Mediji kao podrška NO u borbi za pravednije društvo
Veoma važno sredstvo u opstanku demokratskih vrijednosti u jednom društvu su mediji.
Bosna i Hercegovina 05.01.2022 | 08:37
Međutim, oni su nerijetko i ključna karika pomoću kojeg drugi korektivi društva, poput nevladinih organizacija, plasiraju svoje ideje javnosti.
Samo na državnom nivou u BiH registrirano je oko 2.000 nevladinih organizacija, ali je broj aktivnih značajno manji.
U „Transparency Internationalu“ u BiH kažu da bi njihov rad u velikoj mjeri bio ograničen da nije medija koji također izvještavaju o korupcijskim aferama.
- Naš rad ne bi bio vidljiv i ne bi mogao doprijeti do građana da nema medija koji prate te teme i koji prate rad TI u BiH. Po pitanju istraživanja određenih tema ili političkih slučajeva jako je bitna saradnja s medijima, ne samo onoga što dobivamo od informacija iz medija već mediji koriste naše baze podataka, nalaze istraživanja, preporuke, dalje u svom izvještavanju kako bi se izvršio jači pritisak na institucije. Nažalost, problem u BiH je što vrlo često uticaj onoga što mediji i nevladine organizacije izvještavaju ne dopire do institucija u dovoljnoj mjeri odnosno nema povratne reakcije niti daljeg djelovanja – kaže Ivana Korajlić, izvršna direktorica u TIBiH.
Na istoj strani
Mediji i nevladine organizacije bi trebalo da budu na istoj strani, dodaje ona, jer su dio civilnog društva.
-Ima, naravno, svakakvih nevladinih organizacija, ali i svakakvih medija. Nekada se ne nađu na istoj strani, kad se, naprimjer, mediji koriste kao sredstvo određenih političkih stranaka koje pokušavaju diskreditirati rad nevladinih organizacija predstavljajući ih kao strane plaćenike ili neprijatelje društva jer kritikuju određene aktere u vlasti. Ali, u bilo kojem normalnom društvu logično bi bilo da su na istoj strani jer se i jedni i drugi bore kroz različite načine djelovanja i predstavljaju neki korektiv vlasti – pojasnila je Korajlić.
Centar za promociju civilnog društva (CPCD) u proteklih pet godina implementirao je najveći projekat u BiH koji se tiče podrške medijima - Program osnaživanja nezavisnih medija (IMEP).
-Tu smo iz prve ruke mogli da sarađujemo sa medijima vrlo blisko, prolazili smo različite setove edukacija i davali finansijsku podršku, stekli smo širu sliku medija u BiH. Pozitivno smo iznenađeni na koji način su novinari odgovorni prema svom poslu, ali i generalno koliko je redakcijsko novinarstvo u BiH, ne možemo reći na najvećim mogućem nivou, ali i više nego na zadovoljavajućem kada je riječ o podršci civilnom društvu i nevladinom sektoru – kaže Amel Petrović, projekt menadžer u CPCD-u koji je radio na IMEP-u.
Dodaje da su zadovoljni saradnjom i medijskom podrškom za aktivizam koji promovišu.
Kritički pristup
Nevladin sektor nema moć koju imaju politika i privreda, ekonomski je nemoćan pa čak nema ni glas koji mu je potreban da bi svoje ideje plasirao u najširi društveni okvir, konstatuje sociolog Esad Bajtal.
- U tom smislu mediji kao posrednici između nevladinog sektora i javnosti, društva vrlo su bitni. Važno je da vladinom sektoru pristupaju, s jedne strane, s povjerenjem i dobrom namjerom, a s druge strane kritički, jer smo svjedoci da su političke elite, uspjele u svojoj pragmatskoj i manipulicionoj priči proizvesti tzv. nevladine organizacije odnosno vladine nevladine organizacije, koje pod krinkom nevladinih organizacija rade za vlast – kaže Bajtal.
Zbog toga je, smatra, odgovornost i na medijima da utvrde koje su to organizacije zaslužile da se njihov glas čuje i dopre do građana, kao i sve one ideje koje bi trebale biti od pomoći društvu i njegovoj izgradnji.
- Nevladinom sektoru, koji sam po sebi treba da djeluje kritički i da razbija predrasude i kritikuje one koji ne rade dobro svoj posao i da lobira određen ideje koje su od javnog interesa, itekako je potreban glas medija, svih onih koji njihove ideje mogu dobaciti do najšireg društva – pojašnjava Bajtal.
Da je važan dvosmjeran odnos medija i nevladinih organizacija za realizaciju uspješne kampanje bilo koje tematike, smatraju i u Centrima civilnih inicijativa (CCI).
- Nama su mediji bitniji, kada želimo doći do određene javnosti i aktuelizovati određeni problem, kao komunikacijski kanal. Ali, takođe, nekada su nam mediji bitniji kao sama targetirana publika, jer želimo takođe u novinarskom diskursu doprinijeti aktuelizaciji određenog problema pa čak i kasnije podstaći medije da se bave određenom tematikom – ističe Hasan Kamenjaković, koordinator za javnost i odnose sa medijima u CCI-ju.
Izbor tema presudan
Ističe pozitivan odnos i saradnju s lokalnim, ali i većim medijima, koji redovno prate sve njihove aktivnosti. Mišljenja je da je razlog tome i sama tematika kojom se bave, a koja je u ovom odnosu vrlo važna.
- Bavimo se unapređenjem izbornog procesa, imamo jako puno tema na lokalnom nivou gdje se bavimo borbom protiv korupcije, pokušavamo u zadnje vrijeme aktuelizovati tematiku depolitizacije menadžmenta javnih preduzeća. Tema kojom se bavimo umnogome utiče na odnos sa medijima. Ipak, nekada se dešava da, bez obzira na ozbiljnost teme, ona ne bude medijski propraćena, zbog čega naša istraživanja moramo pakovati u način prilagođen medijima i vijestima kako bismo uspjeli aktuelizovati ono što želimo – pojašnjava Kamenjaković.
Prostora za unapređenje saradnje uvijek ima, pa u CCI-ju organiziraju intenzivne razgovore sa predstavnicima medija te se, kako navode, ova praksa pokazala veoma dobrom.
- Medije ne pokušavamo korisiti samo kao komunikacijski kanal nego i kao aktivne sudionike prilikom realizacije određene kampanje, kroz treninge za novinare. U zadnje vrijeme pokušavamo dati određene alate samim medijima i to je možda i ključni pravac u kojem nastojimo da se krećemo u zadnjih par godina – zaključio je Kamenjaković.
Koliko je isprepletena misija medija i nevladinih organizacija u borbi za pravednije društvo govori i podatak da su udruženja novinara priliku za senzibiliranje građana u zaštiti slobode izražavanja i prava novinara vidjeli upravo u organizacijama civilnog društva.
(BN)
Komentari / 0
Ostavite komentar