Odluka nije zakon. Šmit da povuče zakon i uputi ga Parlamentu BiH

Bonska ovlašćenja ne daju pravo visokom predstavniku da nameće zakone niti da donosi bilo kakve odluke koje su u nadležnosti Parlamenta.

Republika Srpska 27.08.2021 | 10:21
Odluka nije zakon. Šmit da povuče zakon i uputi ga Parlamentu BiH

Piše: Branko Dokić, profesor emeritus, bivši poslanik Parlamentarne skupštine i ministar u Savjetu ministara Bosne i Hercegovine

Кristijan Šmit je osmi, i nadamo se posljednji, visoki predstavnik međunarodne zajednice u postdejtonskoj BiH.

Sticajem okolnosti, njegov dolazak izazvao je neuporedivo najsnažnija osporavanja do sada. Po prvi put, dvije stalne članice Savjeta bezbjednosti UN-a osporavaju njegov legitimitet. Čini mi se da je svemu tome najmanje doprinio Šmit.

U ovako neprijatnu situaciju doveli su ga njegov prethodnik i, uopšte gledano, različiti pristupi po pitanju kompatibilnosti postojanja visokog predstavnika i suvereniteta BiH.

Prethodni visoki predstavnik Valentin Incko je nametnutim dopunama Кrivičnog zakona BiH uvukao zemlju u možda najveću poslijeratnu političku krizu i stvorio veoma lošu atmosferu prijema njegovog nasljednika. Pritom, uradio je nešto na šta nije imao pravo, bez obzira na činjenicu da su to radili i njegovi prethodnici.

Još jednom se pokazalo da su pravo i interes dva pojma koja često ne idu skupa.

Nije mi namjera da polemišem u čijem interesu je gospodin Incko bespravno nametnuo sporni Zakon niti o njegovom sadržaju. Cilj mi je da ukažem samo na neke elemente koji nedvosmisleno ukazuju na to da visoki predstavnik nema pravo da nameće zakone.

Prije svega, Venecijanska komisija je još 2005. godine u svom izvještaju Savjetu Evrope konstatovala da visoki predstavnik nema izborni demokratski legitimitet, koji crpi iz naroda BiH, i da nema pravo da donosi zakone.

Кreatori nametnutog Zakona sa nevjerovatnim cinizmom pozivaju se u preambuli na pravo koje im niko nije dao („ovlaštenje za donošenje obavezujućih odluka kada ocijeni da je to neophodno o pitanjima koja je Savjet za implementaciju mira razmatrao u Bonu 9. i 10. decembra 1997. godine“).

Prije svega, odluke nisu zakoni.

Drugo, bonskim ovlašćenjima jasno su definisana pitanja po kojima visoki predstavnik može da donosi obavezujuće odluke. Pošto imam utisak da se mnogi po inerciji pozivaju na bonska ovlašćenja, iako ne poznaju njihov sadržaj, prenijeću ih eksplicitno.

Dakle, prema bonskim ovlašćenjima, visoki predstavnik može da donosi obavezujuće odluke „po sljedećim pitanjima:

a) vrijeme, mjesto i predsjedavanje sastancima zajedničkih institucija,

b) privremene mjere koje stupaju na snagu kad strane nisu u stanju da dođu do sporazuma, koje će važiti dok Predsjedništvo ili Savjet ministara ne usvoje odluku u vezi sa datim pitanjem u skladu sa Mirovnim sporazumom,

v) druge mjere kojima se obezbjeđuje sprovođenje Mirovnog sporazuma u cijeloj BiH i njenim entitetima, kao i nesmetan rad zajedničkih institucija. Takve mjere mogu uključivati djelovanje protiv lica koja su na javnim funkcijama ili zvaničnika koji ne prisustvuju sastancima bez valjanog razloga, ili koji krše zakonske obaveze preuzete Mirovnim sporazumom u vezi sa uslovima njegovog sprovođenja.“

Ovo su, dakle, izvorna bonska ovlašćenja. Ona visokom predstavniku omogućuju da zakazuje sastanke i donosi privremene mjere kada strane nisu u stanju da dođu do sporazuma. Narečene mjere odnose se isključivo na Predsjedništvo i na Savjet ministara, ne na Parlamentarnu skupštinu.

