Vlada da reaguje oko projekta HE "Buk Bijela"

Odluka Ustavnog suda BiH da Komisija za koncesije BiH, u roku od 90 dana, riješi pitanje dodjele koncesija za izgradnju i korišćenje HE ''Buk Bijela'', ''Foča'' i ''Paunci'' u suprotnosti je sa ustavno-pravnim sistemom i riječ je o čisto političkoj odluci jer nekome smeta što je koncesija dodijeljena Vladi Srbije, kaže Aleksandra Pandurević, član Glavnog odbora SDS.

Republika Srpska 20.07.2021 | 12:20
Vlada da reaguje oko projekta HE "Buk Bijela"

Ona je upitala da li bi odluka bila ista da je koncesiju dobila neka zapadna država i da li bi uopšte bila podnijeta apelacija. 

„No, ono što me još više čudi jeste muk Vlade Republike Srpske“, kaže Pandurević.

Komisija za koncesije BiH je od svog nastanka do danas, a to je 16 godina,  objašnjava ona, u svojoj nadležnosti imala je svega dvije koncesije na entitetskoj liniji.

''Sve ostale koncesije su dodijelile entitetske komisije jer to jeste njihova nadležnost. Kako je onda Federacija mogla dodijeliti 280 koncesija, među kojima su i dvije koncesije na rijeci Bosni koja teče kroz oba entiteta, a u toku su i postupci za dodjelu koncesija na Neretvi'', kaže Pandurevićeva.

Ona dodaje da je Ustavni sud grubo izašao iz svojih nadležnosti i prekršio Ustav BiH. 

„Član VI Ustava BiH, stav 3, tačka a) jasno propisuje da Ustavni sud odlučuje da li je neki član ustava ili zakona entiteta u saglasnosti sa Ustavom BiH! Odluka o dodjeli koncesije nije ni ustav ni zakon, nego pojedinačni upravni akt i presedan je da se Ustavni sud BiH bavi pojedinačnim upravnim aktima'', pojašnjava ona.

Žalosno je, kaže Pandurevićeva, što nekome smeta investicija Republike Srbije od 860 miliona KM i što odavde žele da otjeraju svakog ko je zainteresovan da uloži novac.

''To je ona Srbija koja je BiH donirala respiratore i vakcine, i vaksinisala više državljana BiH nego što ih je vakcinisala matična država, i u koju su po vakcine hrlili i potpisnici apelacije! Kakva se poruka šalje drugim investitorima? Zar mislimo da će neko doći da uloži tamo gdje ga čekaju političke odluke i gdje nema pravne sigurnosti'', pita Pandurevićeva.

Još žalosnije je, kaže Pandurević, da institucije Republike Srpske, prvenstveno Vlada Republike Srpske tihuju na ovakvu odluku.
 
„Možda i oni priželjkuju neke druge partnere a ne Vladu Srbije!? A najžalosnije od svega jeste da su zaključci Narodne skupštine Republike Srpske od 17. februara 2020, povodom odluke Ustavnog suda kojom se Republika Srpska ostavlja bez državne imovine, mrtvo slovo na papiru koje tzv. 'srpska reprezentacija' nije poštovala ni 15 dana. Zar nisu tada rekli da nema odluka na nivou BiH dok se ne donese Zakon o Ustavnom sudu BiH!? Rekli i porekli, i postaše saučesnici Ustavnog suda BiH!'', zaključuje Pandurevićeva.

(BN)

Komentari / 13

Ostavite komentar
Name

BL

20.07.2021 11:15

Eto ti si pametnija i od suda.Poceo sam citati i morao sam prestati.Ustavni sud se ne komentarise vec provodi bilo ti milo bilo ti krivo,a tebi je krivo.

ODGOVORITE
Name

ZVORNIK

20.07.2021 13:54

Za BL. Sektašu hitno uzimaj terapiju, i ne preskači je više......

Name

@BL

20.07.2021 14:34

Ustavni sud, kao i svaki drugi ima svoje propisane ingerencije iz kojih moze istupiti, greskom ili namjerno. Takodje, kao i svaki drugi sud podlozan je korupciji i neznanju. Naravno da se odluke svakog suda mogu i trebaju komentarisati. Kakav si ti bolid kad mislis da osoba koja je profesor na pravnom fakultetu nije kompetentna da komentarise odluke suda? Pateticno.

Name

hm

20.07.2021 11:22

nije hidroelektrana poljski wc, o tome se mora pitati drzava

ODGOVORITE
Name

re

20.07.2021 14:53

Dje ti vidis drzavu ???

Name

Idžo Tahmiščija

20.07.2021 11:23

Da su mu dozvolili da kupi za 10 miliona eura dva sprata u Beogradu na vodi, reagovao bi seoski đilkoš i jajara Milorad

ODGOVORITE
Name

Ivan

20.07.2021 11:36

Netačno, u pitanju je plan da se u vlasničku strukturu EP RS uvede EPS na sledeći način: zajednička investicija za koju EPRS nema sredstva. Projekat će iznjeti EPS a dug EPRS namiriti udjelom u vlasništu tj dionicama. Moramo čuvati naše resurse, prodaju nam očevinu za malo političke podrške.

ODGOVORITE
Name

Miro

20.07.2021 12:12

Stvar je jednistavna: postoje rijeke prve, druge i treće kategorije. Drina je granična rijeka i kao takva rijeka prve kategorije, za koju je zadužena Komisija za koncesije BiH. Ostale rijeke/rječice/potoci su pod nadležnosti entiteta/kantona/opština. Sud nije naložio da se koncesija spriječi, nego da ide sve svojim tokom.

ODGOVORITE
Name

Nikola

20.07.2021 14:00

Samo djelimično ste u pravu. Komisija za koncesije je nadležna za rijeku Drinu u dijelu gdje je ona granična rijeka. U dijelu gdje je Buk Bijela, Drina nije granica. Čak i da je odluka o graničnom dijelu, onda se pokrene upravni spor. Ustavni sud je bezbroj puta odbio kao nedopuštene apelacije kojima se ocjenjuju podzakonski akti.

Name

re

20.07.2021 14:05

Pa i ide.

Name

Jasko

20.07.2021 14:34

Bravo Miro.Upravo tako. Niko nije protiv gfadnje, ali zna se gdje se pita.Međutim za to najviše trwba piyati Brnabićku i Viškovića, oni rekoše da e.a jikakvih prepreka. Ovdje izgleda svako sebi pravi zakon onako kako mu paše.

Name

Stop kradji!!!

20.07.2021 14:40

Pa ženska glavo vidis li svojim ocima lopovluke i oko sebe ,bolje da je prvo država BiH vlasnik pa onda narod i u RS i Federaciji umjesto da Dodo nastavlja širiti ranč i oduzimati zemlju RSa Bilo kada obicni gradjani i u RS i Federaciji će dobiti svoje ali ako Dodo i Dodici budu nastavili prisvajati nema ni tebi nista.

ODGOVORITE
Name

Hapica

20.07.2021 19:22

Biće to jedan de lux kamp.

ODGOVORITE