Eskobar: Srbija nije najteža tema, titulu nosi BiH
Eskobar je rekao da "ipak Srbija nije najteža tema o kojoj priča s drugim zemljama susedstva, jer tu ''titulu'' nosi BiH".
Svijet 04.04.2022 | 17:36
- Specijalni izaslanik američkog predsednika Gabriel Eskobar rekao je danas u Zagrebu da Srbija nije najteža tema o kojoj priča sa zvaničnicima zemalja Zapadnog Balkana i podsetio da je zvanični Beograd u Generalnoj skupštini UN osudio "rusku invaziju na Ukrajinu", što je nazvao "seizmičkom promenom".
Eskobar je rekao da "ipak Srbija nije najteža tema o kojoj priča s drugim zemljama susedstva, jer tu ''titulu'' nosi BiH".
On je, kako prenose hrvatski mediji, kao činjenicu naveo da je Srbija na Generalnoj skupšti Ujedinjenih nacija početkom marta osudila rusku invaziju, što je, kako je kazao" "seizmička promena".
Podsetio je da SAD i Srbija imaju 140 godina odnosa, a Beograd je "sve to vreme bio blizak partner" Vašingtonu, na primer, u dva svetska rata.
"Danas je pitanje kako privući Srbiju zapadnim demokratskim državama među kojima je uvek bila i gde pripada", naveo je Eskobar.
Dodao je da je proces integracije usporen u peruodu vladavine Slobodana Miloševića koja je, kako je naveo, obeležena "lošim upravljanjem", preneo je portal Index.
Američki izaslanik veruje da će "iduća generacija Srba" biti sklonija Evropi i u prilog tome naveo da oni "glasaju nogama" time što emigriraju u Evropu i SAD-a, a ne u Kinu i Rusiju.
Eskobar je na današnjem Američko-hrvatskom forumu rekao da "ne misli da se" ukrajinska kriza može preneti na hrvatsko susedstvo jer je ona, kako kaže, "dovela do vraćanja evropskog fokusa na rešavanje kriza u svojoj okolini".
"Rat u Ukrajini doveo je i do toga da države kandidatkinje za članstvo u Evropskoj uniji proaktivno iskazuju solidarnost sa zapadnim vrednostima", rekao je Eskobar.
Govoreći o BiH, Eskobar je rekao da smatra da BiH, za koju u javnim nastupima ponavlja da nema etnički, nego problem korupcije, predstavlja najveći izazov na Zapadnom Balkanu, kao i da je reč o zemlji gde su "obećanja Zapada bila najmanje ispunjena".
Portal prenosi da Eskobar nije želeo direktno da kaže da li je optimista da će se ove godine u toj zemlji, u kojoj se odugovlače pregovori o izbornoj reformi, održati izbori, izrazivši nadu da će se to ipak dogoditi.
Ključnim smatra uspostavljanje funkcionalne vlasti u BiH koja će se boriti s korupcijom, privlačiti investicije i stvarati uslove za mlade, ali je naglasio da je BiH suverena država i da politička volja mora da dođe iznutra.
"Mi ih moramo ohrabriti, ali njihova je odgovornost da pronađu rešenja", rekao je komentarišući BiH zvaničnike.
Za Hrvatsku je rekao da je "uvek tu" u odnosima s SAD-om, bilo da je reč o energetskoj diverzifikaciji ili pomoći ukrajinskim izbeglicama, "što ne može reći o svim američkim saveznicima".
"Hrvatska je izvanredan primer pametne energetske politike, mislim da bi druge zemlje trebalo da slede njen primer ", zaključio je Eskobar, misliće pritom na LNG terminal koji je Hrvatska izgradila uoči trenutne krize s snabdevanjem energentima.
(Tanjug)
Komentari / 10
Ostavite komentarGospodine
04.04.2022 15:54mnoge si razocarao puno obecavao nista uradio,i vi ste se odrekli svoga gesla ---nisu važne velike reci važna su dela--- ama bas nista od toga
ODGOVORITEKauboj
04.04.2022 18:22Ajmo u svoju zemlju pa tamo pametuj.
Tatar
04.04.2022 16:03Gospodine Eskobar ona mora biti takva jer ste je vi medjunarodna zajednica takvom kreirali
ODGOVORITESve znamo
04.04.2022 16:39Dakle, Srbiju vrednujete po tome da li će ispuniti vaša očekivanja ili tačnije direktive. A što bi jedna suverena država morala da prati političke stavove neke druge zemlje ili zemalja, pogotovo ako ta država Srbija nikom ne čini štetu. Kojeg apsurda, o Srbiji govori onaj koji ju je bombardovao i narušio njen teritorijalni integritet i nije mu dosta, sad hoće da država Srbija podanički prati sopljnju politiku njegove zemlje. Treba li Srbija da ispunjava očekivanja svog agresora i da se dovede u vazalni odnos. ... Ovo je čisto iživljavanje na manjima od sebe. Sve u skladu sa dobro nam poznatom Zapadnom demokratijom i međunarodno pravnim poretkom, al onako kako ga oni vide i tumače. A vide i tumače isključivo u skladu sa sopstvenim interesima. Ispravno je samo ono što oni definišu kao takvo. Dosta više te tiranije.
ODGOVORITERe sve znamo
04.04.2022 17:32Svaka cast, sve u srz. Pozz
Nole
04.04.2022 21:22Bravo za komentar...
Oluja
04.04.2022 16:45I drugi zlocini za koje niste ni vi ni partneri vam odgovarali.
ODGOVORITEAjde
04.04.2022 16:55bolje ti je da začepiš gubicu g. Eskobar.
ODGOVORITEIstina
04.04.2022 20:19Faca ti sve govori. Puni ste mržnje
ODGOVORITEМоника
04.04.2022 21:07Хвала на бризи. Добро смо и весело, што вам не можемо од срца пожелити.
ODGOVORITE