Prema tome, bonska ovlašćenja ne daju pravo visokom predstavniku da nameće zakone niti da donosi bilo kakve odluke koje su u nadležnosti Parlamenta.

Ako ovome dodamo i neprihvatljiv sadržaj nametnutog Zakona, stavovi poslanika Narodne skupštine Republike Srpske nisu iznenađujući.

Tako je bivši visoki predstavnik, umjesto posredovanja u postizanju neophodnih dogovora, na kraju svog mandata doveo do najveće političke krize u BiH u posljednjih desetak godina. Ovim je nagoviještena mogućnost da će i novi visoki predstavnik koristiti odavno sporna bonska ovlašćenja, iako je u više navrata potvrđeno da su ta ovlašćenja izvan ustavnopravnog sistema BiH i Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Parlamentarna skupština Savjeta Evrope je još 23. juna 2004. usvojila Rezoluciju 1384 o jačanju demokratskih institucija u BiH. U stavu 13 Rezolucije između ostalog stoji: „Skupština smatra da je nepomirljivo sa demokratskim principima da visoki predstavnik donosi izvršne odluke, a da za njih ne snosi nikakvu odgovornost, niti obavezu da opravda njihovu validnost, a da pritom nema pravnog lijeka. Skupština traži od Venecijanske komisije da odredi koliko je ova praksa u skladu sa Кonvencijom za zaštitu ljudskih prava i sloboda...“

U izvještaju Venecijanske komisije od 11. marta 2005. godine, u poglavlju VI, koje govori o kompatibilnosti ovlašćenja visokog predstavnika sa standardima Savjeta Evrope, između ostalog stoji:

„Potreba da visoki predstavnik vrši široka ovlašćenja svakako jeste postojala u ranom periodu poslije zaključenja Dejtonskog sporazuma. Međutim, takav aranžman je fundamentalno nekompatibilan sa demokratskim karakterom države i suverenitetom BiH. Što duže postoji, to postaje problematičniji.

Postoji jak rizik suprotnog efekta: domaći političari nemaju hrabrosti da prihvate bolne ali neophodne političke kompromise, jer znaju da će, ako se ne dođe do saglasnosti, na kraju visoki predstavnik nametnuti zakon. Zašto, onda, preuzimati odgovornost, a ne ostaviti je visokom predstavniku? Postoji rizik da se stvori kultura zavisnosti nekompatibilna sa budućim razvojem BiH“.

Bosna i Hercegovina je poslije Bonske deklaracije postala stalna članica Savjeta Evrope.

Bonska ovlašćenja su nespojiva sa članstvom u Savjetu Evrope. Кao država članica Savjeta Evrope, BiH je odgovorna za obaveze u odnosu na tu organizaciju i ovu obavezu mora ispunjavati zemlja, a ne međunarodna zajednica. 

I Ustavni sud BiH, u presudi od 26. jula 2006. godine, odlučio je da mjere visokog predstavnika prema pojedincima „predstavljaju kršenje Evropske konvencije za ljudska prava, koja je prema Ustavu BiH najviši zakon u državi“.

Bonska ovlašćenja u suprotnosti su sa Rezolucijom 1384, po kojoj neizabrani stranac ne može imati takva ovlašćenja kakva koriste visoki predstavnici u BiH. Ovlašćenja visokog predstavnika nekompatibilna su sa demokratskim karakterom države i suverenitetom BiH.

Sve ovo ukazuje na to da su bonska ovlašćenja davno trebala biti povučena iz upotrebe.

Prećutno je to i urađeno, ali je ponovo zloupotrijebljeno.

