Rok za izmjene Izbornog zakona ističe za dva dana

U vrijeme dok većina pokušava pobjeći od vrućine, osvježiti se i gledati fudbal, za one koji misle da kroje budućnost širokih narodnih masa, izborni zakon je top tema. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović kaže da preostaje da se u Parlamentu BiH okupi dovoljna većina za podršku izmjenama Izbornog zakona BiH. Dodaje da je što se njega tiče, posao oko izmjena završen.

Bosna i Hercegovina 28.06.2021 | 19:59
Rok za izmjene Izbornog zakona ističe za dva dana

Ne vjeruje predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović da će Rezolucija Evropskog parlamenta, koja isključuje konstitutivnost išta promjeniti. Nisu promjenili ni brojni dokumenti koji su do sada sadržali pojmove poput konstitutivnosti, legitimnog predstavljanja ili nemogućnosti da jedan narod drugom bira predstavnike, kaže Čović.

“A vi meni odgovorite šta bi bilo da se spomenula konstitutivnost? Bi li se išta promijenilo? Jednako – ne bi! U rezoluciji se govori u Dejtonskoj BiH, ili bar Aneks 4 vrlo jasno govori o ustavnoj ulozi konstitutivnih naroda u BIH”, kazao je Čović.

Čović očekuje da će se do kraja usaglasiti način izbora članova Predsjedništva i delegata u Dom naroda, u kratkom periodu sa predstavnicima Međunarodne zajednice, no krajnja je adresa, ipak, Parlament BiH.

“Što se mene tiče taj posao smo završili, dali smo sve oblike koje mislimo da mogu predstavljati skladno tom sporazumu i uvažiti sve odluke Suda u Strasbourgu i Ustavnog suda kada su u pitanju i Predsjedništvo i Dom naroda”, dodao je.

Do sastanka sa drugim strankama nije došlo

No kako skupiti većinu u Parlamentu BiH, kad već danas član Predsjedništva, Šefik Džaferović iz SDA, poručuje da Rezolucija Evropskog parlamenta, ipak, igra ulogu.

“Može pričati ko šta hoće, pa i gospodin Čović, ako hoće da bude istinski nosilac evropskih vrijednosti mora da poštuje odluke Evropskog suda za ljudska prava, preporuke Evropske komsije i Rezoluciju Evropskog parlamenta”, kazao je Džaferović.

Posljednji sastanak predstavnika SDA i HDZ-a BiH odigrao se prije 25 dana. Tada su najavili sastanke sa drugim parlamentarnim strankama, do čega nije došlo.

“Puno je prepirki među nama, a kada hoćemo, a moramo da imamo rješenje onda upomoć pozivamo ono što je savremeni svijet postigao, a to je Međunarodno pravo i institucije Međunarodne pravde”, istakao je Džaferović.

Dok politički lideri tapkaju u mjestu u raspravi za konstitutivnosti i protiv njih, ambasador SAD u BiH Erik Nelson, u intervjuu za "Večernji list", poručuje da je potrebno da većim osjećajem hitnosti počnu raditi na rješavanju ovog pitanja.

“Ova, 2021. neizborna je godina, ona u kojoj je moguće doći do reforme Izbornog zakona. Stoga je nužno da se prestane gubiti vrijeme. Tako da, kada dođe vrijeme za izbore 2022, svi građani mogu jednako sudjelovati u njima i znati kako je njihov glas važan i da se broji”, kazao je Nelson.

Mnogo je rokova koje su politički lideri sebi davali kada je u pitanju izmjena Izbornog zakonodavstva. Posljednji je bio kraj juna. Dakle još dva dana preostaju.

(N1)

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

Luj Watson

29.06.2021 05:27

Stvar je potpuno jasna - nece kriminalci protiv sebe! To zna i gospodin Nelson..

ODGOVORITE
Name

Stvar je jednostavna

29.06.2021 11:59

Ako neće elektronsko glasanje i da poslanički mandati pripadaju strankama, kao što je u Evropi, onda neka Nelson naredi Insku, a onaj klimoglav to donese sa zakonskom znagom.

Name

Buducnost?

29.06.2021 05:48

Koga jos interesuju izbori? Od BiH ce ostati samo vojni poligon..

ODGOVORITE
Name

razumio

29.06.2021 06:16

Dodik je sa svojim mafijasima potpuno "obrstio" RS, i ekonomski i pravno-sistemski. Ono sto je ostalo su "krhotine" sistema za kojeg vladajuca stranka ne zeli da promjeni "izborni" zakon. Dok se potpuno ne eliminisu tragovi kriminala. Kakva ironija, kakva tragedija za sve nas..

ODGOVORITE