BBC: Pet razloga zbog kojih Putin neće na Ukrajinu
Ipak, postoje razlozi zbog kojih Rusija možda neće napasti Ukrajinu – u smislu započinjanja pravog ratnog sukoba. Ovo su neki od njih.
Svijet 21.02.2022 | 22:18
Rusija je rasporedila više od dvije trećine svoje vojne snage duž granica Ukrajine. Tokom vikenda je trebala povući 30.000 vojnika iz susjedne Bjelorusije, no oni su još uvijek tamo.
U dvije ukrajinske separatističke regije dolazi do nasilja. NATO ne daje znakove da će ispuniti zahtjeve Rusije, a diplomatija do sada nije uspjela da doše do povlačenja ruskih snaga, piše BBC, a prenosi Index.hr.
Ruski predsjednik Vladimir Putin priznao je proruske pobunjeničke teritorije Donjeck i Lugansk, kao nezavisne republike. Zapadni lideri i njihove vođe obavještajnih službi dižu uzbunu, tvrdeći da je Putin već izdao komandu za invaziju Ukrajine.
Ipak, postoje razlozi zbog kojih Rusija možda neće napasti Ukrajinu – u smislu započinjanja pravog ratnog sukoba. Ovo su neki od njih.
Biće prolivene krvi
U slučaju ruske invazije, Ukrajina će odgovoriti na napad, barem u početku. Iako su njene vojne snage značajno slabije od ruskih, to ne znači da neće biti žrtava s obje strane.
Ako bi Rusija pokrenula invaziju većih razmjera, silom zauzevši veće gradove poput Kijeva, Harkiva i Odese, onda bi to moglo dovesti do dugotrajnih borbi na ulicama u kojima bi Ukrajinci bili na domaćem terenu.
Putin bi mogao izgubiti na popularnosti
Nedavna anketa provedena među mlađim građanima Rusije pokazala je da se većina njih protivi ratu protiv svog susjeda.
To što bi veliki broj Rusa i Ukrajinaca mogao poginuti u ratu koji je rezultat Putinovog izbora neće imati dobre posljedice za njegovu popularnost među ruskim građanima.
Sankcije Zapada
Težina sankcija koje bi Zapad mogao postaviti Rusiji će, po svoj prilici, zavisiće o tome koliko će ta zemlja duboko prodrijeti na teritoriju Ukrajine.
Koliko god zapadnilideri govorili o usuglašenom djelovanju NATO-a, Njemačka i Mađarska, koje velikim dijelom zavise o ruskom plinu, nisu toliko agresivno nastrojene prema rješavanju ove situacije kao Velika Britanija.
Međutim, sankcije bi ipak zadale težak udarac relativno slaboj ruskoj ekonomiji, posebno ako se tu zemlju ukloni iz SWIFT-a, mreže visoke sigurnosti koja povezuje hiljade finansijskih institucija širom svijeta.
Uklanjanje Rusije iz SWIFT-a finansijskim institucijama bi slanje novca u zemlju ili iz nje učinilo gotovo nemogućim, što bi izazvalo iznenadni šok za ruske kompanije i njihove strane klijente – posebno za kupce nafte i plina denominiranih u američkim dolarima.
Visoka politička cijena
Kada je Rusija anektirala Krim 2014., godinama je bila suočena s međunarodnim kritikama. Isto bi se dogodilo i s invazijom Ukrajine, samo bi sada stvari bile još gore.
Čak je i Kina, ruski strateški saveznik, upozorila na taj problem.
“Treba zaštiti suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet svake zemlje. Ukrajina nije izuzetak”, rekao je kineski ministar spoljnih poslova Wang Yi na konferenciji u Minhenu.
Američki senator Chris Murphy smatra da se Putin ne nalazi baš u dobroj poziciji i da je “potencijalno katastrofalna invazija na Ukrajinu njegova zadnja opcija”. Murphy vjeruje da je nakon 2013. godine ukrajinski narod jasno dao do znanja da više ne želi biti pod ruskim vodstvom te da bi takva ratna prisila uništila rusku ekonomiju te možda čak dovela do svrgavanja Putina s trona.
Putin je već rekao svoje
Iz Putinove perspektive, NATO je nakon "hladnog rata" pristao na to da se neće širiti prema istoku Evrope, odnosno, prema ruskim granicama. Međutim, do sada su se već tri bivše članice Varšavskog pakta pridružile NATO-u te je ideja da će se to isto dogoditi i s Ukrajinom podigla Moskvu na noge.
Putin nikako ne želi doći do toga. Dva osnovna zahtjeva Rusije i dalje nisu ispunjena – obećanje da Ukrajini nikada neće biti dopušteno da se pridruži NATO-u i da zapadni vojni savez povuče sve svoje snage iz zemalja koje su se pridružile NATO-u nakon 1997. godine.
Rusija je jasno dala do znanja kako neće tolerisati da njena susjedna zemlja Ukrajina postane dio NATO-a i EU. Putin je svojim dosadašnjim postupcima jasno naznačio da će učiniti sve što je potrebno da se to ne dogodi
(N1 Foto: Ilustracija/ Sergei SUPINSKY / AFP)
Komentari / 4
Ostavite komentarGTI
21.02.2022 21:34Uzeo je sto je htio
ODGOVORITEPrenos Amercikih
21.02.2022 23:21Gresaka na druge. Te osobine su bile osobine Amerike. A realno Putin ne mrzi Ukrajinu, a sluzba je sluzba, druzba je druzba.
ODGOVORITEMRKI
22.02.2022 07:06A samo je jedan razlog zasto Ukrajina nece napasti DNR I LNR , zato sto je tamo sad Ruska vojska
ODGOVORITEBolero
22.02.2022 08:27Drzava sa tako slabom priredom i entviklungom ulazi u nesto sto ce je jos vise oslabit u daljnjem otviklungu te posledice ce se osjetit u buducnosti da ce rusija postata samo jedna obicna drzave jer ce faliti novaca za razvitak u svakom segmentu na tu kartu ide nato a nista ga ne kosta
ODGOVORITE