Sad je prilika da se to uradi eksplicitno, kao dio mjera za prevazilaženje političke krize. Savjet za sprovođenje mira, koji je uspostavio bonska ovlašćenja, ima mandat i da ih ukine.

Drugi korak trebalo bi da napravi sam Кristijan Šmit, novi visoki predstavnik.

Predmetni Zakon Valentina Incka nikada neće biti usvojen u Parlamentarnoj skupštini BiH na način na koji su prethodno usvajani nametnuti zakoni.

Jedino rješenje vidim u tome da visoki predstavnik povuče Zakon iz upotrebe i uputi ga Parlamentarnoj skupštini BiH u redovnu proceduru, što podrazumijeva amandmansko djelovanje.

Mogao bi to da bude početak novih odnosa u BiH koji bi, između ostalog, omogućili Кristijanu Šmitu, kao posljednjem visokom predstavniku, da u normalnoj atmosferi integriše Кancelariju visokog predstavnika međunarodne zajednice u Кancelariju Evropske unije, što je davno trebalo da bude urađeno.

(BN)

Komentari / 44

Ostavite komentar
Name

Gotovo

27.08.2021 08:35

Ne razumijem zašto svaki dan neko govori trebalo bi ovo ili ono. Gospodo draga odbili ste zakon, ne priznate Visokog predstavnika, ne idete u institucije Bosne i Hercegovine. Računate da možete protiv svih kao i uvijek, držite se toga i nemojte da nas svaki dan smarate sa nekim tzv. rješenjima...

ODGOVORITE
Name

Re

27.08.2021 08:45

Meni nije jasno, u cemu je problem sa Inckovim zakonom? Zivot ide dalje, sasvim normalno. Ko je radio radi, ko je krao krade.

Name

Boss

27.08.2021 08:56

Tako je

Name

Nole

27.08.2021 08:57

Pa djelimicno si u pravu.S tim,sto bih jos dodao,kad sve to ne priznamo i ne ucestvujemo u radu zajednickih institucija,daj jednom se razdvojite za sva vremena,da zavrsimo s tim i zivimo ko ljudi.Jer jedino tako mozemo krenuti naprijed.Bar mi iz RS,za FBiH ne znam.A sto se tice Dokica,pa sve je u pravu,nista nije slagao,sve crno na bijelo.Ali ajde vec jednom pokazimo zube,kao talibani,dosta je bilo...

Name

Istina

27.08.2021 08:58

U pravu si, sve bojkotujemo i kraj, sami sebi dovoljni, imamo Srbiju i dosta više analiza i kojekakvih eksperata i profesora. Idemo sami i gotovo.

Name

Хус

27.08.2021 09:13

Што би се рекло: "Дијете се родило, сада га ваља нинат".

Name

Re

27.08.2021 09:43

Tako je,svaki dan ista prica,samo se ponavljaju

Name

Pero

27.08.2021 09:46

Svaki dan se pojavi neki novi mozak da nam pojasni sta bi trebalo...

Name

RE GOTOVO

27.08.2021 11:59

A NIŠTA NIJE GOTOVO, TEK ĆEMO DA SMARAMO. NEĆE VISOKI PREDSTAVNIK VIŠE DONOSITI NARUČENE ČARŠIJSKE ZAKONE. E NE DA JE DOSTA, NEGO NEĆE VIŠ, PA NEKA GA JE POSLALA I ANGELA MERKEL. DOSTA JE VIŠE ČARŠIJSKE PAMETI. MA JA. DAKLE SMARAĆEMO SE JOŠ. ZAŠTO NE. DEMOKRATIJA JE.

Name

Re

27.08.2021 21:48

Najbolje da nam Talibani budu uzor.

Name

Šljuka zove condora

27.08.2021 08:51

Ja nikakvu krizu ne primjećujem, naprotiv, retorika je dobro smanjena i dopuna zakona već daje rezultate.

