na indijance, na japance, jedini ko je bacio atomske bombe na ljude, jedina zemlja sa nosacima aviona, ofanzivnim oruzjem i orudjima, toboze u zastiti svoje zemlje... koliko glup treba biti i primiti se na njihovu propagandu...
ODGOVORITERkte
28.08.2022 18:48Daće Bog i pokazace da je to greška cijelog svijeta. I istoka i zapada!
ODGOVORITE055
28.08.2022 19:03Nije mi jasno da Evropa,stara civilizacija tako nasjeda na ideje hohstaplera,potomaka onih koje su deportovali kao lopove,a protiv onih koji posjeduju ono sto im je neophosno,energija,sirovine itd.Zaboravljaju da je Rusija evro-azijska zemlja,34% u evropi,ostalo u aziji,te ima trziste prekoo dvije trecine svijeta,sa najbrojnijim stanovnistvom!
ODGOVORITEMiroslav
28.08.2022 22:30Ovi iz EU, se ponasaju kao psi rata, licemerni psi rata zabranjuju i turisticka putovanja.Ali od Rusa kupuju gas i histericno pune skladusta, ajde "junaci" zabranite uvoz gasa iz Rusije.
ODGOVORITE