Dom naroda traži status u EU, odbili reformske zakone

Mladen Bosić, delegat u Klubu srpskog naroda smatra da je prijedlog odluke licemjeran, jer Parlamentarna skupština BiH ne funkcioniše, odnosno ne može donijeti niti jednu odluku od značaja za građane koje predstavlja.

Bosna i Hercegovina 24.03.2022 | 13:36
Dom naroda traži status u EU, odbili reformske zakone

Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH jednoglasno su usvojili odluku da ispred ovog tijela upute zahtjev za dodjeljivanje kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini za članstvo u EU i zadužili Savjet ministara da upute ovu inicijativu tijelima EU, a na temelju odluke Doma Naroda.

S druge strane, delegati su odbili da po hitnoj i skraćenoj proceduri razmatraju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju sukoba interesa kao i Prijedlog zakon o izmjenama i dopunama Zakona o VSTS.

Odluka je usvojena jednoglasno, uz opštu i entitetsku većinu, uz samo dvije primjedbe koje su uputili Mladen Bosić i Zlatko Miletić.

Obje primjedbe su se odnosile na licemjerstvo vlasti i političara u BiH, kako je pojasnio Miletić.

“Ne treba da budemo ni srpski, ni ruski ni turski svijet, nama treba Evropska unija, ali smo licemjerni. K'o pjevači idemo tamo, tražimo da nas na silu prime, a nismo bili u stanju usvojiti tri zakona i ispuniti 14 prioriteta”, rekao je.

Mladen Bosić, delegat u Klubu srpskog naroda smatra da je prijedlog odluke licemjeran, jer Parlamentarna skupština BiH ne funkcioniše, odnosno ne može donijeti niti jednu odluku od značaja za građane koje predstavlja.

"Mislim da se radi o populizmu i skretanju pažnje s bitnih stvari. Danas je na dnevnom redu pet-šest tačaka dnevnog reda iz oblasti koje su bitne u ispunjavanju uslova iz Mišljenja Evropske komisije. Tu imamo šansu da pokažemo stvarno opredjeljenje", naglašava Bosić.

Međutim, delegati su odbili da po hitnoj i skraćenoj proceduri razmatraju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju sukoba interesa kao i Prijedlog zakon o izmjenama i dopunama Zakona o VSTS.

Za Zakon o sprečavanju sukoba interesa nije bilo opšte većine, te će se razmatrati u redovnoj proceduri, dok za Zakon o VSTS-u nije bilo entitetske većine i on će ići na usuglašavanje.

Podsjetimo, ova dva zakona se nalaze u 14 prioriteta Evropske komisije. Ranije su iz ove institucije vrlo jasno poručili da, ukoliko bh. političari ne pokažu minimum odgovornosti u kontekstu njihovih obaveza, neće biti olakšanih uslova za kandidatski status.

(BN/N1   Foto:AA)

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

Kaljo

24.03.2022 14:23

Pa kome bi jos valjala propala BejHa, ma hajte molim vas..

ODGOVORITE
Name

Re

24.03.2022 15:39

Nešto ne vidim da EU navija za raspad BiH, za koji se ti i takvi zdušno zalažete. Ali neka, napravićemo Bosnu funkcionalnom, samo lagano, ići će to već...

Name

S &b

25.03.2022 04:00

Prije ce se evropska unija raspasti nego sto ce b i h napraviti neki dogovor.a onda ce b i h biti jedina clanica e u.

ODGOVORITE