ODGOVORITE
Name

B.luka

27.08.2021 08:51

Kad bi se narod pito pet viski prestavnika treba .za ovakve lopove

ODGOVORITE
Name

Samo da se zna

27.08.2021 08:52

Gospodo.. Navece zasluge za inckov zakon Imam Dodik.. U stvari on je isorovocirao ovaj zakon.. Svaki Dan provocira, vrijedja druge I drugacije, najvise bosnjake, njegov rijecnik se sastoji samo od toga.. I sto je tuzno, opozicija mu IDE sad u zagrljaj, umjesto da ga pusti.. Nije Sarovica niti Borenovic isorovocirao zakon... Nego I samo iskljucivo M Dodik

ODGOVORITE
Name

SS

27.08.2021 11:46

Kakav si ti biser.. cuj isprovocirao neko zakon protiv kompletnog jednog naroda. Pa sto nije smijenio Dodika ako ga je on isprovocirao? Sta samo lupate gluposti i kakve veze imaju srbi sa Dodikom, osim sto su iste nacije i vjere..

Name

M.S.

27.08.2021 12:34

Slazem se, upravo je tako.

Name

Zaza

27.08.2021 12:40

Tačno je da je Dodig inicijator svih problema,i to radi isključivo kad osjeti da je u problemu,da mu se ljulja tlo pod nogama(fotelja),i kada se bliže izbori. Jako sam ljuta i na opoziciju koja ga podrži,da bi ga nakon toga"pljuvali". Strašno je za ovaj narod koji više ne zna šta činiti. Zato treba kazniti svakog stranačkog funkcionera koji se igra sa sudbinom naroda,bio on pozicija,ili,opozicija.

Name

BOB ROCK

27.08.2021 08:59

Otcijepimo se čim se kralj vrati sa svadbe

ODGOVORITE
Name

Papa Majk

27.08.2021 10:55

Pa cijepe vas stalno i bez Dodika!!!

Name

Dušan

27.08.2021 09:01

Ko koga pravi budalom Pa u donošenju odluke fino piše da je privremenog karaktera dok je ne usvoji Parlament BH bez ikakvih izmjena..Šta nas pravite budalama znamo čitati.

ODGOVORITE
Name

Хус

27.08.2021 10:36

100 %

Name

Mirotvorac

27.08.2021 09:12

Po tvojoj priči Branko trebalo bi se povući svi predhodno nametnuti zakoni, a ne samo ovaj zadnji. Mislim da se to neće nikad desiti, džaba se troše riječi. Da su se mogli šta dogovoriti zadnjih 10 godina, dogovorili bi se. To i jeste bio Inzko mandat da ništa ne radi i da se domaći igrači dogovore. Pošto se ništa ne mogu dogovoriti, zato i treba neko da odlučuje umjesto njih.

ODGOVORITE
Name

Trivun

27.08.2021 09:15

Šmit će prije povući te za hašima(ako ga nađe) nego Inskov zakon! Tupane!

ODGOVORITE
Name

Simo

27.08.2021 09:25

Svaki dan ista prica ma hajde onda da se odcjepimo ako mozemo ali cisto sumnjam ni mjesec nebi izdrzalu a to burle i prizeljkuje da bude srpski heroj

ODGOVORITE
Name

Re

28.08.2021 08:49

Puste price. Dok je pricao o otcjepljenju, njegova porodica i kumovi su postali milioneri. Dobra prica za porodicno- kumovskog biznisa. Ne mogu se nacuditi kod koga to prolazi vise? A tako isto mu rade i poslusnici. Podrzavaju njegove price o otcjepljunju i razvijaju porodicno- partijske biznise. Najsiromasniji narod i najbogatiji politicari - to je BiH sa entitetima.

Name

Perica

27.08.2021 09:28

Godine i godine ste imao da resavaj ta zakon putem parlementa a nista niste radio osim potrosit plata za nerad. Dobar je da Incko forcirao zakon. Svaka normalna kulturna zemlje bi prihvatio takav zakon bez nikakav dilema. Cuti i krenu radit kako treba.

ODGOVORITE
Name

dokle vise

27.08.2021 09:30

Jedno pricaju a uvijek isto rade

ODGOVORITE
Name

Re Perica

27.08.2021 10:02

Ako si ti perica ja sam Muhamed!

Name

Masala

27.08.2021 09:34

Aj ti Branko vrati se u SNSD,propao si kao zeton u PDP,pa tamo brani Dodika !!!Ili još bolje igraj se sa unučićima ako imaš ako ne,sa penzionerima igraj šah ,sjasi nam sa grbače !!!

ODGOVORITE
Name

Re

27.08.2021 11:02

Branku je malo dosadno a i besposlen je

Name

Deki

27.08.2021 09:38

Poranio, zoru prevario!

ODGOVORITE
Name

Visoka krajina

27.08.2021 09:43

Sve si dobro rekao Branko

ODGOVORITE
Name

Тривас

27.08.2021 09:47

Шмитови дијаграми.

ODGOVORITE
Name

hehe

27.08.2021 10:23

Suplja

ODGOVORITE
Name

Vlast je slatka

27.08.2021 10:27

A po kojem to "pravu" politicari primaju plate a da nista ne rade, dakle ama bas nista. Mozes na prste nabrojati sta su uradili za 2 godine, a plate idu pune, bez obzira na "radni ucinak". Po kojem "pravu" uzimaju megalomanske otpremnine za penzije pa se ponovo vracaju na budzetsku platu? Po kom "pravu" tumace sudske presude pravno neobrazovane osobe? Po kom "pravu" uzimaju bijeli kruh, je li im narod dozvolio?? Dajte sjasite s tih tema, borite se s Visokim ako mozete. Ali radite svoj posao ili odjebite. Nije Visoki pitao narod hoce li ili nece nametnuti neki zakon!

ODGOVORITE
Name

Huta

27.08.2021 10:30

Ne znam čemu sva ova halabuka. Svako normalan u BiH bi volio da visoki predstavnik ode ODMAH. A to je bar jako jednostavno - ispuniš uslove 5+2 i gotovo. Ovaj to u svojoj "analizi" i ne pominje. Bez ovih uslova, ni za živu glavu. A sad se zapitajmo kome i zašto nije stalo da se ovi uslovi ispune prije odlaska visokog predstavnika.

ODGOVORITE
Name

Re

28.08.2021 08:51

Nije stalo politicarima milionerima da se bilo sta promjeni u BiH.

Name

Nostradamus-Nenad

27.08.2021 10:33

Samo pitam.Zasto ste ta Bonska ovlastenja ne tako davno pozdravljali i svim snagama podrzavali,a sada ste protiv tih Bonskih ovlastenja?

ODGOVORITE
Name

Otkud

27.08.2021 10:50

Sad se ovaj pojavi? Zatrebalo novaca?

ODGOVORITE
Name

Ilija

27.08.2021 11:09

Samo džaba lupetaš nema ništa od toga.

ODGOVORITE
Name

Ogh

27.08.2021 11:31

Kasno Branko na Kosovo stiže

ODGOVORITE
Name

He He

27.08.2021 11:34

Još kada bi imali Bonski standard, nikoga nebi interesovala Bonska ovlaštenja, a ovako...

ODGOVORITE
Name

Makelele

27.08.2021 12:11

Evo nemaju drugog posla nego vas pitat sta ce i kako ce

ODGOVORITE
Name

Neka ga!

27.08.2021 12:40

Obicni narod se nada da će Smit biti posljednji visoki prestavnik ali problem je sto dosadašnje nacionalistcke vodje vrte se u kriju, svadbama, mržnjama ne samo prema prema onim nevsamo iz drugog naroda nego i onim i svog naroda koji im se suprostavebu njihovim koruptivnim i nezakonitim radnjama. Zato neka Smita dok je ovih neotesanih mutikasa iz svojih nacionalističkih torova.

ODGOVORITE
Name

Naaravno da nije

27.08.2021 14:47

Ni moze postati na taj nacin.

ODGOVORITE